Artikel top billede

EET udvider samarbejdet med amerikansk gigant

EET Europarts og Polycom udvider deres eksisterende distributionssamarbejde til også at omfatte collaboration- og videokonference-løsninger.

For mindre end et år siden begyndte EET Europarts at distribuere Polycoms Lync telefonprodukter. Nu udvider de to parter samarbejdet til at omfatte Polycoms produkter til videokonferencer og selskabets verdensomspændende service. Det skriver itBransjen.no.

"Vi har længe vurderet vores distributionsmodel og mente, at vi manglede en distributør, som kan tilføre kompetence, har et veludviklet lager, en god økonomi, og som kan udvikle markedet sammen med os," siger Kim Hagen, landechef for Polycom Norge ifølge en pressemeddelelse.

Hagen tilføjer, at EET har gjort det rigtig godt med andre mærkevarer inden for overvågning og AV (Audio Visuelle produkter), og det trækker heller ikke ned, at EET "gentagne gange har vundet forskellige undersøgelser inden for kunde- og distributør-tilfredshed."

Ligger lige til højrebenet

Bjørn Berg, daglig leder af EET Norge, mener, at det ligger lige til højrebenet at videreudvikle samarbejdet, efter at broadlinedistributøren har haft succes med distribution af Polycoms produkter.

"Vi har fra vores tidligere samarbejde storskærme, ophæng, hylder, kabling og switches, og det gør os i stand til at levere totalløsninger, som sikrer kunderne en enklere hverdag, når det gælder logistik," siger Bjørn Berg til det norske itBransjen.

Han mener også, at det at EET er repræsenteret i 20 lande i Europa, Afrika og Rusland, gør det enkelt for globale kunder at tage videokonference-teknologien i brug.

"Vi er allerede i fuld gang med at etablere samarbejde med partnere og sikre uddannelse på produkterne, så jeg ser frem til vores udvidede samarbejde," siger Bjørn Berg til itBransjen.

Polycoms 4.000 ansatte producerer telefoner og videokonferenceløsninger af forskellig slags til godt 415.000 kunder verden over. Omsætningen landede sidste år på knap 10 milliarder kroner. Selskabet har omkring 7.000 partnere fordelt på 132 lande og har leveret løsninger til kunder som Nokia, Ericsson, Statoil og BP.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere