EET udvider samarbejdet med amerikansk gigant

EET Europarts og Polycom udvider deres eksisterende distributionssamarbejde til også at omfatte collaboration- og videokonference-løsninger.

Artikel top billede

For mindre end et år siden begyndte EET Europarts at distribuere Polycoms Lync telefonprodukter. Nu udvider de to parter samarbejdet til at omfatte Polycoms produkter til videokonferencer og selskabets verdensomspændende service. Det skriver itBransjen.no.

"Vi har længe vurderet vores distributionsmodel og mente, at vi manglede en distributør, som kan tilføre kompetence, har et veludviklet lager, en god økonomi, og som kan udvikle markedet sammen med os," siger Kim Hagen, landechef for Polycom Norge ifølge en pressemeddelelse.

Hagen tilføjer, at EET har gjort det rigtig godt med andre mærkevarer inden for overvågning og AV (Audio Visuelle produkter), og det trækker heller ikke ned, at EET "gentagne gange har vundet forskellige undersøgelser inden for kunde- og distributør-tilfredshed."

Ligger lige til højrebenet

Bjørn Berg, daglig leder af EET Norge, mener, at det ligger lige til højrebenet at videreudvikle samarbejdet, efter at broadlinedistributøren har haft succes med distribution af Polycoms produkter.

"Vi har fra vores tidligere samarbejde storskærme, ophæng, hylder, kabling og switches, og det gør os i stand til at levere totalløsninger, som sikrer kunderne en enklere hverdag, når det gælder logistik," siger Bjørn Berg til det norske itBransjen.

Han mener også, at det at EET er repræsenteret i 20 lande i Europa, Afrika og Rusland, gør det enkelt for globale kunder at tage videokonference-teknologien i brug.

"Vi er allerede i fuld gang med at etablere samarbejde med partnere og sikre uddannelse på produkterne, så jeg ser frem til vores udvidede samarbejde," siger Bjørn Berg til itBransjen.

Polycoms 4.000 ansatte producerer telefoner og videokonferenceløsninger af forskellig slags til godt 415.000 kunder verden over. Omsætningen landede sidste år på knap 10 milliarder kroner. Selskabet har omkring 7.000 partnere fordelt på 132 lande og har leveret løsninger til kunder som Nokia, Ericsson, Statoil og BP.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-koordinator: Vil du støtte FMI med opbygningen af Forsvaret i Ballerup?

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura