Indien er verdens værste spam-land

Der kommer mere spam fra Indien end noget andet sted i verden. Landet vil nu hyre en halv million it-eksperter til at bekæmpe it-kriminalitet.

Artikel top billede

Sophos har udsendt en ny rapport med det "beskidte dusin", altså de 12 lande i verden, der sender mest spam. Her lander Indien overraskende på en klar førsteplads med 16,1 pct. af al spam. Det er en betydelig stigning i forhold til tidligere.

I lang tid har det været USA, der lå i toppen som det mest spam-producerende land, men i dag er det kun en ud af 15 spam-mails, der kommer fra USA, og det rækker kun til en 3. plads på listen.

Italien ligger som nr. 2 med 9,4 pct., Saudi-Arabien kommer ind på en fjerdeplads med 5,1 pct. og Brasilien har en femteplads med 4 pct.

I Danmark ligger vi helt nede på en 76. plads. Det er således kun 0,10 procent af alle verdens spam-mails, der kommer fra en dansk computer.

Men det er værd at bemærke, at Sophos kun har registreret hvor spam-beskederne umiddelbart kommer fra. Det er umuligt at sige, hvor bagmanden faktisk befinder sig.

Typisk bliver spam sendt med netværk af malware-inficerede computere i store botnet, og tallene afspejler derfor også, hvor i verden computerne er mest sårbare.

Det ser således ud til, at et meget stort antal computere i Indien er blevet indlemmet i botnet, hvor de misbruges til at spamme resten af verden, men det betyder altså ikke, at verdens værste spammere nødvendigvis sidder i Indien.  

Det er også bemærkelsesværdigt, at 5,3 pct. af verdens internet-brugere er i Indien, mens 16,1 pct. af verdens spam altså kommer herfra. I dag er det kun en tiendedel af Indiens milliard-befolkning, der er på nettet, men problemet forventes kun at blive værre, efterhånden som flere kommer på.

De indiske computere mangler typisk de mest elementære sikkerheds-mekanismer.

"Spam kommer til din indbakke fra andre folks inficerede computere. Den seneste rapport viser, at et betydeligt antal computere i Indien er inficeret med malware, som forvandler pc'er til spam-udspyende zombie-slaver. De kontrolleres af cyberkriminelle, som tjener penge på at bruge spam til at sælge varer af tvivlsom værdi eller bare inficere flere computere," siger Graham Cluley fra Sohos.

Samtidig med rapporten har den indiske regering annonceret, at man vil uddanne 500.000 it-eksperter sammen med den private industri til at bekæmpe it-kriminalitet. Den nationale sikkerheds-rådgiver Shivshankar Menon er sat i spidsen for et initiativ, der skal nedbringe cybertruslerne i de næste fem år.

Det handler ikke kun om spam-angreb, men også om organiserede hacker-angreb og spionage fra landets "fjender" som Pakistan og Kina.

Annonce

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job