Storbritannien vil ikke udlevere super-hacker til USA

Den berømte UFO-hacker har kæmpet mod sin udlevering i 10 år. Nu er kampen afgjort.

Artikel top billede

Nu er det sikkert, at den 46-årige Gary McKinnon ikke bliver udleveret fra Storbritannien til USA. Det har den britiske indenrigsminister Theresa May netop meddelt. Gary McKinnon har i 10 år kæmpet ved britiske domstole for at undgå en udlevering.

Den arbejdsløse mand har tilstået, at han hackede sig ind i mere end 100 computere hos det amerikanske militær, flyvevåben, Pentagon og NASA i 2000 og 2001. Men han har forklaret, at han blot ledte efter hemmeligholdte informationer om UFO'er.
 
Hans forsvarer har argumenteret med, at en udlevering vil have "katastrofale" følger for manden, der lider af depression og en form for autisme.

Men den britiske højesteret afgjorde for tre år siden, at McKinnon skulle overgives til de amerikanske myndigheder.
 
McKinnon risikerer at blive idømt 70 års i et højsikkerheds-fængsel, hvis han kendes skyldig i anklagerne ved en amerikansk domstol. I anklageskriftet hedder det blandt andet, at han har forvoldt skader for millioner af kroner og lammet et helt krigsskib.
 
Den britiske indenrigsminister har nu sat et punktum under udleveringssagen og understreger samtidig, at McKinnon er "alvorligt syg". Der er risiko for, at han vil begå selvmord, hvis han sendes til USA. Men han kan stadig risikere at blive anklaget i Storbritannien, ifølge BBC.

Det er første gang, at en britisk indenrigsminister har grebet ind og forhindret en udlevering under den gældende traktat med USA. Det forventes nu, at USA vil udstede en international arrestordre mod McKinnon hos Interpol, hvilket betyder, at han kan blive anholdt, hvis han forlader Storbritannien.

McKinnon blev første gang anholdt i 2002, og USA mener, at han er ansvarlig for det, der kaldes "det største militære hack nogensinde".

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S