Storbritannien vil ikke udlevere super-hacker til USA

Den berømte UFO-hacker har kæmpet mod sin udlevering i 10 år. Nu er kampen afgjort.

Artikel top billede

Nu er det sikkert, at den 46-årige Gary McKinnon ikke bliver udleveret fra Storbritannien til USA. Det har den britiske indenrigsminister Theresa May netop meddelt. Gary McKinnon har i 10 år kæmpet ved britiske domstole for at undgå en udlevering.

Den arbejdsløse mand har tilstået, at han hackede sig ind i mere end 100 computere hos det amerikanske militær, flyvevåben, Pentagon og NASA i 2000 og 2001. Men han har forklaret, at han blot ledte efter hemmeligholdte informationer om UFO'er.
 
Hans forsvarer har argumenteret med, at en udlevering vil have "katastrofale" følger for manden, der lider af depression og en form for autisme.

Men den britiske højesteret afgjorde for tre år siden, at McKinnon skulle overgives til de amerikanske myndigheder.
 
McKinnon risikerer at blive idømt 70 års i et højsikkerheds-fængsel, hvis han kendes skyldig i anklagerne ved en amerikansk domstol. I anklageskriftet hedder det blandt andet, at han har forvoldt skader for millioner af kroner og lammet et helt krigsskib.
 
Den britiske indenrigsminister har nu sat et punktum under udleveringssagen og understreger samtidig, at McKinnon er "alvorligt syg". Der er risiko for, at han vil begå selvmord, hvis han sendes til USA. Men han kan stadig risikere at blive anklaget i Storbritannien, ifølge BBC.

Det er første gang, at en britisk indenrigsminister har grebet ind og forhindret en udlevering under den gældende traktat med USA. Det forventes nu, at USA vil udstede en international arrestordre mod McKinnon hos Interpol, hvilket betyder, at han kan blive anholdt, hvis han forlader Storbritannien.

McKinnon blev første gang anholdt i 2002, og USA mener, at han er ansvarlig for det, der kaldes "det største militære hack nogensinde".

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S