Storbritannien vil ikke udlevere super-hacker til USA

Den berømte UFO-hacker har kæmpet mod sin udlevering i 10 år. Nu er kampen afgjort.

Artikel top billede

Nu er det sikkert, at den 46-årige Gary McKinnon ikke bliver udleveret fra Storbritannien til USA. Det har den britiske indenrigsminister Theresa May netop meddelt. Gary McKinnon har i 10 år kæmpet ved britiske domstole for at undgå en udlevering.

Den arbejdsløse mand har tilstået, at han hackede sig ind i mere end 100 computere hos det amerikanske militær, flyvevåben, Pentagon og NASA i 2000 og 2001. Men han har forklaret, at han blot ledte efter hemmeligholdte informationer om UFO'er.
 
Hans forsvarer har argumenteret med, at en udlevering vil have "katastrofale" følger for manden, der lider af depression og en form for autisme.

Men den britiske højesteret afgjorde for tre år siden, at McKinnon skulle overgives til de amerikanske myndigheder.
 
McKinnon risikerer at blive idømt 70 års i et højsikkerheds-fængsel, hvis han kendes skyldig i anklagerne ved en amerikansk domstol. I anklageskriftet hedder det blandt andet, at han har forvoldt skader for millioner af kroner og lammet et helt krigsskib.
 
Den britiske indenrigsminister har nu sat et punktum under udleveringssagen og understreger samtidig, at McKinnon er "alvorligt syg". Der er risiko for, at han vil begå selvmord, hvis han sendes til USA. Men han kan stadig risikere at blive anklaget i Storbritannien, ifølge BBC.

Det er første gang, at en britisk indenrigsminister har grebet ind og forhindret en udlevering under den gældende traktat med USA. Det forventes nu, at USA vil udstede en international arrestordre mod McKinnon hos Interpol, hvilket betyder, at han kan blive anholdt, hvis han forlader Storbritannien.

McKinnon blev første gang anholdt i 2002, og USA mener, at han er ansvarlig for det, der kaldes "det største militære hack nogensinde".

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Patent- og Varemærkestyrelsen

Softwareudvikler

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP logistikproces specialist til Forsvarsministeriet Materiel- og indkøbsstyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Business Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra DE-CIX

Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird