Storbritannien vil ikke udlevere super-hacker til USA

Den berømte UFO-hacker har kæmpet mod sin udlevering i 10 år. Nu er kampen afgjort.

Artikel top billede

Nu er det sikkert, at den 46-årige Gary McKinnon ikke bliver udleveret fra Storbritannien til USA. Det har den britiske indenrigsminister Theresa May netop meddelt. Gary McKinnon har i 10 år kæmpet ved britiske domstole for at undgå en udlevering.

Den arbejdsløse mand har tilstået, at han hackede sig ind i mere end 100 computere hos det amerikanske militær, flyvevåben, Pentagon og NASA i 2000 og 2001. Men han har forklaret, at han blot ledte efter hemmeligholdte informationer om UFO'er.
 
Hans forsvarer har argumenteret med, at en udlevering vil have "katastrofale" følger for manden, der lider af depression og en form for autisme.

Men den britiske højesteret afgjorde for tre år siden, at McKinnon skulle overgives til de amerikanske myndigheder.
 
McKinnon risikerer at blive idømt 70 års i et højsikkerheds-fængsel, hvis han kendes skyldig i anklagerne ved en amerikansk domstol. I anklageskriftet hedder det blandt andet, at han har forvoldt skader for millioner af kroner og lammet et helt krigsskib.
 
Den britiske indenrigsminister har nu sat et punktum under udleveringssagen og understreger samtidig, at McKinnon er "alvorligt syg". Der er risiko for, at han vil begå selvmord, hvis han sendes til USA. Men han kan stadig risikere at blive anklaget i Storbritannien, ifølge BBC.

Det er første gang, at en britisk indenrigsminister har grebet ind og forhindret en udlevering under den gældende traktat med USA. Det forventes nu, at USA vil udstede en international arrestordre mod McKinnon hos Interpol, hvilket betyder, at han kan blive anholdt, hvis han forlader Storbritannien.

McKinnon blev første gang anholdt i 2002, og USA mener, at han er ansvarlig for det, der kaldes "det største militære hack nogensinde".

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice