Storbritannien vil ikke udlevere super-hacker til USA

Den berømte UFO-hacker har kæmpet mod sin udlevering i 10 år. Nu er kampen afgjort.

Artikel top billede

Nu er det sikkert, at den 46-årige Gary McKinnon ikke bliver udleveret fra Storbritannien til USA. Det har den britiske indenrigsminister Theresa May netop meddelt. Gary McKinnon har i 10 år kæmpet ved britiske domstole for at undgå en udlevering.

Den arbejdsløse mand har tilstået, at han hackede sig ind i mere end 100 computere hos det amerikanske militær, flyvevåben, Pentagon og NASA i 2000 og 2001. Men han har forklaret, at han blot ledte efter hemmeligholdte informationer om UFO'er.
 
Hans forsvarer har argumenteret med, at en udlevering vil have "katastrofale" følger for manden, der lider af depression og en form for autisme.

Men den britiske højesteret afgjorde for tre år siden, at McKinnon skulle overgives til de amerikanske myndigheder.
 
McKinnon risikerer at blive idømt 70 års i et højsikkerheds-fængsel, hvis han kendes skyldig i anklagerne ved en amerikansk domstol. I anklageskriftet hedder det blandt andet, at han har forvoldt skader for millioner af kroner og lammet et helt krigsskib.
 
Den britiske indenrigsminister har nu sat et punktum under udleveringssagen og understreger samtidig, at McKinnon er "alvorligt syg". Der er risiko for, at han vil begå selvmord, hvis han sendes til USA. Men han kan stadig risikere at blive anklaget i Storbritannien, ifølge BBC.

Det er første gang, at en britisk indenrigsminister har grebet ind og forhindret en udlevering under den gældende traktat med USA. Det forventes nu, at USA vil udstede en international arrestordre mod McKinnon hos Interpol, hvilket betyder, at han kan blive anholdt, hvis han forlader Storbritannien.

McKinnon blev første gang anholdt i 2002, og USA mener, at han er ansvarlig for det, der kaldes "det største militære hack nogensinde".

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen