Danske forskere udvikler ny supertynd lyskilde

Det nye lysbånd kan fremstilles meget billigt i store ruller. Et nystartet firma skal kommercialisere teknologien.

Artikel top billede

Danske og svenske forskere har udviklet en ny fleksibel lyskilde, som kan blive et billigt alternativ til organiske lysdioder (OLED'er). Det skriver det tyske Technology Review. Prototypen er et gulgrønt lysende bånd på en meters længde.

Forskerne har fundet en simpel og billig metode til at fremstille lysende elektrokemiske celler. I fagsproget kaldes det for LEC'er (Light Emitting Electrochemical Cells).

Sådanne folier kan fremover bruges som lys-tapet i kontorer og private hjem.

"LEC'er har kun brug for tre lag for at fungere effektivt," siger forskeren Ludvig Edman fra universitetet i Umeå.

Sammen med kolleger fra DTU i Danmark har han udviklet en særlig print-metode, hvor et lysaktivt polymer-materiale placeres mellem fleksible plast-elektroder.

Hvis man tilfører en spænding på op til 10 volt, vil polymer-ionerne bevæge sig mellem elektroderne og lyse med omkring 150 candela per kvadratmeter.

Det svarer til en lettere dæmpet notebook-skærm, men forskerne mener, at lysstyrken kan øges, og det skulle også være muligt at skabe andre farver end gulgrøn.

Den afgørende fordel er, at det er så nemt at printe materialet på store ruller. I modsætning til OLED'er skal lysfolierne ikke fremstilles i en kompliceret proces, hvor selv den mindste defekt kan ødelægge panelet. Desuden kan de holde i tusindvis af timer.

Men reaktionstiden er meget lav, så de er indtil videre ikke egnet til skærmpaneler.

Teknologien blev beskrevet tidligere i år i fagbladet Nature Communications.

Forskerne har startet et firma, kaldet LunaLEC, der skal markedsføre teknologien. I de kommende år vil man udvikle alt fra lysende tapet til indpaknings-materiale med lys.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job