Danske forskere udvikler ny supertynd lyskilde

Det nye lysbånd kan fremstilles meget billigt i store ruller. Et nystartet firma skal kommercialisere teknologien.

Artikel top billede

Danske og svenske forskere har udviklet en ny fleksibel lyskilde, som kan blive et billigt alternativ til organiske lysdioder (OLED'er). Det skriver det tyske Technology Review. Prototypen er et gulgrønt lysende bånd på en meters længde.

Forskerne har fundet en simpel og billig metode til at fremstille lysende elektrokemiske celler. I fagsproget kaldes det for LEC'er (Light Emitting Electrochemical Cells).

Sådanne folier kan fremover bruges som lys-tapet i kontorer og private hjem.

"LEC'er har kun brug for tre lag for at fungere effektivt," siger forskeren Ludvig Edman fra universitetet i Umeå.

Sammen med kolleger fra DTU i Danmark har han udviklet en særlig print-metode, hvor et lysaktivt polymer-materiale placeres mellem fleksible plast-elektroder.

Hvis man tilfører en spænding på op til 10 volt, vil polymer-ionerne bevæge sig mellem elektroderne og lyse med omkring 150 candela per kvadratmeter.

Det svarer til en lettere dæmpet notebook-skærm, men forskerne mener, at lysstyrken kan øges, og det skulle også være muligt at skabe andre farver end gulgrøn.

Den afgørende fordel er, at det er så nemt at printe materialet på store ruller. I modsætning til OLED'er skal lysfolierne ikke fremstilles i en kompliceret proces, hvor selv den mindste defekt kan ødelægge panelet. Desuden kan de holde i tusindvis af timer.

Men reaktionstiden er meget lav, så de er indtil videre ikke egnet til skærmpaneler.

Teknologien blev beskrevet tidligere i år i fagbladet Nature Communications.

Forskerne har startet et firma, kaldet LunaLEC, der skal markedsføre teknologien. I de kommende år vil man udvikle alt fra lysende tapet til indpaknings-materiale med lys.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg