Fototjeneste lukker i Danmark

Nu er det slut med at få sine billeder printet online hos HP. Snapfish lukker om kort tid.

Artikel top billede

HP fortæller nu, at fototjenesten Snapfish lukker i Danmark den 31. oktober. Hos Snapfish kan man få printet sine digitale billeder. HP købte Snapfish tilbage i 2005 som en del af et strategiskifte, hvor man valgte at satse på fotomarkedet.

Selskabet havde indtil dette tidspunkt fokuseret på at sælge fotoprintere til udskrift af digitale billeder, men måtte erkende, at nogle kunder foretrak at bestille billeder i professionel kvalitet hos tjenester som Snapfish.
 
Lukningen i Danmark betyder dog ikke, at HP helt opgiver Snapfish. I det næste år vil man fokusere på kort, fotobøger samt at gøre det lettere for forbrugerne at printe hvor og hvornår de ønsker det.

HP vil kontakte de danske Snapfish-brugere per e-mail og informere dem om, hvordan de kan overføre deres eksisterende billeder til andre fotodelingssider. Kunderne risikerer ikke at miste deres billeder - de kan fortsat downloades.

Men hvis man har et tilgodehavende eller gavekort hos Snapfish, kan det kun anvendes frem til den 31. oktober. HP fortæller, at overskydende beløb vil blive betalt tilbage til kunderne. Der kommer flere informationer i en e-mail til de pågældende kunder i løbet af november.

Hos Snapfish har der blandt andet været mulighed for at få sine billeder printet i kalendere, på kopper, musemåtter og kasketter.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S