Fototjeneste lukker i Danmark

Nu er det slut med at få sine billeder printet online hos HP. Snapfish lukker om kort tid.

Artikel top billede

HP fortæller nu, at fototjenesten Snapfish lukker i Danmark den 31. oktober. Hos Snapfish kan man få printet sine digitale billeder. HP købte Snapfish tilbage i 2005 som en del af et strategiskifte, hvor man valgte at satse på fotomarkedet.

Selskabet havde indtil dette tidspunkt fokuseret på at sælge fotoprintere til udskrift af digitale billeder, men måtte erkende, at nogle kunder foretrak at bestille billeder i professionel kvalitet hos tjenester som Snapfish.
 
Lukningen i Danmark betyder dog ikke, at HP helt opgiver Snapfish. I det næste år vil man fokusere på kort, fotobøger samt at gøre det lettere for forbrugerne at printe hvor og hvornår de ønsker det.

HP vil kontakte de danske Snapfish-brugere per e-mail og informere dem om, hvordan de kan overføre deres eksisterende billeder til andre fotodelingssider. Kunderne risikerer ikke at miste deres billeder - de kan fortsat downloades.

Men hvis man har et tilgodehavende eller gavekort hos Snapfish, kan det kun anvendes frem til den 31. oktober. HP fortæller, at overskydende beløb vil blive betalt tilbage til kunderne. Der kommer flere informationer i en e-mail til de pågældende kunder i løbet af november.

Hos Snapfish har der blandt andet været mulighed for at få sine billeder printet i kalendere, på kopper, musemåtter og kasketter.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job