Fototjeneste lukker i Danmark

Nu er det slut med at få sine billeder printet online hos HP. Snapfish lukker om kort tid.

Artikel top billede

HP fortæller nu, at fototjenesten Snapfish lukker i Danmark den 31. oktober. Hos Snapfish kan man få printet sine digitale billeder. HP købte Snapfish tilbage i 2005 som en del af et strategiskifte, hvor man valgte at satse på fotomarkedet.

Selskabet havde indtil dette tidspunkt fokuseret på at sælge fotoprintere til udskrift af digitale billeder, men måtte erkende, at nogle kunder foretrak at bestille billeder i professionel kvalitet hos tjenester som Snapfish.
 
Lukningen i Danmark betyder dog ikke, at HP helt opgiver Snapfish. I det næste år vil man fokusere på kort, fotobøger samt at gøre det lettere for forbrugerne at printe hvor og hvornår de ønsker det.

HP vil kontakte de danske Snapfish-brugere per e-mail og informere dem om, hvordan de kan overføre deres eksisterende billeder til andre fotodelingssider. Kunderne risikerer ikke at miste deres billeder - de kan fortsat downloades.

Men hvis man har et tilgodehavende eller gavekort hos Snapfish, kan det kun anvendes frem til den 31. oktober. HP fortæller, at overskydende beløb vil blive betalt tilbage til kunderne. Der kommer flere informationer i en e-mail til de pågældende kunder i løbet af november.

Hos Snapfish har der blandt andet været mulighed for at få sine billeder printet i kalendere, på kopper, musemåtter og kasketter.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect