Fototjeneste lukker i Danmark

Nu er det slut med at få sine billeder printet online hos HP. Snapfish lukker om kort tid.

Artikel top billede

HP fortæller nu, at fototjenesten Snapfish lukker i Danmark den 31. oktober. Hos Snapfish kan man få printet sine digitale billeder. HP købte Snapfish tilbage i 2005 som en del af et strategiskifte, hvor man valgte at satse på fotomarkedet.

Selskabet havde indtil dette tidspunkt fokuseret på at sælge fotoprintere til udskrift af digitale billeder, men måtte erkende, at nogle kunder foretrak at bestille billeder i professionel kvalitet hos tjenester som Snapfish.
 
Lukningen i Danmark betyder dog ikke, at HP helt opgiver Snapfish. I det næste år vil man fokusere på kort, fotobøger samt at gøre det lettere for forbrugerne at printe hvor og hvornår de ønsker det.

HP vil kontakte de danske Snapfish-brugere per e-mail og informere dem om, hvordan de kan overføre deres eksisterende billeder til andre fotodelingssider. Kunderne risikerer ikke at miste deres billeder - de kan fortsat downloades.

Men hvis man har et tilgodehavende eller gavekort hos Snapfish, kan det kun anvendes frem til den 31. oktober. HP fortæller, at overskydende beløb vil blive betalt tilbage til kunderne. Der kommer flere informationer i en e-mail til de pågældende kunder i løbet af november.

Hos Snapfish har der blandt andet været mulighed for at få sine billeder printet i kalendere, på kopper, musemåtter og kasketter.

Læses lige nu

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S