Atea-salg: Kunøe frasiger sig 144 millioner

En udenlandsk kapitalfond er på nippet til at overtage Atea til en pris på godt 70 kroner per aktie, men hovedaktionær Ib Kunøe sælger til en anden og betydelig lavere pris.

Artikel top billede

Bestyrelsesformand og hovedaktionær i Atea Ib Kunøe vil gerne gerne fremme salget af den store børsnoterede it-forhandler, hvor han ejer 28.612.363 aktier svarende til 28,46 procent. Hovedaktionæren vil sælge sine aktier til 65 norske kroner per aktier forudsat de andre aktionærer får 70 kroner per aktie.

Kunøe ejer sine aktier gennem selskabet Systemintegration ApS, hvilket betyder, at han får 144 millioner kroner mindre for sine aktier end enhver anden aktionær ville have fået for det samme antal aktier.

Nu er Ib Kunøe ikke kendt som en filantrop, men snarere en benhård forretningsmand, der ikke giver ved dørene. Derfor er forklaringen snarere den, at dette træk gør det nemmere for den potentielle køber, en udenlandsk kapitalfond, at skaffe sig forhåndsaccept fra de andre aktionærer til at sælge til en pris på 70 kroner per aktie.

Rabat: 144 millioner
At skaffe denne forhåndsaccept bliver selv sagt ikke vanskeligere af, at hovedaktionæren er parat til at give en reel rabat på 144 millioner kroner.

Ifølge koncernchef Claus Hougesen har der været forhandlinger i gang gennem det meste af i år, så parterne ser nok frem til at nå et resultat.

SEB Enskildas analytiker Peder Strand skriver i en opdatering til sine kunder, at forhandlingerne har stået på i en rum tid, og at Kunøe på et tidligere tidspunkt har tilkendegivet, at 65 kroner ville være en pris, han kunne leve med.
Samme Peder Strand lovede i november sidste år, at han ville iføre sig klovnehat og rød næse, hvis ikke Ateas aktiekurs nåede over 60 inden den 1. februar 2012.

Læs mere:

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Senior SAP S/4HANA Finance Lead / Solution Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job