Google er klar med ny bærbar til skyen

Google har introduceret en ny version af sine bærbare computere med Chrome OS.

Artikel top billede

"Den bedste computer der nogensinde er udviklet til denne pris". Sådan lyder Googles egen beskrivelse af den nye Chromebook, som selskabet netop har introduceret sammen med Samsung. De første Chromebooks kom sidste år. Det er en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren.

I maj kom Google med to andengenerations Chromebooks, der koster mellem 330 og 550 dollar, men den nye model er noget billigere. Den nye Samsung Chromebook har en 11,6 tommers skærm, og den koster 249 dollar. Den er både lettere og tyndere end de andre Chromebooks.

Der er en anden stor forskel. Mens de andre modeller bruger Intel-processorer, har den nye computer en ARM-chip. Det er Samsungs egen Cortex A15-processor kaldet Exynos 5250.

Det betyder også, at ydelsen sandsynligvis ikke er helt på højde med en Intel-baseret computer.

Der er ingen blæser i computeren, og den vejer 1,1 kilo. Billedopløsningen på 11,6-tommers skærmen ligger på 1.366 x 788 pixels. Der er 2 GB arbejdshukommelse og 16 GB Flash-lager.

Chromebook er både udstyret med Bluetooth, Wi-Fi (a/b/g/n) og USB 3.0. Ifølge Google kan batteriet holde i 6,5 timer.

Som i de gamle Chromebooks er softwaren baseret på Chrome OS og webapplikationer fra Google. Nu kan man desuden få 100 GB gratis lagerplads hos Drive-tjenesten i to år.

Google beskriver selv sin nye Chromebook som den primære computer for alle dem, der lever i skyen.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job