Google er klar med ny bærbar til skyen

Google har introduceret en ny version af sine bærbare computere med Chrome OS.

Artikel top billede

"Den bedste computer der nogensinde er udviklet til denne pris". Sådan lyder Googles egen beskrivelse af den nye Chromebook, som selskabet netop har introduceret sammen med Samsung. De første Chromebooks kom sidste år. Det er en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren.

I maj kom Google med to andengenerations Chromebooks, der koster mellem 330 og 550 dollar, men den nye model er noget billigere. Den nye Samsung Chromebook har en 11,6 tommers skærm, og den koster 249 dollar. Den er både lettere og tyndere end de andre Chromebooks.

Der er en anden stor forskel. Mens de andre modeller bruger Intel-processorer, har den nye computer en ARM-chip. Det er Samsungs egen Cortex A15-processor kaldet Exynos 5250.

Det betyder også, at ydelsen sandsynligvis ikke er helt på højde med en Intel-baseret computer.

Der er ingen blæser i computeren, og den vejer 1,1 kilo. Billedopløsningen på 11,6-tommers skærmen ligger på 1.366 x 788 pixels. Der er 2 GB arbejdshukommelse og 16 GB Flash-lager.

Chromebook er både udstyret med Bluetooth, Wi-Fi (a/b/g/n) og USB 3.0. Ifølge Google kan batteriet holde i 6,5 timer.

Som i de gamle Chromebooks er softwaren baseret på Chrome OS og webapplikationer fra Google. Nu kan man desuden få 100 GB gratis lagerplads hos Drive-tjenesten i to år.

Google beskriver selv sin nye Chromebook som den primære computer for alle dem, der lever i skyen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics