Google er klar med ny bærbar til skyen

Google har introduceret en ny version af sine bærbare computere med Chrome OS.

Artikel top billede

"Den bedste computer der nogensinde er udviklet til denne pris". Sådan lyder Googles egen beskrivelse af den nye Chromebook, som selskabet netop har introduceret sammen med Samsung. De første Chromebooks kom sidste år. Det er en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren.

I maj kom Google med to andengenerations Chromebooks, der koster mellem 330 og 550 dollar, men den nye model er noget billigere. Den nye Samsung Chromebook har en 11,6 tommers skærm, og den koster 249 dollar. Den er både lettere og tyndere end de andre Chromebooks.

Der er en anden stor forskel. Mens de andre modeller bruger Intel-processorer, har den nye computer en ARM-chip. Det er Samsungs egen Cortex A15-processor kaldet Exynos 5250.

Det betyder også, at ydelsen sandsynligvis ikke er helt på højde med en Intel-baseret computer.

Der er ingen blæser i computeren, og den vejer 1,1 kilo. Billedopløsningen på 11,6-tommers skærmen ligger på 1.366 x 788 pixels. Der er 2 GB arbejdshukommelse og 16 GB Flash-lager.

Chromebook er både udstyret med Bluetooth, Wi-Fi (a/b/g/n) og USB 3.0. Ifølge Google kan batteriet holde i 6,5 timer.

Som i de gamle Chromebooks er softwaren baseret på Chrome OS og webapplikationer fra Google. Nu kan man desuden få 100 GB gratis lagerplads hos Drive-tjenesten i to år.

Google beskriver selv sin nye Chromebook som den primære computer for alle dem, der lever i skyen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S