Google er klar med ny bærbar til skyen

Google har introduceret en ny version af sine bærbare computere med Chrome OS.

Artikel top billede

"Den bedste computer der nogensinde er udviklet til denne pris". Sådan lyder Googles egen beskrivelse af den nye Chromebook, som selskabet netop har introduceret sammen med Samsung. De første Chromebooks kom sidste år. Det er en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren.

I maj kom Google med to andengenerations Chromebooks, der koster mellem 330 og 550 dollar, men den nye model er noget billigere. Den nye Samsung Chromebook har en 11,6 tommers skærm, og den koster 249 dollar. Den er både lettere og tyndere end de andre Chromebooks.

Der er en anden stor forskel. Mens de andre modeller bruger Intel-processorer, har den nye computer en ARM-chip. Det er Samsungs egen Cortex A15-processor kaldet Exynos 5250.

Det betyder også, at ydelsen sandsynligvis ikke er helt på højde med en Intel-baseret computer.

Der er ingen blæser i computeren, og den vejer 1,1 kilo. Billedopløsningen på 11,6-tommers skærmen ligger på 1.366 x 788 pixels. Der er 2 GB arbejdshukommelse og 16 GB Flash-lager.

Chromebook er både udstyret med Bluetooth, Wi-Fi (a/b/g/n) og USB 3.0. Ifølge Google kan batteriet holde i 6,5 timer.

Som i de gamle Chromebooks er softwaren baseret på Chrome OS og webapplikationer fra Google. Nu kan man desuden få 100 GB gratis lagerplads hos Drive-tjenesten i to år.

Google beskriver selv sin nye Chromebook som den primære computer for alle dem, der lever i skyen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S