Artikel top billede

Så mange millioner har 29-årig tjent på Wordfeud

En 29-årig norsk it-udvikler har tjent millioner i 2011 på mobilspillet Wordfeud.

Tilbage i januar kunne ComON fortælle om den norske it-udvikler Håkon Bertheussen, som er blevet millionær på mobilspillet Wordfeud. Dengang var spillet downloadet mere end 12 millioner gange. Nu skriver DN.no, at den 29-årige har tjent 17,6 millioner norske kroner på spillet i 2011 - eller 47.400 kr. om dagen i gennemsnit.

Men Håkon Bertheussen er ikke den første norske app-millionær. Dén ære tilfalder den 22-årige Erik Storli fra Bodø, som tjente mere end en million norske kroner på sin lommelygte-app iLumination i 2010. Hans indtægt blev tredoblet i 2011 og landede på 3,2 millioner kroner.

Han har dog også andre indtægtskilder end lommelygte-programmet, men det er stadig hans dominerende indtægtskilde.

"Omkring to millioner brugere har købt og bruger iLumination. 95 pct. af indtægterne kommer fra annoncer inde i app'en," siger Erik Storli til DN.se.

Han blev altså overhalet af Håkon Bertheussen i 2011. Hans Wordfeud findes i to versioner. En gratis udgave, hvor der bliver vist annoncer inde i spillet. Og en betalingsudgave til 21 kroner, hvor man slipper for annoncerne.

Meget tyder på, at Håkon Bertheussen har tjent endnu mere i 2012. Han fortalte i januar, at han tjener mere end 60.000 kroner om dagen på Wordfeud.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere