Mikro-kamera kan tage billeder af hele dit liv

Mikrokameraet Memoto kan tage tage billeder af hvert eneste minut af dit liv - og minderne er søgbare.

Artikel top billede

Det siges, at det bedste kamera er det, som er i nærheden, når du har mest brug for det - for så går man aldrig glip af de sjove og spontane motiver.

Den tanke er grundstenen i Memoto.

Et lille bærbart kamera på størrelse med et stykke slik. Det specielle ved kameraet er, at det automatisk tager et nyt billede hvert 30. sekund.

Kameraet er opstået omkring den tanke, at alle skal have mulighed for at huske og gense de dele af deres liv, som de har glemt.

Memoto er lige startet som Kickstarter-projekt og bliver altså kun sendt i produktion, hvis nok fatter interesse for ideen. Men det er der allerede nok, som har. Memoto har nået sit indsamlingsmål og går sandsynligvis i produktion næste år.

Kameraet har ingen knapper. Så snart det tages på, begynder det at optage. Selve håndteringen af de mange billeder sker i en app, som også er under udarbejdelse. Udviklerne lover, at billederne bliver søgbare ud fra placering og tidspunkt.

På trods af sin størrelse kan kameraet tage billeder med fem megapixel. Producenten anslår, at Memoto derfor skaber næsten 4GB data hvert eneste dag. Det lægges i en cloudtjeneste, som kunderne også skal betale for.

Det er ikke første gang, at der eksperimenteres med at dokumentere tilværelsen gennem en strøm af billeder. Microsofts-udviklingsafdeling har for år tilbage haft projektet SenseCam, som Memoto lader til at være meget inspireret af.

Her blev et kamera sat fast i en halskæde og havde på samme måde let ved at tage en lind strøm af billeder. SenseCam var egentlig tænkt som en personlig udgave af den "sorte boks" i fly. Hvis personen kom ud for en ulykke eller havde behov for at tænke tilbage på en begivenhed, så kunne billederne hjælpe. Eksperimentet resulterede i produktet: Viconrevue.com.

LÆS OGSÅ: Hukommelsesrevolutionen - Vil du gense hele dit liv?

Læses lige nu

    Banedanmark

    Software Asset Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S