Mikro-kamera kan tage billeder af hele dit liv

Mikrokameraet Memoto kan tage tage billeder af hvert eneste minut af dit liv - og minderne er søgbare.

Artikel top billede

Det siges, at det bedste kamera er det, som er i nærheden, når du har mest brug for det - for så går man aldrig glip af de sjove og spontane motiver.

Den tanke er grundstenen i Memoto.

Et lille bærbart kamera på størrelse med et stykke slik. Det specielle ved kameraet er, at det automatisk tager et nyt billede hvert 30. sekund.

Kameraet er opstået omkring den tanke, at alle skal have mulighed for at huske og gense de dele af deres liv, som de har glemt.

Memoto er lige startet som Kickstarter-projekt og bliver altså kun sendt i produktion, hvis nok fatter interesse for ideen. Men det er der allerede nok, som har. Memoto har nået sit indsamlingsmål og går sandsynligvis i produktion næste år.

Kameraet har ingen knapper. Så snart det tages på, begynder det at optage. Selve håndteringen af de mange billeder sker i en app, som også er under udarbejdelse. Udviklerne lover, at billederne bliver søgbare ud fra placering og tidspunkt.

På trods af sin størrelse kan kameraet tage billeder med fem megapixel. Producenten anslår, at Memoto derfor skaber næsten 4GB data hvert eneste dag. Det lægges i en cloudtjeneste, som kunderne også skal betale for.

Det er ikke første gang, at der eksperimenteres med at dokumentere tilværelsen gennem en strøm af billeder. Microsofts-udviklingsafdeling har for år tilbage haft projektet SenseCam, som Memoto lader til at være meget inspireret af.

Her blev et kamera sat fast i en halskæde og havde på samme måde let ved at tage en lind strøm af billeder. SenseCam var egentlig tænkt som en personlig udgave af den "sorte boks" i fly. Hvis personen kom ud for en ulykke eller havde behov for at tænke tilbage på en begivenhed, så kunne billederne hjælpe. Eksperimentet resulterede i produktet: Viconrevue.com.

LÆS OGSÅ: Hukommelsesrevolutionen - Vil du gense hele dit liv?

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS