Bono: Det er nørdernes opgave at redde verden

U2-forsangeren Bono mener, at det er nørder og kapitalister, der skal bekæmpe fattigdom.

Artikel top billede

Den irske rockstjerne Bono har de sidste mange år kæmpet hårdt for at udrydde fattigdom i Afrika.

Men skal fattigdommen bekæmpes, kræver det mere end idealistiske aktivister. 

Dem der kan gøre den største forskel er nørder og kapitalister, fortalte Bono på techkonferencen F.ounders i Dublin.

I sit arbejde for at bekæmpe fattigdom har rockstjernen samarbejdet med en række filantroper. Heriblandt Microsoft-stifteren Bill Gates.

"Jeg følte mig meget ydmyg, da det gik op for mig, hvor stor indflydelse kapitalisme og iværksætteri har for det filantropiske arbejde. Ikke mindst fordi jeg selv blev involveret i det som en vred retfærdighedssøgende aktivist, der gjorde brug af alle klicheerne," sagde han ifølge erhvervsmagasinet Forbes.  

Ifølge Bono bærer jobskabere og innovatører nøglen til at skabe forandring for verdens fattigste, mens nødhjælpsarbejdere snarere er at betragte som dem, der bygger broen mellem de to parter. 

Investerer i techvirksomheder

Via sit selskab Elevation Partners er Bono også selv involveret i investeringer i tech-virksomheder.

Elevation Partners har blandt andet investeret i Facebook før børsintroduktionen. Og netop internettjenester, der bringer folk sammen, er ifølge Bono en vigtig drivkraft, når der skal skabes demokratisk forandring og øget gennemsigtighed i den tredje verden. 

"Den stemme, der er højest, kraftigst og har kontinentets største moralske gennemslagskraft, kommer i øjeblikket fra en nørd," siger han. 

Korruption er den største dræber

Som eksempel nævner Bono blandt andet den indiske hjemmeside ipaidabribe.com, hvor borgere kan indrapportere det, når de oplever bestikkelse og korruption.

"Den største dræber-sygdom af alle er korruption. Den dræber flere børn end AIDS, turbekolose og malaria, " siger han.

Bono fortæller, at hans One-kampagne i øjeblikket arbejder sammen med en række afrikanske grupper, der bruger teknologi til at stille magthaverne til regnskab og informere borgere om magtmisbrug.

Bono nævner blandt andet et afrikansk website, hvor skoleelever kan indrapportere, når deres lærere ikke møder op til timerne.

"En hær af etiske online-aktivister, der trykker på de rigtige knapper på de rette tidspunkter, kan starte en bølge på internettet," siger han.

Ifølge Bono er effekten af denne type aktivisme størst i repressive regimer.

"Men det påvirker alle lige fra Tea Party-bevægelsen til Occupy Wall Street-bevægelsen," siger han.

Læs også:

Bill Gates vil genopfinde toilettet

Graffiti-kunstner bliver milliardær på Facebook-børsnotering

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS