Bono: Det er nørdernes opgave at redde verden

U2-forsangeren Bono mener, at det er nørder og kapitalister, der skal bekæmpe fattigdom.

Artikel top billede

Den irske rockstjerne Bono har de sidste mange år kæmpet hårdt for at udrydde fattigdom i Afrika.

Men skal fattigdommen bekæmpes, kræver det mere end idealistiske aktivister. 

Dem der kan gøre den største forskel er nørder og kapitalister, fortalte Bono på techkonferencen F.ounders i Dublin.

I sit arbejde for at bekæmpe fattigdom har rockstjernen samarbejdet med en række filantroper. Heriblandt Microsoft-stifteren Bill Gates.

"Jeg følte mig meget ydmyg, da det gik op for mig, hvor stor indflydelse kapitalisme og iværksætteri har for det filantropiske arbejde. Ikke mindst fordi jeg selv blev involveret i det som en vred retfærdighedssøgende aktivist, der gjorde brug af alle klicheerne," sagde han ifølge erhvervsmagasinet Forbes.  

Ifølge Bono bærer jobskabere og innovatører nøglen til at skabe forandring for verdens fattigste, mens nødhjælpsarbejdere snarere er at betragte som dem, der bygger broen mellem de to parter. 

Investerer i techvirksomheder

Via sit selskab Elevation Partners er Bono også selv involveret i investeringer i tech-virksomheder.

Elevation Partners har blandt andet investeret i Facebook før børsintroduktionen. Og netop internettjenester, der bringer folk sammen, er ifølge Bono en vigtig drivkraft, når der skal skabes demokratisk forandring og øget gennemsigtighed i den tredje verden. 

"Den stemme, der er højest, kraftigst og har kontinentets største moralske gennemslagskraft, kommer i øjeblikket fra en nørd," siger han. 

Korruption er den største dræber

Som eksempel nævner Bono blandt andet den indiske hjemmeside ipaidabribe.com, hvor borgere kan indrapportere det, når de oplever bestikkelse og korruption.

"Den største dræber-sygdom af alle er korruption. Den dræber flere børn end AIDS, turbekolose og malaria, " siger han.

Bono fortæller, at hans One-kampagne i øjeblikket arbejder sammen med en række afrikanske grupper, der bruger teknologi til at stille magthaverne til regnskab og informere borgere om magtmisbrug.

Bono nævner blandt andet et afrikansk website, hvor skoleelever kan indrapportere, når deres lærere ikke møder op til timerne.

"En hær af etiske online-aktivister, der trykker på de rigtige knapper på de rette tidspunkter, kan starte en bølge på internettet," siger han.

Ifølge Bono er effekten af denne type aktivisme størst i repressive regimer.

"Men det påvirker alle lige fra Tea Party-bevægelsen til Occupy Wall Street-bevægelsen," siger han.

Læs også:

Bill Gates vil genopfinde toilettet

Graffiti-kunstner bliver milliardær på Facebook-børsnotering

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks