Bono: Det er nørdernes opgave at redde verden

U2-forsangeren Bono mener, at det er nørder og kapitalister, der skal bekæmpe fattigdom.

Artikel top billede

Den irske rockstjerne Bono har de sidste mange år kæmpet hårdt for at udrydde fattigdom i Afrika.

Men skal fattigdommen bekæmpes, kræver det mere end idealistiske aktivister. 

Dem der kan gøre den største forskel er nørder og kapitalister, fortalte Bono på techkonferencen F.ounders i Dublin.

I sit arbejde for at bekæmpe fattigdom har rockstjernen samarbejdet med en række filantroper. Heriblandt Microsoft-stifteren Bill Gates.

"Jeg følte mig meget ydmyg, da det gik op for mig, hvor stor indflydelse kapitalisme og iværksætteri har for det filantropiske arbejde. Ikke mindst fordi jeg selv blev involveret i det som en vred retfærdighedssøgende aktivist, der gjorde brug af alle klicheerne," sagde han ifølge erhvervsmagasinet Forbes.  

Ifølge Bono bærer jobskabere og innovatører nøglen til at skabe forandring for verdens fattigste, mens nødhjælpsarbejdere snarere er at betragte som dem, der bygger broen mellem de to parter. 

Investerer i techvirksomheder

Via sit selskab Elevation Partners er Bono også selv involveret i investeringer i tech-virksomheder.

Elevation Partners har blandt andet investeret i Facebook før børsintroduktionen. Og netop internettjenester, der bringer folk sammen, er ifølge Bono en vigtig drivkraft, når der skal skabes demokratisk forandring og øget gennemsigtighed i den tredje verden. 

"Den stemme, der er højest, kraftigst og har kontinentets største moralske gennemslagskraft, kommer i øjeblikket fra en nørd," siger han. 

Korruption er den største dræber

Som eksempel nævner Bono blandt andet den indiske hjemmeside ipaidabribe.com, hvor borgere kan indrapportere det, når de oplever bestikkelse og korruption.

"Den største dræber-sygdom af alle er korruption. Den dræber flere børn end AIDS, turbekolose og malaria, " siger han.

Bono fortæller, at hans One-kampagne i øjeblikket arbejder sammen med en række afrikanske grupper, der bruger teknologi til at stille magthaverne til regnskab og informere borgere om magtmisbrug.

Bono nævner blandt andet et afrikansk website, hvor skoleelever kan indrapportere, når deres lærere ikke møder op til timerne.

"En hær af etiske online-aktivister, der trykker på de rigtige knapper på de rette tidspunkter, kan starte en bølge på internettet," siger han.

Ifølge Bono er effekten af denne type aktivisme størst i repressive regimer.

"Men det påvirker alle lige fra Tea Party-bevægelsen til Occupy Wall Street-bevægelsen," siger han.

Læs også:

Bill Gates vil genopfinde toilettet

Graffiti-kunstner bliver milliardær på Facebook-børsnotering

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,