Bono: Det er nørdernes opgave at redde verden

U2-forsangeren Bono mener, at det er nørder og kapitalister, der skal bekæmpe fattigdom.

Artikel top billede

Den irske rockstjerne Bono har de sidste mange år kæmpet hårdt for at udrydde fattigdom i Afrika.

Men skal fattigdommen bekæmpes, kræver det mere end idealistiske aktivister. 

Dem der kan gøre den største forskel er nørder og kapitalister, fortalte Bono på techkonferencen F.ounders i Dublin.

I sit arbejde for at bekæmpe fattigdom har rockstjernen samarbejdet med en række filantroper. Heriblandt Microsoft-stifteren Bill Gates.

"Jeg følte mig meget ydmyg, da det gik op for mig, hvor stor indflydelse kapitalisme og iværksætteri har for det filantropiske arbejde. Ikke mindst fordi jeg selv blev involveret i det som en vred retfærdighedssøgende aktivist, der gjorde brug af alle klicheerne," sagde han ifølge erhvervsmagasinet Forbes.  

Ifølge Bono bærer jobskabere og innovatører nøglen til at skabe forandring for verdens fattigste, mens nødhjælpsarbejdere snarere er at betragte som dem, der bygger broen mellem de to parter. 

Investerer i techvirksomheder

Via sit selskab Elevation Partners er Bono også selv involveret i investeringer i tech-virksomheder.

Elevation Partners har blandt andet investeret i Facebook før børsintroduktionen. Og netop internettjenester, der bringer folk sammen, er ifølge Bono en vigtig drivkraft, når der skal skabes demokratisk forandring og øget gennemsigtighed i den tredje verden. 

"Den stemme, der er højest, kraftigst og har kontinentets største moralske gennemslagskraft, kommer i øjeblikket fra en nørd," siger han. 

Korruption er den største dræber

Som eksempel nævner Bono blandt andet den indiske hjemmeside ipaidabribe.com, hvor borgere kan indrapportere det, når de oplever bestikkelse og korruption.

"Den største dræber-sygdom af alle er korruption. Den dræber flere børn end AIDS, turbekolose og malaria, " siger han.

Bono fortæller, at hans One-kampagne i øjeblikket arbejder sammen med en række afrikanske grupper, der bruger teknologi til at stille magthaverne til regnskab og informere borgere om magtmisbrug.

Bono nævner blandt andet et afrikansk website, hvor skoleelever kan indrapportere, når deres lærere ikke møder op til timerne.

"En hær af etiske online-aktivister, der trykker på de rigtige knapper på de rette tidspunkter, kan starte en bølge på internettet," siger han.

Ifølge Bono er effekten af denne type aktivisme størst i repressive regimer.

"Men det påvirker alle lige fra Tea Party-bevægelsen til Occupy Wall Street-bevægelsen," siger han.

Læs også:

Bill Gates vil genopfinde toilettet

Graffiti-kunstner bliver milliardær på Facebook-børsnotering

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en Unified Communications specialist i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S