Bono: Det er nørdernes opgave at redde verden

U2-forsangeren Bono mener, at det er nørder og kapitalister, der skal bekæmpe fattigdom.

Artikel top billede

Den irske rockstjerne Bono har de sidste mange år kæmpet hårdt for at udrydde fattigdom i Afrika.

Men skal fattigdommen bekæmpes, kræver det mere end idealistiske aktivister. 

Dem der kan gøre den største forskel er nørder og kapitalister, fortalte Bono på techkonferencen F.ounders i Dublin.

I sit arbejde for at bekæmpe fattigdom har rockstjernen samarbejdet med en række filantroper. Heriblandt Microsoft-stifteren Bill Gates.

"Jeg følte mig meget ydmyg, da det gik op for mig, hvor stor indflydelse kapitalisme og iværksætteri har for det filantropiske arbejde. Ikke mindst fordi jeg selv blev involveret i det som en vred retfærdighedssøgende aktivist, der gjorde brug af alle klicheerne," sagde han ifølge erhvervsmagasinet Forbes.  

Ifølge Bono bærer jobskabere og innovatører nøglen til at skabe forandring for verdens fattigste, mens nødhjælpsarbejdere snarere er at betragte som dem, der bygger broen mellem de to parter. 

Investerer i techvirksomheder

Via sit selskab Elevation Partners er Bono også selv involveret i investeringer i tech-virksomheder.

Elevation Partners har blandt andet investeret i Facebook før børsintroduktionen. Og netop internettjenester, der bringer folk sammen, er ifølge Bono en vigtig drivkraft, når der skal skabes demokratisk forandring og øget gennemsigtighed i den tredje verden. 

"Den stemme, der er højest, kraftigst og har kontinentets største moralske gennemslagskraft, kommer i øjeblikket fra en nørd," siger han. 

Korruption er den største dræber

Som eksempel nævner Bono blandt andet den indiske hjemmeside ipaidabribe.com, hvor borgere kan indrapportere det, når de oplever bestikkelse og korruption.

"Den største dræber-sygdom af alle er korruption. Den dræber flere børn end AIDS, turbekolose og malaria, " siger han.

Bono fortæller, at hans One-kampagne i øjeblikket arbejder sammen med en række afrikanske grupper, der bruger teknologi til at stille magthaverne til regnskab og informere borgere om magtmisbrug.

Bono nævner blandt andet et afrikansk website, hvor skoleelever kan indrapportere, når deres lærere ikke møder op til timerne.

"En hær af etiske online-aktivister, der trykker på de rigtige knapper på de rette tidspunkter, kan starte en bølge på internettet," siger han.

Ifølge Bono er effekten af denne type aktivisme størst i repressive regimer.

"Men det påvirker alle lige fra Tea Party-bevægelsen til Occupy Wall Street-bevægelsen," siger han.

Læs også:

Bill Gates vil genopfinde toilettet

Graffiti-kunstner bliver milliardær på Facebook-børsnotering

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Site Reliability Engineer til efterretningsanalytiske værktøjer i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S