Her er fremtidens computer

IBM melder om et nyt gennembrud inden for kulstof-nanører, der skal erstatte silicium i computer-chips.

Artikel top billede

IBM-forskere har fremstillet en chip med mere end 10.000 transistorer baseret på kulstof-nanører (carbon nanotubes) med almindelige produktions-metoder. Dermed har man taget det første skridt på vejen mod kommerciel masseproduktion af kulstof-nanorør.

It-giganten forudsagde allerede for ti år siden, at teknologien ville afløse silicium som hovedkomponent i mikroprocessorer.

Et kulstof-nanorør er en hul streng, der er 100.000 gange tyndere end et menneskehår. Et nanorør måler 1-2 nanometer - milliarddele af en meter - i diameter og har en længde på op til 1 millimeter. Det er 10 gange stærkere end stål.

Den berømte Moore's lov - som siger at antallet af transistorer fordobles hvert andet år - har som bekendt holdt i ganske mange år, men den nuværende CMOS-teknologi (complementary-symmetry metal-oxide-semiconductor) rammer snart nogle fysiske grænser.

Man kan ikke fortsætte med at gøre komponenterne mindre - der er brug for helt nye materialer.

Her er kulstof-nanorør altså et af de bedste bud. Selvom forskerne har fremstillet en chip med over 10.000 transistorer, er der stadig lang vej igen. I en kommerciel processor er der brug for flere milliarder transistorer.

Men IBM mener alligevel, at der er tale om et afgørende gennembrud. Der er dog stadig en række praktiske udfordringer.

Kulstof-nanorør kan både have metalliske og halvledende egenskaber og de skal placeres helt perfekt på chippens overflade for at danne elektroniske kredsløb. For at fremstille en fungerende chip er der kun brug for de halvledende nanorør, og resten skal fjernes.

Den nye teknologi, som IBM har udviklet, betyder, at nanorør kan positioneres meget nøjagtigt på chippen.

Der er ikke sat dato på, hvornår man er klar til kommerciel produktion af nanorør.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS