Her er fremtidens computer

IBM melder om et nyt gennembrud inden for kulstof-nanører, der skal erstatte silicium i computer-chips.

Artikel top billede

IBM-forskere har fremstillet en chip med mere end 10.000 transistorer baseret på kulstof-nanører (carbon nanotubes) med almindelige produktions-metoder. Dermed har man taget det første skridt på vejen mod kommerciel masseproduktion af kulstof-nanorør.

It-giganten forudsagde allerede for ti år siden, at teknologien ville afløse silicium som hovedkomponent i mikroprocessorer.

Et kulstof-nanorør er en hul streng, der er 100.000 gange tyndere end et menneskehår. Et nanorør måler 1-2 nanometer - milliarddele af en meter - i diameter og har en længde på op til 1 millimeter. Det er 10 gange stærkere end stål.

Den berømte Moore's lov - som siger at antallet af transistorer fordobles hvert andet år - har som bekendt holdt i ganske mange år, men den nuværende CMOS-teknologi (complementary-symmetry metal-oxide-semiconductor) rammer snart nogle fysiske grænser.

Man kan ikke fortsætte med at gøre komponenterne mindre - der er brug for helt nye materialer.

Her er kulstof-nanorør altså et af de bedste bud. Selvom forskerne har fremstillet en chip med over 10.000 transistorer, er der stadig lang vej igen. I en kommerciel processor er der brug for flere milliarder transistorer.

Men IBM mener alligevel, at der er tale om et afgørende gennembrud. Der er dog stadig en række praktiske udfordringer.

Kulstof-nanorør kan både have metalliske og halvledende egenskaber og de skal placeres helt perfekt på chippens overflade for at danne elektroniske kredsløb. For at fremstille en fungerende chip er der kun brug for de halvledende nanorør, og resten skal fjernes.

Den nye teknologi, som IBM har udviklet, betyder, at nanorør kan positioneres meget nøjagtigt på chippen.

Der er ikke sat dato på, hvornår man er klar til kommerciel produktion af nanorør.

Læses lige nu

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen