Her er fremtidens computer

IBM melder om et nyt gennembrud inden for kulstof-nanører, der skal erstatte silicium i computer-chips.

Artikel top billede

IBM-forskere har fremstillet en chip med mere end 10.000 transistorer baseret på kulstof-nanører (carbon nanotubes) med almindelige produktions-metoder. Dermed har man taget det første skridt på vejen mod kommerciel masseproduktion af kulstof-nanorør.

It-giganten forudsagde allerede for ti år siden, at teknologien ville afløse silicium som hovedkomponent i mikroprocessorer.

Et kulstof-nanorør er en hul streng, der er 100.000 gange tyndere end et menneskehår. Et nanorør måler 1-2 nanometer - milliarddele af en meter - i diameter og har en længde på op til 1 millimeter. Det er 10 gange stærkere end stål.

Den berømte Moore's lov - som siger at antallet af transistorer fordobles hvert andet år - har som bekendt holdt i ganske mange år, men den nuværende CMOS-teknologi (complementary-symmetry metal-oxide-semiconductor) rammer snart nogle fysiske grænser.

Man kan ikke fortsætte med at gøre komponenterne mindre - der er brug for helt nye materialer.

Her er kulstof-nanorør altså et af de bedste bud. Selvom forskerne har fremstillet en chip med over 10.000 transistorer, er der stadig lang vej igen. I en kommerciel processor er der brug for flere milliarder transistorer.

Men IBM mener alligevel, at der er tale om et afgørende gennembrud. Der er dog stadig en række praktiske udfordringer.

Kulstof-nanorør kan både have metalliske og halvledende egenskaber og de skal placeres helt perfekt på chippens overflade for at danne elektroniske kredsløb. For at fremstille en fungerende chip er der kun brug for de halvledende nanorør, og resten skal fjernes.

Den nye teknologi, som IBM har udviklet, betyder, at nanorør kan positioneres meget nøjagtigt på chippen.

Der er ikke sat dato på, hvornår man er klar til kommerciel produktion af nanorør.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Metroselskabet I/S

Ledelsesassistent for Digitalisering & IT

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job