Så voldsomt stiger datatrafik i skyen

I de kommende år bliver cloud-trafikken i verdens datacentre seksdoblet, forudsiger ny Cisco-analyse.

Artikel top billede

Den seneste udgave af Global Cloud Index fra Cisco indeholder væsentlige opjusteringer i forhold til den analyse, som selskabet kom med sidste år. I analysen fra 2011 blev det vurderet, at cloud-trafikken i verdens datacentre ville vokse fra 683 exabytes sidste år til 1,6 zettabytes i 2015. Det er fordoblet til 3,2 zettabytes i den nye analyse, og tallet forventes at ramme 4,3 zettabytes i 2016.

Opjusteringen slår også igennem på den samlede mængde af data, som behandles i datacentrene. Her vurderede 2011-undersøgelsen, at datacentrene i 2015 vil behandle 4,8 zettabytes pr. år, mens den nye udgave af Global Cloud Index opjusterer dette tal til at udgøre 5,2 zettabytes i 2015 og 6,6 zettabytes i 2016.

Det svarer til, at hver person på jorden dagligt streamer ca. 2,5 timers HD-video.

"Data relateret til opbevaringstjenester som Dropbox vil blive 42-doblet. Derudover vil væksten i videostreaming og videomøder medvirke til at booste cloudtrafikken til at udgøre 64 pct. af den samlede mængde data, som verdens datacentre vil håndtere inden udgangen af 2016," siger Henrik Stær, der er teknisk chef i Cisco Danmark.

Den samme analyse forudsiger, at størsteparten af alle applikationer bliver afviklet i skyen i 2016.

"Der bliver tryk på cloud-serverne. I 2016 vil hver cloud-server gennemsnitligt skulle håndtere fire gange så mange data, som servere i traditionelle datacentre," siger Henrik Stær.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech Lead til udviklingsteam i PET

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS