Ny supercomputer bruger grafik-processorer

Cray har bygget en af verdens hurtigste og mest energieffektive supercomputere med grafik-chips fra Nvidia.

Artikel top billede

Det amerikanske Oak Ridge National Laboratory har netop indviet en ny supercomputer med det passende navn Titan, som skulle være en af de to hurtigste talknusere i verden. Den har en regneydelse på 20 petaflops, og det skulle være på niveau med supercomputeren Sequioa, der ligger som nr. 1 på Top500-listen.

Så sent som sidste år havde Japan erobret supercomputer-tronen med sin K Computer, der "kun" havde en regneydelse på otte petaflops. Faktisk har japanere og kinesere længe domineret listen med de hurtigste supercomputere. Men nu satser USA på at komme helt i front igen.

Titan skal blandt andet bruges til forskning inden for biobrændsel og solenergi. I modsætning til andre supercomputere i USA, der bruges til forskning i atomvåben, skal den nye maskine stilles til rådighed for forskere fra mange forskellige felter, og private virksomheder kan også få lov til at låne regnekraften.

Det interessante er, at grafik-processorer skal overtage en stor del af beregningerne. Titan bruger Tesla-processorer fra Nvidia med Kepler-arkitekturen. Nvidia har tidligere anslået, at GPU'erne skal levere 85 procent af regneydelsen i Titan.

Cray har bygget Titan, der indeholder 18.688 moduler med en AMD Opteron-processor og Tesla-GPU i hver. Der er også 700 terabyte hukommelse.

Den nye maskine er 10 gange hurtigere og fem gange mere energieffektiv end Oak Ridge's sidste system, der er døbt Jaguar. Titan fylder omtrent det samme som Jaguar, men bruger kun en smule mere energi (9 megawatt i forhold til 7 megawatt i Jaguar).

Den samlede regnekraft i Titan svarer til, at hver eneste af klodens syv milliarder indbyggere sættes til at gennemføre tre millioner beregninger i sekundet.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S