Ny supercomputer bruger grafik-processorer

Cray har bygget en af verdens hurtigste og mest energieffektive supercomputere med grafik-chips fra Nvidia.

Artikel top billede

Det amerikanske Oak Ridge National Laboratory har netop indviet en ny supercomputer med det passende navn Titan, som skulle være en af de to hurtigste talknusere i verden. Den har en regneydelse på 20 petaflops, og det skulle være på niveau med supercomputeren Sequioa, der ligger som nr. 1 på Top500-listen.

Så sent som sidste år havde Japan erobret supercomputer-tronen med sin K Computer, der "kun" havde en regneydelse på otte petaflops. Faktisk har japanere og kinesere længe domineret listen med de hurtigste supercomputere. Men nu satser USA på at komme helt i front igen.

Titan skal blandt andet bruges til forskning inden for biobrændsel og solenergi. I modsætning til andre supercomputere i USA, der bruges til forskning i atomvåben, skal den nye maskine stilles til rådighed for forskere fra mange forskellige felter, og private virksomheder kan også få lov til at låne regnekraften.

Det interessante er, at grafik-processorer skal overtage en stor del af beregningerne. Titan bruger Tesla-processorer fra Nvidia med Kepler-arkitekturen. Nvidia har tidligere anslået, at GPU'erne skal levere 85 procent af regneydelsen i Titan.

Cray har bygget Titan, der indeholder 18.688 moduler med en AMD Opteron-processor og Tesla-GPU i hver. Der er også 700 terabyte hukommelse.

Den nye maskine er 10 gange hurtigere og fem gange mere energieffektiv end Oak Ridge's sidste system, der er døbt Jaguar. Titan fylder omtrent det samme som Jaguar, men bruger kun en smule mere energi (9 megawatt i forhold til 7 megawatt i Jaguar).

Den samlede regnekraft i Titan svarer til, at hver eneste af klodens syv milliarder indbyggere sættes til at gennemføre tre millioner beregninger i sekundet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen