Ny supercomputer bruger grafik-processorer

Cray har bygget en af verdens hurtigste og mest energieffektive supercomputere med grafik-chips fra Nvidia.

Artikel top billede

Det amerikanske Oak Ridge National Laboratory har netop indviet en ny supercomputer med det passende navn Titan, som skulle være en af de to hurtigste talknusere i verden. Den har en regneydelse på 20 petaflops, og det skulle være på niveau med supercomputeren Sequioa, der ligger som nr. 1 på Top500-listen.

Så sent som sidste år havde Japan erobret supercomputer-tronen med sin K Computer, der "kun" havde en regneydelse på otte petaflops. Faktisk har japanere og kinesere længe domineret listen med de hurtigste supercomputere. Men nu satser USA på at komme helt i front igen.

Titan skal blandt andet bruges til forskning inden for biobrændsel og solenergi. I modsætning til andre supercomputere i USA, der bruges til forskning i atomvåben, skal den nye maskine stilles til rådighed for forskere fra mange forskellige felter, og private virksomheder kan også få lov til at låne regnekraften.

Det interessante er, at grafik-processorer skal overtage en stor del af beregningerne. Titan bruger Tesla-processorer fra Nvidia med Kepler-arkitekturen. Nvidia har tidligere anslået, at GPU'erne skal levere 85 procent af regneydelsen i Titan.

Cray har bygget Titan, der indeholder 18.688 moduler med en AMD Opteron-processor og Tesla-GPU i hver. Der er også 700 terabyte hukommelse.

Den nye maskine er 10 gange hurtigere og fem gange mere energieffektiv end Oak Ridge's sidste system, der er døbt Jaguar. Titan fylder omtrent det samme som Jaguar, men bruger kun en smule mere energi (9 megawatt i forhold til 7 megawatt i Jaguar).

Den samlede regnekraft i Titan svarer til, at hver eneste af klodens syv milliarder indbyggere sættes til at gennemføre tre millioner beregninger i sekundet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse