Kim Dotcom har sat en startdato på det nye Megaupload

På årsdagen for Kim Dotcom-anholdelsen kommer hævnen over rettigheds-industrien.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at Kim Dotcom er på vej med en afløser for hans tjeneste Megaupload, som politiet lukkede tidligere i år. Det nye globale netværk skal sikre fildelere mod angreb fra myndighederne, og det bliver større og bedre end Megaupload, lover han.

Nu har Kim Dotcom for første gang sat en dato på, hvordan den nye tjeneste bliver klar. På Twitter skriver han, at Mega starter præcis ét år efter ransagningen. Det var den 20. januar 2012, da politiet slog til og anholdt Dotcom sammen med flere af hans partnere.

Det skulle altså betyde, at den nye tjeneste er klar den 20. januar 2013. Et år efter, at politiet lukkede Megaupload, beslaglagde serverne og stormede Dotcom's landejendom i New Zealand. USA har krævet, at Dotcom skal udleveres, men sagen kører stadig.

Tyskeren er i øjeblikket løsladt mod kaution, og han har fået en del af sin formue tilbage.

I et interview med den new zealandske erhvervsavis National Business Review siger Dotcom, at det amerikanske justitsministerium har advaret ham og hans hold om at starte en afløser for Megaupload. Det kan føre til, at anklagerne mod Dotcom bliver udvidet. Den 38-årige kan allerede risikere op til 20 års fængsel, hvis han bliver udleveret til USA.

På Twitter har Dotcom også annonceret, at 90 procent af koden nu er færdig, og man råder allerede over den nødvendige server-infrastruktur.

Han siger også til National Business Review, at det nye Mega skal gøre det meget mere sikkert og billigere at gemme data i skyen. Hele datatrafikken skal krypteres, og der skal bruges "distributed hosting", hvor alle kan være med og stille plads til rådighed.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS