Kim Dotcom har sat en startdato på det nye Megaupload

På årsdagen for Kim Dotcom-anholdelsen kommer hævnen over rettigheds-industrien.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at Kim Dotcom er på vej med en afløser for hans tjeneste Megaupload, som politiet lukkede tidligere i år. Det nye globale netværk skal sikre fildelere mod angreb fra myndighederne, og det bliver større og bedre end Megaupload, lover han.

Nu har Kim Dotcom for første gang sat en dato på, hvordan den nye tjeneste bliver klar. På Twitter skriver han, at Mega starter præcis ét år efter ransagningen. Det var den 20. januar 2012, da politiet slog til og anholdt Dotcom sammen med flere af hans partnere.

Det skulle altså betyde, at den nye tjeneste er klar den 20. januar 2013. Et år efter, at politiet lukkede Megaupload, beslaglagde serverne og stormede Dotcom's landejendom i New Zealand. USA har krævet, at Dotcom skal udleveres, men sagen kører stadig.

Tyskeren er i øjeblikket løsladt mod kaution, og han har fået en del af sin formue tilbage.

I et interview med den new zealandske erhvervsavis National Business Review siger Dotcom, at det amerikanske justitsministerium har advaret ham og hans hold om at starte en afløser for Megaupload. Det kan føre til, at anklagerne mod Dotcom bliver udvidet. Den 38-årige kan allerede risikere op til 20 års fængsel, hvis han bliver udleveret til USA.

På Twitter har Dotcom også annonceret, at 90 procent af koden nu er færdig, og man råder allerede over den nødvendige server-infrastruktur.

Han siger også til National Business Review, at det nye Mega skal gøre det meget mere sikkert og billigere at gemme data i skyen. Hele datatrafikken skal krypteres, og der skal bruges "distributed hosting", hvor alle kan være med og stille plads til rådighed.

Læses lige nu

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse