Kim Dotcom har sat en startdato på det nye Megaupload

På årsdagen for Kim Dotcom-anholdelsen kommer hævnen over rettigheds-industrien.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, at Kim Dotcom er på vej med en afløser for hans tjeneste Megaupload, som politiet lukkede tidligere i år. Det nye globale netværk skal sikre fildelere mod angreb fra myndighederne, og det bliver større og bedre end Megaupload, lover han.

Nu har Kim Dotcom for første gang sat en dato på, hvordan den nye tjeneste bliver klar. På Twitter skriver han, at Mega starter præcis ét år efter ransagningen. Det var den 20. januar 2012, da politiet slog til og anholdt Dotcom sammen med flere af hans partnere.

Det skulle altså betyde, at den nye tjeneste er klar den 20. januar 2013. Et år efter, at politiet lukkede Megaupload, beslaglagde serverne og stormede Dotcom's landejendom i New Zealand. USA har krævet, at Dotcom skal udleveres, men sagen kører stadig.

Tyskeren er i øjeblikket løsladt mod kaution, og han har fået en del af sin formue tilbage.

I et interview med den new zealandske erhvervsavis National Business Review siger Dotcom, at det amerikanske justitsministerium har advaret ham og hans hold om at starte en afløser for Megaupload. Det kan føre til, at anklagerne mod Dotcom bliver udvidet. Den 38-årige kan allerede risikere op til 20 års fængsel, hvis han bliver udleveret til USA.

På Twitter har Dotcom også annonceret, at 90 procent af koden nu er færdig, og man råder allerede over den nødvendige server-infrastruktur.

Han siger også til National Business Review, at det nye Mega skal gøre det meget mere sikkert og billigere at gemme data i skyen. Hele datatrafikken skal krypteres, og der skal bruges "distributed hosting", hvor alle kan være med og stille plads til rådighed.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S