Styr lyset i dit hjem med mobilen

Philips er klar med en nyt trådløst belysnings-system, som styres med en smartphone eller tablet-pc. Det skal sælges i Apple-butikker.

Artikel top billede

Med det nye system "hue" fra Philips kan man indstille lysets farve med en app, hvor der også er mulighed for at regulere lysstyrken og vælge mellem forskellige varme og kolde hvidtoner. Philips har netop lanceret det nye trådløse belysnings-system, der kan styres med en smartphone eller tablet-pc.

I basispakken er der tre LED-pærer, en smartbridge og licens til den mobile app. LED-pærerne skal blot sættes i en almindelig sokkel, mens smartbridgen skal sættes til hjemmets router. Den nødvendige app kører på iOS- og Android-enheder.

Når app'en er installeret, kan man så fjernstyre lyset med den mobile enhed. Der er blandt andet mulighed for at regulere lyset i hjemmet, selv om man befinder sig et helt andet sted, eller indstille, at lyset skal tændes og slukkes automatisk på bestemte tidspunkter.

Man kan også programmere en slags "lysur", hvor lyset f.eks. blinker eller skifter farve for at indikere, at bussen kører om ti minutter.

Philips har selv udviklet fire færdigprogrammerede lysscenarier, Read, Concentrate, Relax og Energize, men derudover kan man selv vælge blandt de 16 millioner mulige farver.

Fremover kommer der endnu flere funktioner. Philips vil forbinde hue med andre systemer og sørge for, at det f.eks. kan reagere på videosignaler fra fjernsynet eller lyd fra hifi-anlægget. Man kunne eksempelvis forestille sig, at hue dæmper lyset, hvis man spiller stille musik, eller blinker i takt med disco-sange.

Systemet skal også integreres med lokaliseringstjenester, så det kan registrere, hvor brugeren befinder sig, og tænde eller slukke lyset, når man nærmer sig eller forlader hjemmet.

For at få uafhængige udviklere til at arbejde med systemet har Philips frigivet de nødvendige programmerings-grænseflader og et Software Developer Kit, der kan hentes på meethue.com.

Philips har indgået et partnerskab med Apple, og startpakken kan kun købes gennem Apples butikker. Den koster lidt under 2.000 kroner, og systemet kan udvides med op til 50 hue-pærer, der koster omkring 500 kr. stykket.

Den trådløse forbindelse mellem LED-pæren og routeren kører over Zigbee-teknologi.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    MLOps engineer i PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste Android-ekspert?

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S