Facebook vil ikke udvikle app til Windows 8

Twitter kommer snart med sin egen app til Windows 8, men Facebook melder hus forbi.

Artikel top billede

Facebook er allerede integreret i kontaktdatabasen Peoples i Windows 8 og Windows RT, men der mangler stadig en rigtig Facebook-applikation. Det ser heller ikke ud til, at den kommer foreløbig. Facebook siger til Venturebeat at man ikke har planer om at udvikle sin egen app til Windows 8. Det sker samtidig med, at Twitter har bekræftet at man kommer med en app til det nye operativsystem.

"Vi bygger kun apps til iOS og Android. Du bør spørge Microsoft om alt, der er relateret til Windows 8," lyder det korte svar fra Facebook til Venturebeat.

Hos Microsoft vil man ikke kommentere om specifikke app-planer, men henviser i stedet til udvikleren - altså Facebook selv. Dermed bevæger man sig altså i ring. Facebook henviser til Microsoft, der henviser tilbage til det sociale netværk.

Men det er muligt, at Microsoft selv arbejder på en Facebook-app. Det er allerede set med Windows Phone, hvor det er Microsoft der har udviklet app'en til Facebook.

Så er meldingen anderledes klar fra Twitter.

"Windows 8 har brug for en fantastisk Twitter-app. Altså vil vi bygge den. Glæder os til at dele den med jer i de næste måneder," lyder meldingen fra Twitter Mobile.

Ifølge de seneste tal fra Microsoft er der solgt fire millioner opgraderinger til Windows 8 i de første dage efter lanceringen.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job