Facebook vil ikke udvikle app til Windows 8

Twitter kommer snart med sin egen app til Windows 8, men Facebook melder hus forbi.

Artikel top billede

Facebook er allerede integreret i kontaktdatabasen Peoples i Windows 8 og Windows RT, men der mangler stadig en rigtig Facebook-applikation. Det ser heller ikke ud til, at den kommer foreløbig. Facebook siger til Venturebeat at man ikke har planer om at udvikle sin egen app til Windows 8. Det sker samtidig med, at Twitter har bekræftet at man kommer med en app til det nye operativsystem.

"Vi bygger kun apps til iOS og Android. Du bør spørge Microsoft om alt, der er relateret til Windows 8," lyder det korte svar fra Facebook til Venturebeat.

Hos Microsoft vil man ikke kommentere om specifikke app-planer, men henviser i stedet til udvikleren - altså Facebook selv. Dermed bevæger man sig altså i ring. Facebook henviser til Microsoft, der henviser tilbage til det sociale netværk.

Men det er muligt, at Microsoft selv arbejder på en Facebook-app. Det er allerede set med Windows Phone, hvor det er Microsoft der har udviklet app'en til Facebook.

Så er meldingen anderledes klar fra Twitter.

"Windows 8 har brug for en fantastisk Twitter-app. Altså vil vi bygge den. Glæder os til at dele den med jer i de næste måneder," lyder meldingen fra Twitter Mobile.

Ifølge de seneste tal fra Microsoft er der solgt fire millioner opgraderinger til Windows 8 i de første dage efter lanceringen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)