Iphone-ejere er ikke længere så glade for deres telefoner

Kundeloyaliteten daler blandt iPhone-købere.

Artikel top billede

Apple har historisk haft en meget høj kundeloyalitet. Når først en kunde har forelsket sig i en iPhone, er sandsynligheden stor for, at han bliver ved med at handle hos Apple.

Men den tendens kan være på tilbagetog.

I en frisk rapport lavet af Strategy Analytics tyder det på, at iPhone-ejere ikke i lige så graf som tidligere er tilbøjelige til at forblive loyale Apple-kunder, skriver Businesswire.com.

Tendensen er baseret på, at der i undersøgelsen er langt færre end tidligere Apple-kunder, der siger, at de enten "helt sikkert" eller "sandsynligvis" vil købe en ny iPhone næste gang. Ifølge Strategy Analytics er det første gang siden iPhone-lanceringen i 2007, at kundeloyaliteten er faldende.

Hvad er problemet?

Undersøgelsen giver dog ikke konkrete svar på, hvorfor ikke så mange forbrugerne som tidligere føler sig forlovet med Apple resten af livet. 

Et svar kunne være den manglende innovation, som Apple er blevet beskyldt for ved de seneste iPhone-lanceringer. En andet aktuel hæmsko kunne være problemerne med Apples egen korttjeneste.

Men selv om Apple må se loyaliteten dale, er den stadig høj sammenlignet med andre producenter.

Blandt de europæiske iPhone-ejere svarer 75 procent, at de sikkert vil købe fra samme fabrikant næste gang. Ved en lignende undersøgelse i 2011 svarede 88 procent, at de ville have en iPhone, næste gang de skulle købe ny telefon.

Loyaliteten er åbenbart tydeligst på hjemmemarkedet i USA, hvor loyaliteten er faldet fra 93 procent til 88 procent i år.

Omsætningen på iPhones udgør næsten halvdelen af Apples omsætning.

For at teste min egen kundeloyalitet er undertegnede i øjeblikket forsøgskanin i mit eget eksperiment: "Kan en hjernevasket iPhone-bruger lære at elske Android?"
Læs snart hele anmeldelsen af mine 14 dage med en Android-telefon her på ComON men følg allerede nu mine daglige opdagelser ovre på Google+. Første indlæg ligger her.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job