Iphone-ejere er ikke længere så glade for deres telefoner

Kundeloyaliteten daler blandt iPhone-købere.

Artikel top billede

Apple har historisk haft en meget høj kundeloyalitet. Når først en kunde har forelsket sig i en iPhone, er sandsynligheden stor for, at han bliver ved med at handle hos Apple.

Men den tendens kan være på tilbagetog.

I en frisk rapport lavet af Strategy Analytics tyder det på, at iPhone-ejere ikke i lige så graf som tidligere er tilbøjelige til at forblive loyale Apple-kunder, skriver Businesswire.com.

Tendensen er baseret på, at der i undersøgelsen er langt færre end tidligere Apple-kunder, der siger, at de enten "helt sikkert" eller "sandsynligvis" vil købe en ny iPhone næste gang. Ifølge Strategy Analytics er det første gang siden iPhone-lanceringen i 2007, at kundeloyaliteten er faldende.

Hvad er problemet?

Undersøgelsen giver dog ikke konkrete svar på, hvorfor ikke så mange forbrugerne som tidligere føler sig forlovet med Apple resten af livet. 

Et svar kunne være den manglende innovation, som Apple er blevet beskyldt for ved de seneste iPhone-lanceringer. En andet aktuel hæmsko kunne være problemerne med Apples egen korttjeneste.

Men selv om Apple må se loyaliteten dale, er den stadig høj sammenlignet med andre producenter.

Blandt de europæiske iPhone-ejere svarer 75 procent, at de sikkert vil købe fra samme fabrikant næste gang. Ved en lignende undersøgelse i 2011 svarede 88 procent, at de ville have en iPhone, næste gang de skulle købe ny telefon.

Loyaliteten er åbenbart tydeligst på hjemmemarkedet i USA, hvor loyaliteten er faldet fra 93 procent til 88 procent i år.

Omsætningen på iPhones udgør næsten halvdelen af Apples omsætning.

For at teste min egen kundeloyalitet er undertegnede i øjeblikket forsøgskanin i mit eget eksperiment: "Kan en hjernevasket iPhone-bruger lære at elske Android?"
Læs snart hele anmeldelsen af mine 14 dage med en Android-telefon her på ComON men følg allerede nu mine daglige opdagelser ovre på Google+. Første indlæg ligger her.

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job