Her er den nye fildelings-tjeneste Mega

Så er der nye oplysninger om Kim Dotcoms fildelings-tjeneste Mega, der skal lanceres den 20. januar næste år. Mega bliver angiveligt umulig at lukke ned.

Artikel top billede

Interessen for den nye fildelingstjeneste Mega er allerede så stor, at det er næsten umuligt at komme i kontakt med webstedet me.ga eller det alternative kim.com/mega i skrivende stund. Kim Dotcom har netop afsløret nye oplysninger om den kommende tjeneste, der skal afløse det lukkede Megaupload. Den skal lanceres præcis ét år efter politiets ransagning og anholdelsen af Dotcom i New Zealand, som skete den 20. januar 2012.

Det nye websted fortæller, at Mega bliver et globalt cloud-filsystem, hvor alle data automatisk skal krypteres i browseren. Det kræver altså ikke en selvstændig klient. Det skulle være muligt at afvikle flere uploads samtidig og fortsætte fra samme sted, selv om forbindelsen midlertidigt bliver afbrudt, ligesom det kendes fra andre cloud-tjenester.

Der kommer også et Software Developer Kit (SDK) til udviklere, som vil integrere tjenesten i deres egne applikationer.

Det skulle være umuligt at lukke den nye tjeneste ned. Den bliver spredt over et stort netværk af hosting-partnere. Dotcom leder nu efter partnere, som vil sælge plads til tjenesten. De skal blandt andet garantere, at fejlramte server-harddiske bliver erstattet i løbet af 24 timer. Desuden kræves en meget hurtig internet-forbindelse på 1 eller 2 gigabit i sekundet.

Der skal være mindst 20 terabyte plads på hver server, og Linux skal være forudinstalleret som styresystem. Det er også et krav, at serverne ikke må være placeret i USA.

Foruden hosting-partnerne leder Dotcom også efter investorer, som vil være med til at finansiere tjenesten. Dotcom fortæller, at man har nok penge til at lancere den gratis tjeneste, men man søger efter yderligere midler, der skal garantere, at den også fortsat vil være gratis for brugerne.

Ifølge Dotcom skal det nye Mega gøre det mere sikkert og billigere at gemme data i skyen. Tyskeren er i øjeblikket løsladt mod kaution, og han har fået en del af sin formue tilbage. Hvis han bliver udleveret til USA, kan han risikere op til 20 års fængsel for copyright-krænkelse og hvidvaskning af penge.

Dotcom hævder, at det nye site allerede har fået millioner af besøg, og mange af dem kommer fra de amerikanske myndigheder selv.

"Alle FBI-agenter trykker reload haha ... Vi kan se deres ip-adresser ... LOL!", skriver han på Twitter.

Han understreger samtidig, at det er brugerne selv og ikke tjenestens ejere, der har kontrollen over de uploadede filer - og dermed forsøger han altså også at placere ansvaret hos brugerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg