Apple kritiseres for skattetrick

Trods sin enorme omsætning betaler Apple næsten ingen skat uden for USA. Den britiske premierminister kritiserer nu selskabet.

Artikel top billede

I det sidste år har Apple haft en indtjening på 36,8 milliarder dollar i andre lande end USA, men selskabet har kun betalt 713 millioner dollar i skat, hvilket svarer til 1,9 pct. Det har nu udløst kritik i Storbritannien, hvor myndighederne i øjeblikket undersøger en række internationale koncerner, herunder Google og Starbucks.

Tallene kan læses i en Apple-rapport til det amerikanske børstilsyn SEC. Dermed ser det ud til, at Apple betaler betydeligt mindre end i skat end den officielle virksomhedsskat i EU-landene. Selv i Irland, hvor mange it-giganter som Facebook, Google, Facebook og Apple har deres europæiske hovedkvarter, ligger den officielle sats på 12,5 pct.

Det skyldes sandsynligvis, at Apple har flyttet indtægterne til forskelllige skattely, hvor man slipper med en meget lav skattesats.

Men også i USA er det lykkedes at reducere skattebetalingerne. Her har selskabet kun betalt 3,3 mia. dollar i skat ud af en indtjening på 34,2 mia. dollar. Apple lander på en skatteprocent på 9,8, som er meget lav i forhold til andre virksomheder, der betaler mere end 20 pct.

Ifølge den britiske avis The Guardian kritiserer landets premierminister David Cameron, at koncerner som Apple, Google og Facebook har undgået at betale op mod 10 mia. kr. i skat.

Google, Amazon og Apple er indkaldt til en høring mandag, hvor de skal forklare hvordan de har klaret at slippe for at betale mere i skat. Men Google har allerede erklæret, at man har for travlt til at deltage i høringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network