Apple kritiseres for skattetrick

Trods sin enorme omsætning betaler Apple næsten ingen skat uden for USA. Den britiske premierminister kritiserer nu selskabet.

Artikel top billede

I det sidste år har Apple haft en indtjening på 36,8 milliarder dollar i andre lande end USA, men selskabet har kun betalt 713 millioner dollar i skat, hvilket svarer til 1,9 pct. Det har nu udløst kritik i Storbritannien, hvor myndighederne i øjeblikket undersøger en række internationale koncerner, herunder Google og Starbucks.

Tallene kan læses i en Apple-rapport til det amerikanske børstilsyn SEC. Dermed ser det ud til, at Apple betaler betydeligt mindre end i skat end den officielle virksomhedsskat i EU-landene. Selv i Irland, hvor mange it-giganter som Facebook, Google, Facebook og Apple har deres europæiske hovedkvarter, ligger den officielle sats på 12,5 pct.

Det skyldes sandsynligvis, at Apple har flyttet indtægterne til forskelllige skattely, hvor man slipper med en meget lav skattesats.

Men også i USA er det lykkedes at reducere skattebetalingerne. Her har selskabet kun betalt 3,3 mia. dollar i skat ud af en indtjening på 34,2 mia. dollar. Apple lander på en skatteprocent på 9,8, som er meget lav i forhold til andre virksomheder, der betaler mere end 20 pct.

Ifølge den britiske avis The Guardian kritiserer landets premierminister David Cameron, at koncerner som Apple, Google og Facebook har undgået at betale op mod 10 mia. kr. i skat.

Google, Amazon og Apple er indkaldt til en høring mandag, hvor de skal forklare hvordan de har klaret at slippe for at betale mere i skat. Men Google har allerede erklæret, at man har for travlt til at deltage i høringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job