Apple kritiseres for skattetrick

Trods sin enorme omsætning betaler Apple næsten ingen skat uden for USA. Den britiske premierminister kritiserer nu selskabet.

Artikel top billede

I det sidste år har Apple haft en indtjening på 36,8 milliarder dollar i andre lande end USA, men selskabet har kun betalt 713 millioner dollar i skat, hvilket svarer til 1,9 pct. Det har nu udløst kritik i Storbritannien, hvor myndighederne i øjeblikket undersøger en række internationale koncerner, herunder Google og Starbucks.

Tallene kan læses i en Apple-rapport til det amerikanske børstilsyn SEC. Dermed ser det ud til, at Apple betaler betydeligt mindre end i skat end den officielle virksomhedsskat i EU-landene. Selv i Irland, hvor mange it-giganter som Facebook, Google, Facebook og Apple har deres europæiske hovedkvarter, ligger den officielle sats på 12,5 pct.

Det skyldes sandsynligvis, at Apple har flyttet indtægterne til forskelllige skattely, hvor man slipper med en meget lav skattesats.

Men også i USA er det lykkedes at reducere skattebetalingerne. Her har selskabet kun betalt 3,3 mia. dollar i skat ud af en indtjening på 34,2 mia. dollar. Apple lander på en skatteprocent på 9,8, som er meget lav i forhold til andre virksomheder, der betaler mere end 20 pct.

Ifølge den britiske avis The Guardian kritiserer landets premierminister David Cameron, at koncerner som Apple, Google og Facebook har undgået at betale op mod 10 mia. kr. i skat.

Google, Amazon og Apple er indkaldt til en høring mandag, hvor de skal forklare hvordan de har klaret at slippe for at betale mere i skat. Men Google har allerede erklæret, at man har for travlt til at deltage i høringen.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks