Apple kritiseres for skattetrick

Trods sin enorme omsætning betaler Apple næsten ingen skat uden for USA. Den britiske premierminister kritiserer nu selskabet.

Artikel top billede

I det sidste år har Apple haft en indtjening på 36,8 milliarder dollar i andre lande end USA, men selskabet har kun betalt 713 millioner dollar i skat, hvilket svarer til 1,9 pct. Det har nu udløst kritik i Storbritannien, hvor myndighederne i øjeblikket undersøger en række internationale koncerner, herunder Google og Starbucks.

Tallene kan læses i en Apple-rapport til det amerikanske børstilsyn SEC. Dermed ser det ud til, at Apple betaler betydeligt mindre end i skat end den officielle virksomhedsskat i EU-landene. Selv i Irland, hvor mange it-giganter som Facebook, Google, Facebook og Apple har deres europæiske hovedkvarter, ligger den officielle sats på 12,5 pct.

Det skyldes sandsynligvis, at Apple har flyttet indtægterne til forskelllige skattely, hvor man slipper med en meget lav skattesats.

Men også i USA er det lykkedes at reducere skattebetalingerne. Her har selskabet kun betalt 3,3 mia. dollar i skat ud af en indtjening på 34,2 mia. dollar. Apple lander på en skatteprocent på 9,8, som er meget lav i forhold til andre virksomheder, der betaler mere end 20 pct.

Ifølge den britiske avis The Guardian kritiserer landets premierminister David Cameron, at koncerner som Apple, Google og Facebook har undgået at betale op mod 10 mia. kr. i skat.

Google, Amazon og Apple er indkaldt til en høring mandag, hvor de skal forklare hvordan de har klaret at slippe for at betale mere i skat. Men Google har allerede erklæret, at man har for travlt til at deltage i høringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger kontrakt- og licenskonsulent til IT-kontraktstyring i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network