Anonymous blæser til storangreb

Den årlige "Guy Fawkes Day" bliver markeret både med internet-angreb og gadedemonstrationer.

Artikel top billede

Traditionen tro blæser Anonymous til angreb den 5. november. Det er den årlige "Guy Fawkes Day". Den 5. november 1605 forsøgte den britiske officer Guy Fawkes at sprænge landets parlament i luften med krudttønder. Filmen "V for Vendetta" overfører dette attentat til en fiktiv moderne overvågningsstat. Anonymous-bevægelsen har lånt sine kendte masker fra denne film.

I år har Anonymous startet "Operation Vendetta" den 5. november. Ifølge de foreløbige meldinger er det blandt andet den australske regering, den amerikanske tv-station NBC og en Lady Gaga-fanside, der er kommet under angreb. Men aktivisterne har også rettet deres vrede mod billed-tjenesten ImageShack, betalingsfirmaet PayPal og sikkerheds-leverandøren Symantec.

Foruden de mange elektroniske angreb har Anonymous-tilhængerne også tænkt sig at gå på gaden. Der er planlagt demonstrationer i en række lande. Den største skal gennemføres i aften i London, hvor man vil marchere til parlamentet kl. 20.

Så kan man godt regne med, at mange af demonstranterne vil bære de kendte Guy Fawkes-masker. Det kan dog blive svært i Canada, hvor en ny lov betyder, at det er forbudt at dække sit ansigt under demonstrationer.

Sidste år gik der rygter om, at Anonymous ville angribe Facebook den 5. november. Men det skete aldrig, og senere kom det frem, at der var tale om en falsk trussel.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil