Anonymous blæser til storangreb

Den årlige "Guy Fawkes Day" bliver markeret både med internet-angreb og gadedemonstrationer.

Artikel top billede

Traditionen tro blæser Anonymous til angreb den 5. november. Det er den årlige "Guy Fawkes Day". Den 5. november 1605 forsøgte den britiske officer Guy Fawkes at sprænge landets parlament i luften med krudttønder. Filmen "V for Vendetta" overfører dette attentat til en fiktiv moderne overvågningsstat. Anonymous-bevægelsen har lånt sine kendte masker fra denne film.

I år har Anonymous startet "Operation Vendetta" den 5. november. Ifølge de foreløbige meldinger er det blandt andet den australske regering, den amerikanske tv-station NBC og en Lady Gaga-fanside, der er kommet under angreb. Men aktivisterne har også rettet deres vrede mod billed-tjenesten ImageShack, betalingsfirmaet PayPal og sikkerheds-leverandøren Symantec.

Foruden de mange elektroniske angreb har Anonymous-tilhængerne også tænkt sig at gå på gaden. Der er planlagt demonstrationer i en række lande. Den største skal gennemføres i aften i London, hvor man vil marchere til parlamentet kl. 20.

Så kan man godt regne med, at mange af demonstranterne vil bære de kendte Guy Fawkes-masker. Det kan dog blive svært i Canada, hvor en ny lov betyder, at det er forbudt at dække sit ansigt under demonstrationer.

Sidste år gik der rygter om, at Anonymous ville angribe Facebook den 5. november. Men det skete aldrig, og senere kom det frem, at der var tale om en falsk trussel.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job