Anonymous blæser til storangreb

Den årlige "Guy Fawkes Day" bliver markeret både med internet-angreb og gadedemonstrationer.

Artikel top billede

Traditionen tro blæser Anonymous til angreb den 5. november. Det er den årlige "Guy Fawkes Day". Den 5. november 1605 forsøgte den britiske officer Guy Fawkes at sprænge landets parlament i luften med krudttønder. Filmen "V for Vendetta" overfører dette attentat til en fiktiv moderne overvågningsstat. Anonymous-bevægelsen har lånt sine kendte masker fra denne film.

I år har Anonymous startet "Operation Vendetta" den 5. november. Ifølge de foreløbige meldinger er det blandt andet den australske regering, den amerikanske tv-station NBC og en Lady Gaga-fanside, der er kommet under angreb. Men aktivisterne har også rettet deres vrede mod billed-tjenesten ImageShack, betalingsfirmaet PayPal og sikkerheds-leverandøren Symantec.

Foruden de mange elektroniske angreb har Anonymous-tilhængerne også tænkt sig at gå på gaden. Der er planlagt demonstrationer i en række lande. Den største skal gennemføres i aften i London, hvor man vil marchere til parlamentet kl. 20.

Så kan man godt regne med, at mange af demonstranterne vil bære de kendte Guy Fawkes-masker. Det kan dog blive svært i Canada, hvor en ny lov betyder, at det er forbudt at dække sit ansigt under demonstrationer.

Sidste år gik der rygter om, at Anonymous ville angribe Facebook den 5. november. Men det skete aldrig, og senere kom det frem, at der var tale om en falsk trussel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet