Er det her grunden til, at den censurerede hippie-bog blev fjernet?

Det hjælper ikke din sag, hvis du giver Apple tæsk i medierne.

Artikel top billede

Apple er ikke altid nogen let forretningspartner, hvis du er udgiver af apps eller bøger. 

I sine retningslinjer gør virksomheden det klart, at den ikke tolererer kritik i medierne, og set i det lys er det måske knap så overraskende, at Peter Øvig Knudsens bøger "Hippie 1" og "Hippie 2" nu helt er blevet fjernet fra Apples digitale boghandel.

Øvig Knudsen har ellers netop udgivet bøgerne i en ny og mere tækkelig version, hvor de kønsdele, der tidligere har provokeret Apple, er blevet tildækket.

Fjernelsen af bøgerne kommer, kort tid efter at forfatteren og forlaget kom med et hårdt udfald mod Apple i medierne. Øvig Knudsen og hans forlag siger nu, at de ikke forstår, hvorfor bogen er blevet fjernet. Men at de vil bede om en forklaring fra Apple.

Men læser du de bramfri retningslinjer, som Apple udstikker til app-udviklerne, bør Apples barske politik næppe heller komme som et stort chok for bogudgivere.

Vil ikke have medie-tæsk

I retningslinjerne til app-udviklerne gør Apple det klart, at hvis du er utilfreds med at blive mødt med en afvisning, så hjælper det ikke din sag, hvis du vælger at gå i medierne med din kritik af Apple.

"If your app is rejected, we have a Review Board that you can appeal to. If you run to the press and trash us, it never helps," står der.

Apple desuden opmærksom på, at der er mange børn, der downloader fra Apples online-butikker, og det faktum vil indgå i bedømmelses-processen.

Men er du interesseret i at vide mere specifikt, hvad der skal til, før Apples hammer falder, er den amerikanske virksomhed dog knap så klar i mælet. 

I retningslinjerne citerer Apple en tidligere amerikansk højesteretsdommer for at sige, at man ikke på forhånd kan sige, hvonår grænsen for obskønitet er krydset - men:  

"'I'll know it when I see it'. And we think that you will also know it when you cross it."  

Det er dog værd at bemærke, at Apple i retningslinjerne gør opmærksom på, at apps bliver vurderet efter hårdere standarder end bøger og musik i iTunes.  

Ikke de første kritikere
Peter Øvig Knudsen og hans forlag Gyldendal er dog langt fra de første, der har været ude i en hård offentlig kritik af Apple.

Sidste år skrev virksomheden bag app'en Readability et åbent brev med en hård kritik af Apple.

Det skete, efter at virksomheden havde fået sin app afvist, fordi Apple mente, at den overtrådte abonnementsreglerne i App Store.  

I det åbne brev beskylder Readability blandt andet Apple for at være grådige.

En kritik der næppe er faldet i god jord hos Apple. Og der gik da også et helt år, før Readability efter at have ændret sine abonnementsbetingelser fik sin app godkendt til brug i App Store.

Læs også:

Apple smider æble-skjulte bryster ud af butikken

Apple tvinger dansk forfatter til at skjule bryster

7 gode råd: Sådan laver du din egen app

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Java-udvikler med et højere formål: Hjælp PET med at passe på Danmark

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job