Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc

På en 32 GB Surface tablet-pc er der kun 16 GB fri plads til brugerens egne data og programmer.

Artikel top billede

Microsofts styresystemer er kendt for at kræve masser af plads og det nye Windows RT er ikke en undtagelse. Ifølge et Microsoft-dokument sluger Windows RT omkring 16 GB på en Surface tablet-pc. Hvis man køber en model med 32 GB, er der således kun 16 GB fri plads. Halvdelen går altså tabt. På en model med 64 GB er der 46 GB fri plads.

I dokumentet kan man også læse, hvordan pladsen bliver brugt. På en 32 GB Surface tablet-pc er der faktisk kun 29 GB tilgængelig lagerplads. Fem GB er skjult og reserveret til forskellige værktøjer, der bruges til at genskabe Windows.

I File Explorer bliver lagerpladsens størrelse derfor kun angivet til 24 GB. Windows RT, Microsoft Office og de medfølgende apps fylder 8 GB. Så er der 16 GB tilbage.

Det forklarer også, hvorfor Microsoft ikke sælger en Surface model med 16 GB - i modsætning til konkurrenten iPad, der både kan fås med 16, 32 og 64 GB.

På en Surface tablet-pc med 16 GB vil der overhovedet ikke være mere lagerplads til rådighed for brugerens egne data, musik, film og apps.

Microsoft foreslår selv, at man kan udvide lagerpladsen ved at gemme sine data i skyen på SkyDrive, indsætte et hukommelseskort med op til 64 GB eller bruge et usb-drev eller en ekstern harddisk, der kan tilsluttes med et usb-kabel.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen