Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc

På en 32 GB Surface tablet-pc er der kun 16 GB fri plads til brugerens egne data og programmer.

Artikel top billede

Microsofts styresystemer er kendt for at kræve masser af plads og det nye Windows RT er ikke en undtagelse. Ifølge et Microsoft-dokument sluger Windows RT omkring 16 GB på en Surface tablet-pc. Hvis man køber en model med 32 GB, er der således kun 16 GB fri plads. Halvdelen går altså tabt. På en model med 64 GB er der 46 GB fri plads.

I dokumentet kan man også læse, hvordan pladsen bliver brugt. På en 32 GB Surface tablet-pc er der faktisk kun 29 GB tilgængelig lagerplads. Fem GB er skjult og reserveret til forskellige værktøjer, der bruges til at genskabe Windows.

I File Explorer bliver lagerpladsens størrelse derfor kun angivet til 24 GB. Windows RT, Microsoft Office og de medfølgende apps fylder 8 GB. Så er der 16 GB tilbage.

Det forklarer også, hvorfor Microsoft ikke sælger en Surface model med 16 GB - i modsætning til konkurrenten iPad, der både kan fås med 16, 32 og 64 GB.

På en Surface tablet-pc med 16 GB vil der overhovedet ikke være mere lagerplads til rådighed for brugerens egne data, musik, film og apps.

Microsoft foreslår selv, at man kan udvide lagerpladsen ved at gemme sine data i skyen på SkyDrive, indsætte et hukommelseskort med op til 64 GB eller bruge et usb-drev eller en ekstern harddisk, der kan tilsluttes med et usb-kabel.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S