Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc

På en 32 GB Surface tablet-pc er der kun 16 GB fri plads til brugerens egne data og programmer.

Artikel top billede

Microsofts styresystemer er kendt for at kræve masser af plads og det nye Windows RT er ikke en undtagelse. Ifølge et Microsoft-dokument sluger Windows RT omkring 16 GB på en Surface tablet-pc. Hvis man køber en model med 32 GB, er der således kun 16 GB fri plads. Halvdelen går altså tabt. På en model med 64 GB er der 46 GB fri plads.

I dokumentet kan man også læse, hvordan pladsen bliver brugt. På en 32 GB Surface tablet-pc er der faktisk kun 29 GB tilgængelig lagerplads. Fem GB er skjult og reserveret til forskellige værktøjer, der bruges til at genskabe Windows.

I File Explorer bliver lagerpladsens størrelse derfor kun angivet til 24 GB. Windows RT, Microsoft Office og de medfølgende apps fylder 8 GB. Så er der 16 GB tilbage.

Det forklarer også, hvorfor Microsoft ikke sælger en Surface model med 16 GB - i modsætning til konkurrenten iPad, der både kan fås med 16, 32 og 64 GB.

På en Surface tablet-pc med 16 GB vil der overhovedet ikke være mere lagerplads til rådighed for brugerens egne data, musik, film og apps.

Microsoft foreslår selv, at man kan udvide lagerpladsen ved at gemme sine data i skyen på SkyDrive, indsætte et hukommelseskort med op til 64 GB eller bruge et usb-drev eller en ekstern harddisk, der kan tilsluttes med et usb-kabel.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S