Så meget plads sluger Windows RT på en tablet-pc

På en 32 GB Surface tablet-pc er der kun 16 GB fri plads til brugerens egne data og programmer.

Artikel top billede

Microsofts styresystemer er kendt for at kræve masser af plads og det nye Windows RT er ikke en undtagelse. Ifølge et Microsoft-dokument sluger Windows RT omkring 16 GB på en Surface tablet-pc. Hvis man køber en model med 32 GB, er der således kun 16 GB fri plads. Halvdelen går altså tabt. På en model med 64 GB er der 46 GB fri plads.

I dokumentet kan man også læse, hvordan pladsen bliver brugt. På en 32 GB Surface tablet-pc er der faktisk kun 29 GB tilgængelig lagerplads. Fem GB er skjult og reserveret til forskellige værktøjer, der bruges til at genskabe Windows.

I File Explorer bliver lagerpladsens størrelse derfor kun angivet til 24 GB. Windows RT, Microsoft Office og de medfølgende apps fylder 8 GB. Så er der 16 GB tilbage.

Det forklarer også, hvorfor Microsoft ikke sælger en Surface model med 16 GB - i modsætning til konkurrenten iPad, der både kan fås med 16, 32 og 64 GB.

På en Surface tablet-pc med 16 GB vil der overhovedet ikke være mere lagerplads til rådighed for brugerens egne data, musik, film og apps.

Microsoft foreslår selv, at man kan udvide lagerpladsen ved at gemme sine data i skyen på SkyDrive, indsætte et hukommelseskort med op til 64 GB eller bruge et usb-drev eller en ekstern harddisk, der kan tilsluttes med et usb-kabel.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job