Stort kinesisk hacker-angreb mod Coca-Cola

Hacker-angrebet kan have forhindret Coca-Colas overtagelse af en stor kinesisk konkurrent.

Artikel top billede

I 2009 stod Coca-Cola foran det, der skulle blive det største udenlandske opkøb af en kinesisk virksomhed nogensinde. Den amerikanske læskedrik-gigant ville overtage China Huiyuan Juice Group for 2,4 milliarder dollar. Coca-Cola havde allerede fremsat sit tilbud og ventede på godkendelse fra de kinesiske myndigheder.  

Men så skete der noget. Verdens største producent af læskedrikke blev kontaktet af forbundspolitiet FBI med en foruroligende nyhed. Hackere var brudt ind i Coca-Cola's systemer og havde stjålet følsomme oplysninger om det planlagte opkøb. Tre dage senere faldt det gigantiske firmaopkøb til jorden. De kinesiske myndigheder ville ikke godkende overtagelsen.

Coca-Cola har hemmeligholdt hacker-angrebet lige siden, og først nu er historien kommet frem. Ifølge Bloomberg er det kun et af mange elektroniske indbrud hos virksomheder, som er holdt hemmelige for aktionærer, medarbejdere, myndigheder - og i mange tilfælde også selskabets egen ledelse.

Det gælder blandt andet et stort angreb mod det britiske energi-selskab BG Group sidste år og et hacker-indbrud hos ArcelorMittal i Luxembourg og Chesapeake Energy i USA.

Mange virksomheder frygter, at det vil ramme deres omdømme og aktiekurs, hvis informationerne om hacker-angreb slipper ud.

Bloomberg kan nu for første gang fortælle hele historien om angrebet hos Coca-Cola. Det ser ud til, at hackerne har været inde i netværket hver dag i mindst en måned, og de har haft adgang til stort set alle Microsoft Windows-servere på netværket.

I første omgang har de sendt e-mails med malware til flere af selskabets direktører, og herefter har de langsomt udvidet deres adgang til resten af netværket, hvor de blandt andet har fået fat i interne e-mails om det kinesiske opkøb.

Ifølge sikkerhedsfirmaet AlienVault er det den kinesiske hacker-gruppe Comment, der stod bag angrebet, men andre mener, at den kinesiske stat kan være involveret.

Hackerne fik fat i elektronisk korrespondance mellem Coca-Cola's topledelse om opkøbet. Det kan være en af årsagerne til, at det kinesiske handelsministerium blokerede for opkøbet. Coca-Cola har heller ikke siden foretaget opkøb i Kina.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Banedanmark

Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S