Stort kinesisk hacker-angreb mod Coca-Cola

Hacker-angrebet kan have forhindret Coca-Colas overtagelse af en stor kinesisk konkurrent.

Artikel top billede

I 2009 stod Coca-Cola foran det, der skulle blive det største udenlandske opkøb af en kinesisk virksomhed nogensinde. Den amerikanske læskedrik-gigant ville overtage China Huiyuan Juice Group for 2,4 milliarder dollar. Coca-Cola havde allerede fremsat sit tilbud og ventede på godkendelse fra de kinesiske myndigheder.  

Men så skete der noget. Verdens største producent af læskedrikke blev kontaktet af forbundspolitiet FBI med en foruroligende nyhed. Hackere var brudt ind i Coca-Cola's systemer og havde stjålet følsomme oplysninger om det planlagte opkøb. Tre dage senere faldt det gigantiske firmaopkøb til jorden. De kinesiske myndigheder ville ikke godkende overtagelsen.

Coca-Cola har hemmeligholdt hacker-angrebet lige siden, og først nu er historien kommet frem. Ifølge Bloomberg er det kun et af mange elektroniske indbrud hos virksomheder, som er holdt hemmelige for aktionærer, medarbejdere, myndigheder - og i mange tilfælde også selskabets egen ledelse.

Det gælder blandt andet et stort angreb mod det britiske energi-selskab BG Group sidste år og et hacker-indbrud hos ArcelorMittal i Luxembourg og Chesapeake Energy i USA.

Mange virksomheder frygter, at det vil ramme deres omdømme og aktiekurs, hvis informationerne om hacker-angreb slipper ud.

Bloomberg kan nu for første gang fortælle hele historien om angrebet hos Coca-Cola. Det ser ud til, at hackerne har været inde i netværket hver dag i mindst en måned, og de har haft adgang til stort set alle Microsoft Windows-servere på netværket.

I første omgang har de sendt e-mails med malware til flere af selskabets direktører, og herefter har de langsomt udvidet deres adgang til resten af netværket, hvor de blandt andet har fået fat i interne e-mails om det kinesiske opkøb.

Ifølge sikkerhedsfirmaet AlienVault er det den kinesiske hacker-gruppe Comment, der stod bag angrebet, men andre mener, at den kinesiske stat kan være involveret.

Hackerne fik fat i elektronisk korrespondance mellem Coca-Cola's topledelse om opkøbet. Det kan være en af årsagerne til, at det kinesiske handelsministerium blokerede for opkøbet. Coca-Cola har heller ikke siden foretaget opkøb i Kina.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura