Stort kinesisk hacker-angreb mod Coca-Cola

Hacker-angrebet kan have forhindret Coca-Colas overtagelse af en stor kinesisk konkurrent.

Artikel top billede

I 2009 stod Coca-Cola foran det, der skulle blive det største udenlandske opkøb af en kinesisk virksomhed nogensinde. Den amerikanske læskedrik-gigant ville overtage China Huiyuan Juice Group for 2,4 milliarder dollar. Coca-Cola havde allerede fremsat sit tilbud og ventede på godkendelse fra de kinesiske myndigheder.  

Men så skete der noget. Verdens største producent af læskedrikke blev kontaktet af forbundspolitiet FBI med en foruroligende nyhed. Hackere var brudt ind i Coca-Cola's systemer og havde stjålet følsomme oplysninger om det planlagte opkøb. Tre dage senere faldt det gigantiske firmaopkøb til jorden. De kinesiske myndigheder ville ikke godkende overtagelsen.

Coca-Cola har hemmeligholdt hacker-angrebet lige siden, og først nu er historien kommet frem. Ifølge Bloomberg er det kun et af mange elektroniske indbrud hos virksomheder, som er holdt hemmelige for aktionærer, medarbejdere, myndigheder - og i mange tilfælde også selskabets egen ledelse.

Det gælder blandt andet et stort angreb mod det britiske energi-selskab BG Group sidste år og et hacker-indbrud hos ArcelorMittal i Luxembourg og Chesapeake Energy i USA.

Mange virksomheder frygter, at det vil ramme deres omdømme og aktiekurs, hvis informationerne om hacker-angreb slipper ud.

Bloomberg kan nu for første gang fortælle hele historien om angrebet hos Coca-Cola. Det ser ud til, at hackerne har været inde i netværket hver dag i mindst en måned, og de har haft adgang til stort set alle Microsoft Windows-servere på netværket.

I første omgang har de sendt e-mails med malware til flere af selskabets direktører, og herefter har de langsomt udvidet deres adgang til resten af netværket, hvor de blandt andet har fået fat i interne e-mails om det kinesiske opkøb.

Ifølge sikkerhedsfirmaet AlienVault er det den kinesiske hacker-gruppe Comment, der stod bag angrebet, men andre mener, at den kinesiske stat kan være involveret.

Hackerne fik fat i elektronisk korrespondance mellem Coca-Cola's topledelse om opkøbet. Det kan være en af årsagerne til, at det kinesiske handelsministerium blokerede for opkøbet. Coca-Cola har heller ikke siden foretaget opkøb i Kina.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos