Nu er det officielt: Live Messenger bliver fusioneret med Skype

Microsoft har nu officielt bekræftet, at Live Messenger bliver lukket i begyndelsen af 2013.

Artikel top billede

Nu bliver Windows Live Messenger og Skype fusioneret til én tjeneste - og det betyder samtidig, at Live Messenger lukker i første kvartal af 2013. Det fortæller Microsoft i en meddelelse, som dermed bekræfter gårsdagens rygter.

Det startede allerede med lanceringen af Skype 6.0 til Windows og Mac for nogle uger siden, hvor man kan logge på Skype med sin Microsoft-konto.

Hvis man opdaterer til den seneste version af Skype, skal man blot logge sig på med sin eksisterende Live-konto for at finde alle kontakterne fra Messenger.

Det betyder så også, at Live Messenger bliver lukket i alle lande næste år undtagen Kina, hvor Microsoft fortsat vil tilbyde denne tjeneste.

Microsoft fremhæver, at integrationen med Skype giver en række fordele for Messenger-brugere, herunder understøttelse for flere platforme som iOS og Android, videosamtaler med mobiltelefoner og Facebook-kontakter, skærmdeling og gruppekald.

denne side finder man en guide til, hvordan man kan kombinere sin Live Messenger- og Skype-konto.

Live Messenger har eksisteret under dette navn siden 2005, men bygger på den ældre tjeneste MSN Messenger, der går helt tilbage til 1999.

Skype blev stiftet i 2004 af danske Janus Friis og svenske Niklas Zennström. Det blev solgt til eBay i 2005, og fem år senere blev det så købt af Microsoft for 8,5 milliarder dollar.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S