Land spænder ben for super-hacker

Kim Dotcom vil lancere sin nye fildelings-tjenesten på adressen me.ga, men landet bag .ga har nu blokeret domænet.

Artikel top billede

Allerede inden lanceringen af Kim Dotcoms meget omtalte nye fildelingstjenesten Mega er der problemer med internet-adressen me.ga. Endelsen .ga tilhører det afrikanske land Gabon, og her vil man ikke tillade, at Dotcom bruger landet til at skjule sig for retsforfølgelse i USA.

Gabons regering har nu overtaget internet-adressen me.ga, som ikke længere peger på den midlertidige side for Mega-tjenesten. I skrivende stund lander man på en Twitter-konto, hvis man indtaster denne adresse.

Landets teleminister Blaise Louembe siger til AFP, at han ønsker at "beskytte intellektuelle rettigheder" og "bekæmpe cyberkriminalitet effektivt". Derfor har han givet ordre til at blokere domænet.

"Gabon kan ikke fungere som en platform eller et skalkeskjul for at begå handlinger, der overtræder ophavsretten, og det skal ikke bruges af skrupelløse personer," siger ministeren.

Ifølge Louembe blev domænet købt af en person i Frankrig og herefter overført til Dotcom.

Den selvudnævnte tyske "super-hacker", som i øjeblikket er løsladt mod kaution i New Zealand, mener, at han er offer for en amerikansk "heksejagt".

"Bare rolig. Vi har et alternativt domæne. Det demonstrerer blot, hvordan den amerikanske regering forsøger at gennemføre en heksejagt mod os," skriver han i en tweet.

Den nye platform skal lanceres på årsdagen for hans anholdelse den 20. januar. Men det bliver altså ikke på adressen me.ga.

Dotcoms advokat har kritiseret, at Gabon har besluttet at blokere domænet uden at kende tjenestens indhold eller funktion - og uden at der er faldet dom i retssagen mod tyskeren.

"Gabon-minister har brugt tidsmaskine til at analysere lovligheden for fremtidens Mega. Konklusion: cyberkriminalitet! Hent en belønning på fem dollar hos FBI," skriver Dotcom i en ny tweet.

Her gør han også opmærksom på, at halvdelen af Gabons olieeksport går til USA.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S