Land spænder ben for super-hacker

Kim Dotcom vil lancere sin nye fildelings-tjenesten på adressen me.ga, men landet bag .ga har nu blokeret domænet.

Artikel top billede

Allerede inden lanceringen af Kim Dotcoms meget omtalte nye fildelingstjenesten Mega er der problemer med internet-adressen me.ga. Endelsen .ga tilhører det afrikanske land Gabon, og her vil man ikke tillade, at Dotcom bruger landet til at skjule sig for retsforfølgelse i USA.

Gabons regering har nu overtaget internet-adressen me.ga, som ikke længere peger på den midlertidige side for Mega-tjenesten. I skrivende stund lander man på en Twitter-konto, hvis man indtaster denne adresse.

Landets teleminister Blaise Louembe siger til AFP, at han ønsker at "beskytte intellektuelle rettigheder" og "bekæmpe cyberkriminalitet effektivt". Derfor har han givet ordre til at blokere domænet.

"Gabon kan ikke fungere som en platform eller et skalkeskjul for at begå handlinger, der overtræder ophavsretten, og det skal ikke bruges af skrupelløse personer," siger ministeren.

Ifølge Louembe blev domænet købt af en person i Frankrig og herefter overført til Dotcom.

Den selvudnævnte tyske "super-hacker", som i øjeblikket er løsladt mod kaution i New Zealand, mener, at han er offer for en amerikansk "heksejagt".

"Bare rolig. Vi har et alternativt domæne. Det demonstrerer blot, hvordan den amerikanske regering forsøger at gennemføre en heksejagt mod os," skriver han i en tweet.

Den nye platform skal lanceres på årsdagen for hans anholdelse den 20. januar. Men det bliver altså ikke på adressen me.ga.

Dotcoms advokat har kritiseret, at Gabon har besluttet at blokere domænet uden at kende tjenestens indhold eller funktion - og uden at der er faldet dom i retssagen mod tyskeren.

"Gabon-minister har brugt tidsmaskine til at analysere lovligheden for fremtidens Mega. Konklusion: cyberkriminalitet! Hent en belønning på fem dollar hos FBI," skriver Dotcom i en ny tweet.

Her gør han også opmærksom på, at halvdelen af Gabons olieeksport går til USA.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S