Land spænder ben for super-hacker

Kim Dotcom vil lancere sin nye fildelings-tjenesten på adressen me.ga, men landet bag .ga har nu blokeret domænet.

Artikel top billede

Allerede inden lanceringen af Kim Dotcoms meget omtalte nye fildelingstjenesten Mega er der problemer med internet-adressen me.ga. Endelsen .ga tilhører det afrikanske land Gabon, og her vil man ikke tillade, at Dotcom bruger landet til at skjule sig for retsforfølgelse i USA.

Gabons regering har nu overtaget internet-adressen me.ga, som ikke længere peger på den midlertidige side for Mega-tjenesten. I skrivende stund lander man på en Twitter-konto, hvis man indtaster denne adresse.

Landets teleminister Blaise Louembe siger til AFP, at han ønsker at "beskytte intellektuelle rettigheder" og "bekæmpe cyberkriminalitet effektivt". Derfor har han givet ordre til at blokere domænet.

"Gabon kan ikke fungere som en platform eller et skalkeskjul for at begå handlinger, der overtræder ophavsretten, og det skal ikke bruges af skrupelløse personer," siger ministeren.

Ifølge Louembe blev domænet købt af en person i Frankrig og herefter overført til Dotcom.

Den selvudnævnte tyske "super-hacker", som i øjeblikket er løsladt mod kaution i New Zealand, mener, at han er offer for en amerikansk "heksejagt".

"Bare rolig. Vi har et alternativt domæne. Det demonstrerer blot, hvordan den amerikanske regering forsøger at gennemføre en heksejagt mod os," skriver han i en tweet.

Den nye platform skal lanceres på årsdagen for hans anholdelse den 20. januar. Men det bliver altså ikke på adressen me.ga.

Dotcoms advokat har kritiseret, at Gabon har besluttet at blokere domænet uden at kende tjenestens indhold eller funktion - og uden at der er faldet dom i retssagen mod tyskeren.

"Gabon-minister har brugt tidsmaskine til at analysere lovligheden for fremtidens Mega. Konklusion: cyberkriminalitet! Hent en belønning på fem dollar hos FBI," skriver Dotcom i en ny tweet.

Her gør han også opmærksom på, at halvdelen af Gabons olieeksport går til USA.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos