Apple skal betale milliarder for Facetime

Nu skal Apple betale en erstatning på mere end to milliarder kroner for patentkrænkelse i sin Facetime-teknologi.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte softwarefirma VirnetX har vundet en patent-retssag mod Apple, som nu er dømt til at betale lidt mere end to milliarder kroner i erstatning for patentkrænkelse. Det melder Bloomberg. Sagen handler om flere patenter på netværksteknologi, som blandt andet bruges til Facetime.  

VirnetX havde oprindelig krævet mere end fem milliarder kroner, men det blev altså reduceret til to mia. kr. i den endelige dom.

Det er ikke den første patent-sejr for VirnetX. I 2010 fik måtte Microsoft betale en erstatning på en milliard kroner til selskabet.

Denne gang skal Apple betale for fire patenter, som altså skulle være krænket i iPad, iPhone og Mac-computere med Facetime.

Patenterne beskriver blandt andet, hvordan man kan oprette en virtuel privat netværksforbindelse over nettet.

VirnetX hævder, at firmaets teknologi oprindelig er udviklet til den amerikanske efterretningstjeneste CIA. Firmaet sælger softwareprodukter som skal sørge for sikker kommunikation med f.eks. instant messaging og IP-telefoni.

Men indtægterne fra firmaets eget softwaresalg er formentlig meget små i forhold til de penge, som er kommet ind fra patent-retssagerne.

Samtidig har VirnetX sagsøgt Cisco Systems, Avaya og Siemens for patentkrænkelse. Disse sager skal for retten til næste år.

VirnetX' advokat fortæller til Bloomberg, at man nu vil kræve, at Apple skal stoppe med at bruge den pågældende teknologi.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics