Apple skal betale milliarder for Facetime

Nu skal Apple betale en erstatning på mere end to milliarder kroner for patentkrænkelse i sin Facetime-teknologi.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte softwarefirma VirnetX har vundet en patent-retssag mod Apple, som nu er dømt til at betale lidt mere end to milliarder kroner i erstatning for patentkrænkelse. Det melder Bloomberg. Sagen handler om flere patenter på netværksteknologi, som blandt andet bruges til Facetime.  

VirnetX havde oprindelig krævet mere end fem milliarder kroner, men det blev altså reduceret til to mia. kr. i den endelige dom.

Det er ikke den første patent-sejr for VirnetX. I 2010 fik måtte Microsoft betale en erstatning på en milliard kroner til selskabet.

Denne gang skal Apple betale for fire patenter, som altså skulle være krænket i iPad, iPhone og Mac-computere med Facetime.

Patenterne beskriver blandt andet, hvordan man kan oprette en virtuel privat netværksforbindelse over nettet.

VirnetX hævder, at firmaets teknologi oprindelig er udviklet til den amerikanske efterretningstjeneste CIA. Firmaet sælger softwareprodukter som skal sørge for sikker kommunikation med f.eks. instant messaging og IP-telefoni.

Men indtægterne fra firmaets eget softwaresalg er formentlig meget små i forhold til de penge, som er kommet ind fra patent-retssagerne.

Samtidig har VirnetX sagsøgt Cisco Systems, Avaya og Siemens for patentkrænkelse. Disse sager skal for retten til næste år.

VirnetX' advokat fortæller til Bloomberg, at man nu vil kræve, at Apple skal stoppe med at bruge den pågældende teknologi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S