Apple skal betale milliarder for Facetime

Nu skal Apple betale en erstatning på mere end to milliarder kroner for patentkrænkelse i sin Facetime-teknologi.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte softwarefirma VirnetX har vundet en patent-retssag mod Apple, som nu er dømt til at betale lidt mere end to milliarder kroner i erstatning for patentkrænkelse. Det melder Bloomberg. Sagen handler om flere patenter på netværksteknologi, som blandt andet bruges til Facetime.  

VirnetX havde oprindelig krævet mere end fem milliarder kroner, men det blev altså reduceret til to mia. kr. i den endelige dom.

Det er ikke den første patent-sejr for VirnetX. I 2010 fik måtte Microsoft betale en erstatning på en milliard kroner til selskabet.

Denne gang skal Apple betale for fire patenter, som altså skulle være krænket i iPad, iPhone og Mac-computere med Facetime.

Patenterne beskriver blandt andet, hvordan man kan oprette en virtuel privat netværksforbindelse over nettet.

VirnetX hævder, at firmaets teknologi oprindelig er udviklet til den amerikanske efterretningstjeneste CIA. Firmaet sælger softwareprodukter som skal sørge for sikker kommunikation med f.eks. instant messaging og IP-telefoni.

Men indtægterne fra firmaets eget softwaresalg er formentlig meget små i forhold til de penge, som er kommet ind fra patent-retssagerne.

Samtidig har VirnetX sagsøgt Cisco Systems, Avaya og Siemens for patentkrænkelse. Disse sager skal for retten til næste år.

VirnetX' advokat fortæller til Bloomberg, at man nu vil kræve, at Apple skal stoppe med at bruge den pågældende teknologi.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Operations Engineer til Big Data og High performance Computing

    Københavnsområdet

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics