Apple skal betale milliarder for Facetime

Nu skal Apple betale en erstatning på mere end to milliarder kroner for patentkrænkelse i sin Facetime-teknologi.

Artikel top billede

Det forholdsvis ukendte softwarefirma VirnetX har vundet en patent-retssag mod Apple, som nu er dømt til at betale lidt mere end to milliarder kroner i erstatning for patentkrænkelse. Det melder Bloomberg. Sagen handler om flere patenter på netværksteknologi, som blandt andet bruges til Facetime.  

VirnetX havde oprindelig krævet mere end fem milliarder kroner, men det blev altså reduceret til to mia. kr. i den endelige dom.

Det er ikke den første patent-sejr for VirnetX. I 2010 fik måtte Microsoft betale en erstatning på en milliard kroner til selskabet.

Denne gang skal Apple betale for fire patenter, som altså skulle være krænket i iPad, iPhone og Mac-computere med Facetime.

Patenterne beskriver blandt andet, hvordan man kan oprette en virtuel privat netværksforbindelse over nettet.

VirnetX hævder, at firmaets teknologi oprindelig er udviklet til den amerikanske efterretningstjeneste CIA. Firmaet sælger softwareprodukter som skal sørge for sikker kommunikation med f.eks. instant messaging og IP-telefoni.

Men indtægterne fra firmaets eget softwaresalg er formentlig meget små i forhold til de penge, som er kommet ind fra patent-retssagerne.

Samtidig har VirnetX sagsøgt Cisco Systems, Avaya og Siemens for patentkrænkelse. Disse sager skal for retten til næste år.

VirnetX' advokat fortæller til Bloomberg, at man nu vil kræve, at Apple skal stoppe med at bruge den pågældende teknologi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen