ComOFF: Mand fik Terminator-arm efter ulykke

Englænderen Nigel Ackland mistede sin arm ved en arbejdsulykke for seks år siden. Men takket være smart teknologi er han i dag udstyret med en avanceret robotarm, der ligner noget fra Terminator.

Artikel top billede

53-årige Nigel Ackland fra England var for seks år siden involveret i en arbejdsulykke, hvor han mistede sin højre underarm.

Det har siden givet ham store udfordringer ved selv simple dagligdags opgaver som at binde snørebånd, skrive på computer eller skrælle kartofler.

Men Nigel Ackland var heldig at blive udvalgt til at deltage i et forsøg med en mekanisk arm, der styres med hjælp fra de muskler, der sidder i hans overarm.

"Jeg føler mig lidt som Terminator", har englænderen fortalt til Mirror.co.uk.

Robotarmen ligner da også noget fra en film, og den udsender også mekaniske lyde, når den drejes, eller fingrene griber fat om noget.

Det er firmaet RSLSteeper, der producerer proteser, som står bag armen, der går under navnet Bebionic3.

Den koster mellem 75.000 og 112.000 kroner og er fremstillet af blandt andet aluminium og kulfiber.

Her kan du se en video, hvor Nigel Ackland viser sin Terminator-arm frem:

Læses lige nu

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos