ComOFF: Mand fik Terminator-arm efter ulykke

Englænderen Nigel Ackland mistede sin arm ved en arbejdsulykke for seks år siden. Men takket være smart teknologi er han i dag udstyret med en avanceret robotarm, der ligner noget fra Terminator.

Artikel top billede

53-årige Nigel Ackland fra England var for seks år siden involveret i en arbejdsulykke, hvor han mistede sin højre underarm.

Det har siden givet ham store udfordringer ved selv simple dagligdags opgaver som at binde snørebånd, skrive på computer eller skrælle kartofler.

Men Nigel Ackland var heldig at blive udvalgt til at deltage i et forsøg med en mekanisk arm, der styres med hjælp fra de muskler, der sidder i hans overarm.

"Jeg føler mig lidt som Terminator", har englænderen fortalt til Mirror.co.uk.

Robotarmen ligner da også noget fra en film, og den udsender også mekaniske lyde, når den drejes, eller fingrene griber fat om noget.

Det er firmaet RSLSteeper, der producerer proteser, som står bag armen, der går under navnet Bebionic3.

Den koster mellem 75.000 og 112.000 kroner og er fremstillet af blandt andet aluminium og kulfiber.

Her kan du se en video, hvor Nigel Ackland viser sin Terminator-arm frem:

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S