Så meget datatrafik sluger Netflix på nettet

En ny rapport viser, at Netflix står for en tredjedel af net-trafikken i USA i de mest travle perioder, mens YouTube udgør en femtedel af trafikken på mobile net i Europa.

Artikel top billede

Sandvine har netop udgivet en ny rapport om datatrafikken på nettet, som fortæller, at Netflix repræsenterer 33 pct. af downstream-trafikken i USA på de mest travle tidspunkter af døgnet. Det er langt mere end konkurrenten Hulu, der kun står for 1,4 pct. af trafikken.

Faktisk udgør de forskellige tjenester med musik- og video-streaming hele 65 procent af nettrafikken i USA - omtrent halvdelen går altså til Netflix. I gennemsnit ligger det månedlige dataforbrug på 51 GB om året for en bruger i Nordamerika, og det er mere end en fordobling på et år.

Det forventes, at Netflix også i den kommende tid vil dominere trafikken på nettet. Sandvine forventer, at Netflix vil sluge dobbelt så meget båndbredde som YouTube og 10 gange mere end konkurrerende tjenester i 2015.

I Europa ser situationen lidt anderledes ud. Netflix er nu tilgængelig i flere europæiske lande, herunder Danmark, men det er stadig YouTube, der dominerer i Europa. Ifølge rapporten udgør YouTube omkring 20 pct. af downstream-trafikken på europæiske mobile net i den mest travle periode.

Den samme rapport fortæller også, at BitTorrent udgør 16 pct. af den totale trafik i Europa og lidt mindre i Nordamerika, hvor det er 12 pct. Det er et fald i forhold til de foregående år, og det forudsiges, at BitTorrents andel af trafikken vil falde til under 10 pct. i 2015.

I Asien er det dog stadig 36 pct. af trafikken på nettet, som går til BitTorrent.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S