Så meget datatrafik sluger Netflix på nettet

En ny rapport viser, at Netflix står for en tredjedel af net-trafikken i USA i de mest travle perioder, mens YouTube udgør en femtedel af trafikken på mobile net i Europa.

Artikel top billede

Sandvine har netop udgivet en ny rapport om datatrafikken på nettet, som fortæller, at Netflix repræsenterer 33 pct. af downstream-trafikken i USA på de mest travle tidspunkter af døgnet. Det er langt mere end konkurrenten Hulu, der kun står for 1,4 pct. af trafikken.

Faktisk udgør de forskellige tjenester med musik- og video-streaming hele 65 procent af nettrafikken i USA - omtrent halvdelen går altså til Netflix. I gennemsnit ligger det månedlige dataforbrug på 51 GB om året for en bruger i Nordamerika, og det er mere end en fordobling på et år.

Det forventes, at Netflix også i den kommende tid vil dominere trafikken på nettet. Sandvine forventer, at Netflix vil sluge dobbelt så meget båndbredde som YouTube og 10 gange mere end konkurrerende tjenester i 2015.

I Europa ser situationen lidt anderledes ud. Netflix er nu tilgængelig i flere europæiske lande, herunder Danmark, men det er stadig YouTube, der dominerer i Europa. Ifølge rapporten udgør YouTube omkring 20 pct. af downstream-trafikken på europæiske mobile net i den mest travle periode.

Den samme rapport fortæller også, at BitTorrent udgør 16 pct. af den totale trafik i Europa og lidt mindre i Nordamerika, hvor det er 12 pct. Det er et fald i forhold til de foregående år, og det forudsiges, at BitTorrents andel af trafikken vil falde til under 10 pct. i 2015.

I Asien er det dog stadig 36 pct. af trafikken på nettet, som går til BitTorrent.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS