Så meget datatrafik sluger Netflix på nettet

En ny rapport viser, at Netflix står for en tredjedel af net-trafikken i USA i de mest travle perioder, mens YouTube udgør en femtedel af trafikken på mobile net i Europa.

Artikel top billede

Sandvine har netop udgivet en ny rapport om datatrafikken på nettet, som fortæller, at Netflix repræsenterer 33 pct. af downstream-trafikken i USA på de mest travle tidspunkter af døgnet. Det er langt mere end konkurrenten Hulu, der kun står for 1,4 pct. af trafikken.

Faktisk udgør de forskellige tjenester med musik- og video-streaming hele 65 procent af nettrafikken i USA - omtrent halvdelen går altså til Netflix. I gennemsnit ligger det månedlige dataforbrug på 51 GB om året for en bruger i Nordamerika, og det er mere end en fordobling på et år.

Det forventes, at Netflix også i den kommende tid vil dominere trafikken på nettet. Sandvine forventer, at Netflix vil sluge dobbelt så meget båndbredde som YouTube og 10 gange mere end konkurrerende tjenester i 2015.

I Europa ser situationen lidt anderledes ud. Netflix er nu tilgængelig i flere europæiske lande, herunder Danmark, men det er stadig YouTube, der dominerer i Europa. Ifølge rapporten udgør YouTube omkring 20 pct. af downstream-trafikken på europæiske mobile net i den mest travle periode.

Den samme rapport fortæller også, at BitTorrent udgør 16 pct. af den totale trafik i Europa og lidt mindre i Nordamerika, hvor det er 12 pct. Det er et fald i forhold til de foregående år, og det forudsiges, at BitTorrents andel af trafikken vil falde til under 10 pct. i 2015.

I Asien er det dog stadig 36 pct. af trafikken på nettet, som går til BitTorrent.

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S