Så meget datatrafik sluger Netflix på nettet

En ny rapport viser, at Netflix står for en tredjedel af net-trafikken i USA i de mest travle perioder, mens YouTube udgør en femtedel af trafikken på mobile net i Europa.

Artikel top billede

Sandvine har netop udgivet en ny rapport om datatrafikken på nettet, som fortæller, at Netflix repræsenterer 33 pct. af downstream-trafikken i USA på de mest travle tidspunkter af døgnet. Det er langt mere end konkurrenten Hulu, der kun står for 1,4 pct. af trafikken.

Faktisk udgør de forskellige tjenester med musik- og video-streaming hele 65 procent af nettrafikken i USA - omtrent halvdelen går altså til Netflix. I gennemsnit ligger det månedlige dataforbrug på 51 GB om året for en bruger i Nordamerika, og det er mere end en fordobling på et år.

Det forventes, at Netflix også i den kommende tid vil dominere trafikken på nettet. Sandvine forventer, at Netflix vil sluge dobbelt så meget båndbredde som YouTube og 10 gange mere end konkurrerende tjenester i 2015.

I Europa ser situationen lidt anderledes ud. Netflix er nu tilgængelig i flere europæiske lande, herunder Danmark, men det er stadig YouTube, der dominerer i Europa. Ifølge rapporten udgør YouTube omkring 20 pct. af downstream-trafikken på europæiske mobile net i den mest travle periode.

Den samme rapport fortæller også, at BitTorrent udgør 16 pct. af den totale trafik i Europa og lidt mindre i Nordamerika, hvor det er 12 pct. Det er et fald i forhold til de foregående år, og det forudsiges, at BitTorrents andel af trafikken vil falde til under 10 pct. i 2015.

I Asien er det dog stadig 36 pct. af trafikken på nettet, som går til BitTorrent.

Læses lige nu

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S