Ny dansk spilsatsning klar til at erobre verden

Dansk spilstudie er gået sammen med Square Enix om international lancering af dansk skydespil.

Artikel top billede

Den danske spiludvikler Reto-Moto har netop indgået en aftale med en verdens største spiludgivere, japanske Square Enix, som ejer Eidos og dermed også danske IO Interactive. Aftalen betyder, at det danskudviklede spil Heroes and Generals nu skal lanceres internationalt. Det er et free-to-play strategi- og actionspil, som foregår under Anden Verdenskrig.

"Partnerskabet med Square Enix er et kæmpe skridt for os. Det er en fantastisk følelse, at vi nu står foran en international lancering af vores spil med en stor udgiver i ryggen. Sammen kan vi sikre, at spillet kan komme ud til et bredere publikum, og at vi kan levere ekstra indhold til spillerne hurtigere", siger Peter Fleckenstein, en af Reto-Motos grundlæggere.
 
Han mener, at aftalen er endnu et bevis på, at den danske spilbranche kan gøre sig gældende internationalt.

Det er Hapti.co, Square Enix' nye studie i København, som fokuserer på browserbaserede spil, der kommer til at hjælpe med lanceringen af Heroes & Generals.

Spillerne kan enten vælge at kæmpe på slagmarken som helte, eller tage plads bag skrivebordet og styre slagets gang som generaler. Alle bidrager de til en stor kontinuerlig krig om herredømmet i Europa sammen med tusindvis af andre spillere. Kampene finder sted på et bredt udvalg af slagmarker fra krigshærgede byer og fabrikker til lufthavne.

Heroes & Generals udkommer i første omgang til pc og senere vil det også være muligt at påvirke krigen via mobile enheder. I øjeblikket er det danske spil i beta-fasen.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S