Foxconn åbner fabrikker i USA

De nye fabrikker i USA skal måske producere et kommende Apple-fjernsyn.

Artikel top billede

Den taiwanesiske elektronik-gigant Foxconn Electronics (Hon Hai) gør nu klar til at åbne sine første fabrikker i USA. Det melder Digitimes. Foxconn undersøger i øjeblikket, hvor fabrikkerne skal placeres, og blandt de mulige kandidater nævnes bilbyen Detroit og Los Angeles.

Foxconn-chef Terry Guo kunne forleden fortælle, at selskabet vil starte et uddannelses-program for amerikanske ingeniører, der skal bringes til Kina eller Taiwan for at lære om produktudvikling og fremstilling.

Traditionelt har det været lige omvendt. Mange selskaber har sendt deres eksperter til Kina for at undervise de lokale medarbejdere - som i sidste ende har overtaget deres job. Nu er situationen altså den modsatte. Viden skal flyde den anden vej.

Ingeniørerne skal også undervises i det kinesiske sprog og forskellige fremstillings-metoder, som så kan bruges, når de vender tilbage til USA.

Ifølge Digitimes skal de nye fabrikker i USA sandsynligvis fremstille fladskærms-tv, som er mindre komplicerede end produkter som iPhone. Foxconn har netop klaget over, at produktionen af den seneste iPhone går langsommere end ventet, og man har svært ved at følge med efterspørgslen.

Skal måske fremstille Apple-tv

Der spekuleres nu på, at et kommende Apple-fjernsyn skal fremstilles på de nye fabrikker. Foxconn har en lang række kunder som Microsoft, Lenovo og IBM, men 40 pct. af produktionen går til Apple.

Næsten halvdelen af verdens forbruger-elektronik bliver bygget hos Foxconn, der beskæftiger 1,1 millioner mennesker i Kina, Mexico, Brasilien og Østeuropa. Firmaet blev stiftet i 1974 som en producent af plastknapper til fjernsyn, men i de seneste år er det gået stærkt med en årlig vækst på 30 procent.

Foxconn købte tidligere i år 10 pct. af japanske Sharp og fik dermed også adgang til en tiende generations LCD-fabrik i Sakai i Japan. Det skulle være den eneste fabrik i verden, der kan fremstille skærme med 60-80 tommer.

Gou sagde tidligere i år, at man gør klar til at producere et Apple-tv, men måtte senere trække sine udtalelser tilbage. Apple har stadig ikke bekræftet, at selskabet faktisk vil fremstille sit eget tv-apparat.

Mennesketomme fabrikker

Samtidig satser Foxconn stort på at automatisere sine produktion med robotter, og det betyder også, at antallet af medarbejdere kan reduceres og lønningerne kommer dermed til at spille en mindre rolle. Inden 2014 skal der installeres én million robotter - som Foxconn selv vil bygge - og selskabet bliver dermed også verdens største producent af robotter.

Den første opgave for robotterne bliver således at bygge andre og endnu mere avancerede robotter.

Foxconn er ikke de eneste, der flytter fabrikker til USA. En rapport fra Boston Consulting Group anslår, at en tredjedel af de helt store amerikanske virksomheder overvejer at flytte produktionen tilbage til USA. Det er dog ikke sikkert, at det kommer til at skabe så mange nye job.

I fremtidens mennesketomme fabrikker er der kun brug for ganske få mennesker til at overvåge robotterne, og så betyder det ikke så meget, om fabrikken ligger i Kina, Europa eller USA.

Læses lige nu

    Banedanmark

    Systemudvikler (backend)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Project Director

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S