Elitesoldater bliver straffet for computerspil

Det amerikanske militær straffer nu syv soldater fra elite-enheden Navy Seals, der har medvirket under udviklingen af et nyt computerspil.

Artikel top billede

Syv medlemmer af den amerikanske elite-enhed Navy Seals har nu fået en skriftlig påtale og er blevet trukket i løn, fordi de har fungeret som konsulenter under udviklingen af spillet Medal of Honor: Warfighter fra Electronic Arts. Mindst én af dem var angiveligt med i det hold, som fandt Osama Bin Laden i Pakistan.

Electronic Arts har tidligere reklameret med, at rigtige elitesoldater har bidraget til spillet. Det indeholder ikke en direkte kopi af Bin Laden-missionen, men der er en række missioner med "realistisk" indhold.

Det er uklart, om soldaterne faktisk har afsløret hemmeligheder, men militæret mener, at de har overtrådt et kodeks om, at Navy Seals ikke må optræde i offentligheden. Desuden har de angiveligt stillet hemmelig-stemplet materiale til rådighed for spilfirmaet.

Soldaterne har dog kun arbejdet i to dage på spillet. Det amerikanske militær bekræfter sagen overfor BBC.

Det ser ud til, at man har ønsket at sende et klart signal om, at soldaterne ikke må bruge deres viden i kommercielt øjemed. Fire andre elitesoldater bliver stadig efterforsket i sagen.

Efter aktionen i Pakistan har Navy Seals og Seal Team Six været genstand for en række film og bøger. En af elite-soldaterne har skrevet en bog om Bin Laden aktionen, "No Easy Day", hvor han giver sin egen beskrivelse af operationen. Det fik også Pentagon til at true med retsforfølgelse.

De syv soldater, som arbejdede på computerspillet, får nu trukket halvdelen af deres løn i to måneder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration