Elitesoldater bliver straffet for computerspil

Det amerikanske militær straffer nu syv soldater fra elite-enheden Navy Seals, der har medvirket under udviklingen af et nyt computerspil.

Artikel top billede

Syv medlemmer af den amerikanske elite-enhed Navy Seals har nu fået en skriftlig påtale og er blevet trukket i løn, fordi de har fungeret som konsulenter under udviklingen af spillet Medal of Honor: Warfighter fra Electronic Arts. Mindst én af dem var angiveligt med i det hold, som fandt Osama Bin Laden i Pakistan.

Electronic Arts har tidligere reklameret med, at rigtige elitesoldater har bidraget til spillet. Det indeholder ikke en direkte kopi af Bin Laden-missionen, men der er en række missioner med "realistisk" indhold.

Det er uklart, om soldaterne faktisk har afsløret hemmeligheder, men militæret mener, at de har overtrådt et kodeks om, at Navy Seals ikke må optræde i offentligheden. Desuden har de angiveligt stillet hemmelig-stemplet materiale til rådighed for spilfirmaet.

Soldaterne har dog kun arbejdet i to dage på spillet. Det amerikanske militær bekræfter sagen overfor BBC.

Det ser ud til, at man har ønsket at sende et klart signal om, at soldaterne ikke må bruge deres viden i kommercielt øjemed. Fire andre elitesoldater bliver stadig efterforsket i sagen.

Efter aktionen i Pakistan har Navy Seals og Seal Team Six været genstand for en række film og bøger. En af elite-soldaterne har skrevet en bog om Bin Laden aktionen, "No Easy Day", hvor han giver sin egen beskrivelse af operationen. Det fik også Pentagon til at true med retsforfølgelse.

De syv soldater, som arbejdede på computerspillet, får nu trukket halvdelen af deres løn i to måneder.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S