Elitesoldater bliver straffet for computerspil

Det amerikanske militær straffer nu syv soldater fra elite-enheden Navy Seals, der har medvirket under udviklingen af et nyt computerspil.

Artikel top billede

Syv medlemmer af den amerikanske elite-enhed Navy Seals har nu fået en skriftlig påtale og er blevet trukket i løn, fordi de har fungeret som konsulenter under udviklingen af spillet Medal of Honor: Warfighter fra Electronic Arts. Mindst én af dem var angiveligt med i det hold, som fandt Osama Bin Laden i Pakistan.

Electronic Arts har tidligere reklameret med, at rigtige elitesoldater har bidraget til spillet. Det indeholder ikke en direkte kopi af Bin Laden-missionen, men der er en række missioner med "realistisk" indhold.

Det er uklart, om soldaterne faktisk har afsløret hemmeligheder, men militæret mener, at de har overtrådt et kodeks om, at Navy Seals ikke må optræde i offentligheden. Desuden har de angiveligt stillet hemmelig-stemplet materiale til rådighed for spilfirmaet.

Soldaterne har dog kun arbejdet i to dage på spillet. Det amerikanske militær bekræfter sagen overfor BBC.

Det ser ud til, at man har ønsket at sende et klart signal om, at soldaterne ikke må bruge deres viden i kommercielt øjemed. Fire andre elitesoldater bliver stadig efterforsket i sagen.

Efter aktionen i Pakistan har Navy Seals og Seal Team Six været genstand for en række film og bøger. En af elite-soldaterne har skrevet en bog om Bin Laden aktionen, "No Easy Day", hvor han giver sin egen beskrivelse af operationen. Det fik også Pentagon til at true med retsforfølgelse.

De syv soldater, som arbejdede på computerspillet, får nu trukket halvdelen af deres løn i to måneder.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT