Elitesoldater bliver straffet for computerspil

Det amerikanske militær straffer nu syv soldater fra elite-enheden Navy Seals, der har medvirket under udviklingen af et nyt computerspil.

Artikel top billede

Syv medlemmer af den amerikanske elite-enhed Navy Seals har nu fået en skriftlig påtale og er blevet trukket i løn, fordi de har fungeret som konsulenter under udviklingen af spillet Medal of Honor: Warfighter fra Electronic Arts. Mindst én af dem var angiveligt med i det hold, som fandt Osama Bin Laden i Pakistan.

Electronic Arts har tidligere reklameret med, at rigtige elitesoldater har bidraget til spillet. Det indeholder ikke en direkte kopi af Bin Laden-missionen, men der er en række missioner med "realistisk" indhold.

Det er uklart, om soldaterne faktisk har afsløret hemmeligheder, men militæret mener, at de har overtrådt et kodeks om, at Navy Seals ikke må optræde i offentligheden. Desuden har de angiveligt stillet hemmelig-stemplet materiale til rådighed for spilfirmaet.

Soldaterne har dog kun arbejdet i to dage på spillet. Det amerikanske militær bekræfter sagen overfor BBC.

Det ser ud til, at man har ønsket at sende et klart signal om, at soldaterne ikke må bruge deres viden i kommercielt øjemed. Fire andre elitesoldater bliver stadig efterforsket i sagen.

Efter aktionen i Pakistan har Navy Seals og Seal Team Six været genstand for en række film og bøger. En af elite-soldaterne har skrevet en bog om Bin Laden aktionen, "No Easy Day", hvor han giver sin egen beskrivelse af operationen. Det fik også Pentagon til at true med retsforfølgelse.

De syv soldater, som arbejdede på computerspillet, får nu trukket halvdelen af deres løn i to måneder.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos