Seks gode råd: Skift kontoret ud med den lokale kaffebar

Det er smart at arbejde fra café. Men her er nogle ting, du skal huske, før du dropper kontoret og flytter ned på kaffebaren.

Artikel top billede

Foto: Baresso (Foto: Joachim Rode / RODE PHOTO / Joachim Rode)

Du har sikkert set dem.

De sidder med deres bærbare computere ved bordet i vinduet på din lokale café eller kaffebar. 

Digitale nomader kalder man dem.

En del af dem er selvstændige og freelancere, der bruger byens cafeer og biblioteker som deres kontor. 

Nogle er studerende, der er ved at færdiggøre et vigtigt projekt, og andre har blot taget en hjemmearbejdsdag på cafeen. Langt væk fra opvaskemaskiner, der skal tømmes, og hunde der skal luftes.

Denne skribent er en af dem, der ofte tager freelance-arbejdet med på café.

Derfor har jeg gransket mine personlige erfaringer og fundet nogle gode råd, hvis du også overvejer at droppe hjemmekontoret eller opsige pladsen i dit kontorfællesskab.

1. Batteritid

Batteritiden på din computer er altafgørende, når du tager dit arbejde med ud af huset.

På nogle cafeer er der bygget strømstik ind i bordene ved vinduespladserne. Det er også tilfældet på de fleste læsesale.

Men du kan dog ikke vide dig sikker på, at du har fri adgang til computer-juice, når du arbejder uden for huset.

Derfor bør du have en bærbar med en fornuftig batteritid. Jeg bruger en Macbook Air, der har mellem 5 og 7 timers batteritid. Det er meget passende for en kort arbejdsdag, og det kan faktisk styrke produktiviteten, når du ved, at du har en deadline, der udløber samtidig med batteriet på din computer.

Lytter du til musik under arbejdsdagen, kan du øge din computers batteritid ved at afspille musikken på din telefon eller mp3-afspiller i stedet for at bruge iTunes eller Spotify på computeren. 

Der også en god idé at holde sig fra YouTube. Denne type filmklip æder både din computers batteritid og din produktivitet. 

2. Køb noget - for pokker

Du kan naturligvis ikke sidde og drive den af på en café uden at købe noget.

Det er ikke bare dårlig stil. Du risikerer også, at det bliver påtalt, hvis du gør det ofte og lidt for længe. Eksempelvis er flere Starbucks-cafeer i New York begyndt at slå ned på folk, der sidder for længe med computeren uden at købe noget. 

Sørg derfor for at købe nye forsyninger med jævne mellemrum, hvis du vil undgå, at der bliver set skævt til dig. 

En stor latte kan måske holde i et par timer, men derefter er det tid til at købe igen. Ikke mindst hvis der er proppet på cafeen, og du tager pladsen fra andre.

Det kan også anbefales, at du holder dig gode venner med baristaen og smider et par mønter i skålen med drikkepenge.

3. Hold øje med økonomien

Det kan dog blive dyrt, hvis du både skal give drikkepenge og med jævne mellemrum købe drikkevarer. Derfor bør du holde nøje øje med økonomien, hvis du dagligt arbejder fra en kaffebar. 

Mange steder koster en stor latte mellem 35 og 40 kroner. Og køber du et par stykker dagligt, nærmer det sig efterhånden den månedlige udgift for en kontorplads. Ouch!

Her er kaffebarens alternativ

4. Hovedtelefoner er et must

Du ved ikke, hvor meget en espressomaskine larmer, før du har tilbragt en arbejdsdag på en kaffebar.

Det kombineret med larmen fra mødregrupperne ved nabobordet gør det til et absolut must at have et par gode lydisolerede hovedtelefoner.

Ganske vist har en undersøgelse angiveligt vist, at et 'lydtæppe' med moderat støj rent faktisk kan forbedre din produktivitet. Men undertegnede vil nu påstå, at pengene til et par gode hovedtelefoner - gerne med aktiv støjreducering - er givet særdeles godt ud.

5. Pas på med Wi-Fi-forbindelsen

De fleste af os kan ikke få udført meget arbejde, hvis vi ikke har adgang til en internetforbindelse.

Derfor er det naturligvis et must, at din café har gratis Wi-Fi. Men pas nu på at med at fæste for meget lid til forbindelsen. De kan være sløve, ustabile og under hårdt pres, hvis I er mange, der sidder med jeres computere.

Derfor bør du sikre dig, at du har mulighed for at koble dig på nettet via din smartphone eller en dongle, der kan give dig lynhurtigt og mobilt bredbånd, når du er på farten.

Desuden bør du også sikre dig, at du har dine vigtigste dokumenter på computeren og ikke har dem liggende på et cloud-lager, hvor det kræver internetforbindelse at få adgang til dem.

Bruger du cafeens netværk til at udveksle fortrolige dokumenter, bør du i øvrigt sikre dig, at du bruger en krypteret https-forbindelse.

6. Efterlad ALDRIG din computer

Du tror måske, at du godt kan efterlade din computer ved bordet, mens du er på toilettet eller står i kø efter ny kop kaffe.

Men nej, du kan ikke regne med, at de andre gæster opdager det, hvis der kommer en fremmed og snupper din computer, mens du er uopmærksom. Og her taler jeg af bitter erfaring!

Kaffebarens alternativ

Er du træt af omgivelserne på din lokale café, kan du også leje dig ind i et såkaldt coworking-space.

Et coworking-space er en slags kontorfællesskab light, der ofte tilbyder et miljø, som minder om det, du finder på en kaffebar eller en læsesal.

Ofte har du ikke et fast bord i et coworking space, og mange steder betaler du for dit coworking space ved at købe et abonnement, der giver dig adgang til at bruge stedet et vist antal gange om ugen.

Vi har tidligere interviewet den danske journalist Karin Høgh om hendes erfaringer med at arbejde fra coworking-space.

Læs artiklen med hende her.

Læs også:

Er det sikkert at arbejde over et åbent wi-fi-netværk?

Du tror det er løgn - larm og støj gør dig mere effektiv

Læses lige nu

    Aller Media A/S

    Developer

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S