Apple slutter fred med HTC

Nu afsluttes alle igangværende retssager mellem Apple og HTC. Samtidig er der indgået en tiårig licensaftale, der gælder for alle selskabernes nuværende og kommende patenter.

Artikel top billede

I en meget kortfattet pressemeddelelse fortæller Apple og HTC, at man har indgået en global aftale, som betyder, at alle patent-retssager mellem de to selskaber nu afsluttes. Begge selskaber har nu licens til hinandens nuværende og kommende patenter i en tiårig licensaftale.

Apple-chef Tim Cook fremhæver i en kommentar, at man nu kan fokusere på innovation frem for juridiske slagsmål. HTC-chef Peter Chou har en stort set enslydende kommentar.

Det er det første forlig mellem Apple og en producent af Android-smartphones. De nøjagtige detaljer i aftalen er ikke kendt. Det vides således ikke, hvor meget HTC skal betale for licensaftalen.

Apples slagsmål med HTC har fået langt mindre opmærksomhed end den juridiske kamp med Samsung, som er den største producent af smartphones med Android fra Google.

I august fik Apple tilkendt en erstatning på mere end fem milliarder kroner i en af retssagerne mod Samsung, som nu forsøger at få omstødt denne afgørelse.

Apple sagsøgte HTC for patentkrænkelse helt tilbage i marts 2010, og firmaets daværende chef Steve Jobs erklærede samme uge, at han ville smadre Android. En scene, der bliver gengivet i Walter Isaacson's biografi af Jobs.

Dermed er det også tydeligt, at Apples angreb på HTC reelt rettede sig mod Google. Apple sagsøgte Samsung i 2011. Apple har også sagsøgt Motorola Mobility, som nu er ejet af Google.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS