Apple slutter fred med HTC

Nu afsluttes alle igangværende retssager mellem Apple og HTC. Samtidig er der indgået en tiårig licensaftale, der gælder for alle selskabernes nuværende og kommende patenter.

Artikel top billede

I en meget kortfattet pressemeddelelse fortæller Apple og HTC, at man har indgået en global aftale, som betyder, at alle patent-retssager mellem de to selskaber nu afsluttes. Begge selskaber har nu licens til hinandens nuværende og kommende patenter i en tiårig licensaftale.

Apple-chef Tim Cook fremhæver i en kommentar, at man nu kan fokusere på innovation frem for juridiske slagsmål. HTC-chef Peter Chou har en stort set enslydende kommentar.

Det er det første forlig mellem Apple og en producent af Android-smartphones. De nøjagtige detaljer i aftalen er ikke kendt. Det vides således ikke, hvor meget HTC skal betale for licensaftalen.

Apples slagsmål med HTC har fået langt mindre opmærksomhed end den juridiske kamp med Samsung, som er den største producent af smartphones med Android fra Google.

I august fik Apple tilkendt en erstatning på mere end fem milliarder kroner i en af retssagerne mod Samsung, som nu forsøger at få omstødt denne afgørelse.

Apple sagsøgte HTC for patentkrænkelse helt tilbage i marts 2010, og firmaets daværende chef Steve Jobs erklærede samme uge, at han ville smadre Android. En scene, der bliver gengivet i Walter Isaacson's biografi af Jobs.

Dermed er det også tydeligt, at Apples angreb på HTC reelt rettede sig mod Google. Apple sagsøgte Samsung i 2011. Apple har også sagsøgt Motorola Mobility, som nu er ejet af Google.

Region Midtjylland

Procesmanager til Digitalisering og It

Midtjylland

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job