Apple slutter fred med HTC

Nu afsluttes alle igangværende retssager mellem Apple og HTC. Samtidig er der indgået en tiårig licensaftale, der gælder for alle selskabernes nuværende og kommende patenter.

Artikel top billede

I en meget kortfattet pressemeddelelse fortæller Apple og HTC, at man har indgået en global aftale, som betyder, at alle patent-retssager mellem de to selskaber nu afsluttes. Begge selskaber har nu licens til hinandens nuværende og kommende patenter i en tiårig licensaftale.

Apple-chef Tim Cook fremhæver i en kommentar, at man nu kan fokusere på innovation frem for juridiske slagsmål. HTC-chef Peter Chou har en stort set enslydende kommentar.

Det er det første forlig mellem Apple og en producent af Android-smartphones. De nøjagtige detaljer i aftalen er ikke kendt. Det vides således ikke, hvor meget HTC skal betale for licensaftalen.

Apples slagsmål med HTC har fået langt mindre opmærksomhed end den juridiske kamp med Samsung, som er den største producent af smartphones med Android fra Google.

I august fik Apple tilkendt en erstatning på mere end fem milliarder kroner i en af retssagerne mod Samsung, som nu forsøger at få omstødt denne afgørelse.

Apple sagsøgte HTC for patentkrænkelse helt tilbage i marts 2010, og firmaets daværende chef Steve Jobs erklærede samme uge, at han ville smadre Android. En scene, der bliver gengivet i Walter Isaacson's biografi af Jobs.

Dermed er det også tydeligt, at Apples angreb på HTC reelt rettede sig mod Google. Apple sagsøgte Samsung i 2011. Apple har også sagsøgt Motorola Mobility, som nu er ejet af Google.

Læses lige nu

    Annonce

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Kræftens Bekæmpelse

    Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S