Sådan blev utro CIA-chef afsløret af Gmail-data

Det var meta-data fra en Gmail-konto, der så at sige tog CIA-chefen David Petraeus med bukserne nede.

Artikel top billede

Det var geografiske data fra Gmail, der fik CIA's chef David Petraeus til at fratræde sin stilling i weekenden. 

Den firestjernede general og tidligere øverstkommanderende for de amerikanske styrker i Irak og Afghanistan måtte trække sig, da han blev taget i et sidespring.

Afsløringen startede, da en kvindelig bekendt til general Petraeus kontaktede FBI, fordi hun angiveligt i perioden maj til juni 2012 modtog fem til ti chikanerende e-mail fra en anonym Gmail-konto.

Meta-data i erotik-mails

Ifølge Wall Street Journal kunne FBI takket være såkaldte metadata fra Gmail lokalisere, hvor de truende e-mail var afsendt fra. Det førte FBI på sporet af Paula Broadwell, der er forfatter til en biografi om Petreaus og - som det siden skulle vise sig - desuden var hans elskerinde.

Det fandt FBI ud af, da de i hendes mailboks fandt en række hede og erotiske mailudvekslinger med en anonym mand. Først efter flere måneders overvågning gik det op for FBI, at den anonyme mand var ingen ringere end chefen for CIA.

Det amerikanske magasin Slate skriver, at FBI indledningsvis frygtede, at CIA-chefens mail-konto var blevet penetreret af hackere. Men som Slate tørt konstaterer, viste det sig, at det sandsynligvis var en helt anden form for penetration, der havde fundet sted. 

CIA-chefen blev dog aldrig selv overvåget. Men det var i sagens natur ikke nødvendigt, fordi efterforskerne havde rigeligt med beviser i de mails, som Paula Broadwells havde modtaget fra ham.

Wall Street Journal oplyser, at en udenomsægteskabelig affære ikke nødvendigvis diskvalificerer en CIA-chef. Men at sagen er særlig penibel, fordi hans elskerinde ikke blot er forfatter, men også er oberstløjtnant i den amerikanske hær og dermed David Petraeus' underordnede.

Desuden blev der fundet fortrolige dokumenter på Paula Broadwells computer. Men ifølge Wall Street Journal afviser den fratrådte CIA-chef, at dokumenterne stammer fra ham.

Læs også:

Disse apps kan hjælpe dig med at være utro

Dum dig ikke som forsvaret: Fjern fortrolige informationer fra dine pdf-filer

Afslør de hvide løgne: Se om dine mails bliver læst 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S