Indien bygger billig tablet-pc

Den indiske præsident har præsenteret en ny version af den meget billige tablet Aakash til skoleelever og studerende.

Artikel top billede

Tidligere i år kunne den indiske regering fortælle at man vil forære en tablet-pc til samtlige af landets studerende. Nu har den indiske præsident Shri Pranab Mukherjee præsenteret en ny version af Android tablet-pc'en.

Der har været stor opmærksomhed omkring den såkaldte Aakash computer, der blev beskrevet som verdens billigste tablet-pc. Men ifølge den indiske blog Medianama er der kun uddelt 572 eksemplarer af maskinen.

Det skulle blive anderledes med den nye version, der blev præsenteret på "Skolernes Dag".

Den nye Aakash 2 har et 7 tommers display med en billedopløsning på 800 x 600 pixels, en Cortex A8 CPU med 1 GHz, 512 MB RAM, 4 GB lagerplads (kan udvides med MicroSD kort) og Android 4.0.3.

Tablet-pc'en har indbygget trådløst net og et VGA-kamera. Batteriet skulle holde i omkring tre timer.

Det ser dog ud til, at den nye computer ikke bliver helt gratis for skoleelever og studerende. Den skal koste omkring 100 kroner.

De første 15.000 eksemplarer skal distribueres til lærere på tekniske skoler og universiteter, så de kan blive fortrolige med teknologien. Herefter får de studerende adgang til at købe den.

Det statslige tekniske Indian Institute of Technology Bombay vil fordele mindst 100.000 eksemplarer til undervisnings-institutioner i hele landet.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S