Indien bygger billig tablet-pc

Den indiske præsident har præsenteret en ny version af den meget billige tablet Aakash til skoleelever og studerende.

Artikel top billede

Tidligere i år kunne den indiske regering fortælle at man vil forære en tablet-pc til samtlige af landets studerende. Nu har den indiske præsident Shri Pranab Mukherjee præsenteret en ny version af Android tablet-pc'en.

Der har været stor opmærksomhed omkring den såkaldte Aakash computer, der blev beskrevet som verdens billigste tablet-pc. Men ifølge den indiske blog Medianama er der kun uddelt 572 eksemplarer af maskinen.

Det skulle blive anderledes med den nye version, der blev præsenteret på "Skolernes Dag".

Den nye Aakash 2 har et 7 tommers display med en billedopløsning på 800 x 600 pixels, en Cortex A8 CPU med 1 GHz, 512 MB RAM, 4 GB lagerplads (kan udvides med MicroSD kort) og Android 4.0.3.

Tablet-pc'en har indbygget trådløst net og et VGA-kamera. Batteriet skulle holde i omkring tre timer.

Det ser dog ud til, at den nye computer ikke bliver helt gratis for skoleelever og studerende. Den skal koste omkring 100 kroner.

De første 15.000 eksemplarer skal distribueres til lærere på tekniske skoler og universiteter, så de kan blive fortrolige med teknologien. Herefter får de studerende adgang til at købe den.

Det statslige tekniske Indian Institute of Technology Bombay vil fordele mindst 100.000 eksemplarer til undervisnings-institutioner i hele landet.

Annonceindlæg fra Edora

Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S