Indien bygger billig tablet-pc

Den indiske præsident har præsenteret en ny version af den meget billige tablet Aakash til skoleelever og studerende.

Artikel top billede

Tidligere i år kunne den indiske regering fortælle at man vil forære en tablet-pc til samtlige af landets studerende. Nu har den indiske præsident Shri Pranab Mukherjee præsenteret en ny version af Android tablet-pc'en.

Der har været stor opmærksomhed omkring den såkaldte Aakash computer, der blev beskrevet som verdens billigste tablet-pc. Men ifølge den indiske blog Medianama er der kun uddelt 572 eksemplarer af maskinen.

Det skulle blive anderledes med den nye version, der blev præsenteret på "Skolernes Dag".

Den nye Aakash 2 har et 7 tommers display med en billedopløsning på 800 x 600 pixels, en Cortex A8 CPU med 1 GHz, 512 MB RAM, 4 GB lagerplads (kan udvides med MicroSD kort) og Android 4.0.3.

Tablet-pc'en har indbygget trådløst net og et VGA-kamera. Batteriet skulle holde i omkring tre timer.

Det ser dog ud til, at den nye computer ikke bliver helt gratis for skoleelever og studerende. Den skal koste omkring 100 kroner.

De første 15.000 eksemplarer skal distribueres til lærere på tekniske skoler og universiteter, så de kan blive fortrolige med teknologien. Herefter får de studerende adgang til at købe den.

Det statslige tekniske Indian Institute of Technology Bombay vil fordele mindst 100.000 eksemplarer til undervisnings-institutioner i hele landet.

Læses lige nu

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job