Indien bygger billig tablet-pc

Den indiske præsident har præsenteret en ny version af den meget billige tablet Aakash til skoleelever og studerende.

Artikel top billede

Tidligere i år kunne den indiske regering fortælle at man vil forære en tablet-pc til samtlige af landets studerende. Nu har den indiske præsident Shri Pranab Mukherjee præsenteret en ny version af Android tablet-pc'en.

Der har været stor opmærksomhed omkring den såkaldte Aakash computer, der blev beskrevet som verdens billigste tablet-pc. Men ifølge den indiske blog Medianama er der kun uddelt 572 eksemplarer af maskinen.

Det skulle blive anderledes med den nye version, der blev præsenteret på "Skolernes Dag".

Den nye Aakash 2 har et 7 tommers display med en billedopløsning på 800 x 600 pixels, en Cortex A8 CPU med 1 GHz, 512 MB RAM, 4 GB lagerplads (kan udvides med MicroSD kort) og Android 4.0.3.

Tablet-pc'en har indbygget trådløst net og et VGA-kamera. Batteriet skulle holde i omkring tre timer.

Det ser dog ud til, at den nye computer ikke bliver helt gratis for skoleelever og studerende. Den skal koste omkring 100 kroner.

De første 15.000 eksemplarer skal distribueres til lærere på tekniske skoler og universiteter, så de kan blive fortrolige med teknologien. Herefter får de studerende adgang til at købe den.

Det statslige tekniske Indian Institute of Technology Bombay vil fordele mindst 100.000 eksemplarer til undervisnings-institutioner i hele landet.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S