John McAfee: "De vil slå mig ihjel"

McAfee-stifteren er på flugt fra politiet i Belize. Han nægter sig skyldig i mord.

Artikel top billede

Sagen om antivirus-milliardæren John McAfee har taget en ny drejning. Han har nu selv taget kontakt til Wired for at forklare sin side af historien. Flere medier skriver nu, at han ikke blot skal afhøres i sagen om mordet på sin nabo Gregory Faull i Belize, men også er eftersøgt som hovedmistænkt i sagen. Der havde længe været en strid mellem de to naboer, som kulminerede i sidste uge. Søndag blev Faull fundet skudt på sin ejendom.

McAfee, der tjente en formue på antivirus-firmaet med samme navn, har tidligere været anholdt for ulovlig våbenbesiddelse i Belize. Men han afviser, at han er indblandet i mordet. I en serie af opringninger til en Wired-journalist fortæller han, hvordan han gemte sig på sin ejendom, da politiet kom for at finde ham søndag. Han gravede sig ned i sandet med en papboks over hovedet.

"Det var meget ubehageligt. Men de vil slå mig ihjel, hvis de finder mig," siger han til Wired.

Den 67-årige er overbevist om, at politiet vil dræbe ham, hvis de får fat i ham. Han skjuler sig nu et sted i det mellemamerikanske land, hvor han har boet siden 2008.

McAfee siger til Wired, at han ikke ved andet om mordet end det, han har hørt i medierne. Men han tror, at Faull blev dræbt ved en fejl. McAfee mener nemlig, at det var ham selv, som morderne ville have ram på.

"Jeg tror, at de måske gik efter mig. De har taget fejl af os. De fik det forkerte hus. Han er død. De har dræbt ham. De skræmmer mig," siger han.

Men sagens kerne kan være en helt anden. Der har tidligere været problemer med de mange hunde, som McAfee holder på sin ejendom. En af dem blev dræbt under politiets ransagning efter ulovlige våben tidligere i år.

Faull og de andre naboer har klaget over larm fra hundene. McAfee hævder, at hundene blev forgiftet fredag aften. Han mener selv, at myndighederne står bag. Men det kan også have været en af naboerne.

Wired rejser spørgsmålet, om McAfee har hævnet sig for hundenes død, men han afviser selv, at hans naboer var indblandet.

McAfee siger til Wired, at han under ingen omstændigheder vil overgive sig til politiet, men han afviser også at forlade landet, som han stadig betegner som "det bedste sted på jorden".

Annonce

Event: Årets CISO 2027

Sikkerhed | København

Årets CISO 2027 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

28. oktober 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank