John McAfee: "De vil slå mig ihjel"

McAfee-stifteren er på flugt fra politiet i Belize. Han nægter sig skyldig i mord.

Artikel top billede

Sagen om antivirus-milliardæren John McAfee har taget en ny drejning. Han har nu selv taget kontakt til Wired for at forklare sin side af historien. Flere medier skriver nu, at han ikke blot skal afhøres i sagen om mordet på sin nabo Gregory Faull i Belize, men også er eftersøgt som hovedmistænkt i sagen. Der havde længe været en strid mellem de to naboer, som kulminerede i sidste uge. Søndag blev Faull fundet skudt på sin ejendom.

McAfee, der tjente en formue på antivirus-firmaet med samme navn, har tidligere været anholdt for ulovlig våbenbesiddelse i Belize. Men han afviser, at han er indblandet i mordet. I en serie af opringninger til en Wired-journalist fortæller han, hvordan han gemte sig på sin ejendom, da politiet kom for at finde ham søndag. Han gravede sig ned i sandet med en papboks over hovedet.

"Det var meget ubehageligt. Men de vil slå mig ihjel, hvis de finder mig," siger han til Wired.

Den 67-årige er overbevist om, at politiet vil dræbe ham, hvis de får fat i ham. Han skjuler sig nu et sted i det mellemamerikanske land, hvor han har boet siden 2008.

McAfee siger til Wired, at han ikke ved andet om mordet end det, han har hørt i medierne. Men han tror, at Faull blev dræbt ved en fejl. McAfee mener nemlig, at det var ham selv, som morderne ville have ram på.

"Jeg tror, at de måske gik efter mig. De har taget fejl af os. De fik det forkerte hus. Han er død. De har dræbt ham. De skræmmer mig," siger han.

Men sagens kerne kan være en helt anden. Der har tidligere været problemer med de mange hunde, som McAfee holder på sin ejendom. En af dem blev dræbt under politiets ransagning efter ulovlige våben tidligere i år.

Faull og de andre naboer har klaget over larm fra hundene. McAfee hævder, at hundene blev forgiftet fredag aften. Han mener selv, at myndighederne står bag. Men det kan også have været en af naboerne.

Wired rejser spørgsmålet, om McAfee har hævnet sig for hundenes død, men han afviser selv, at hans naboer var indblandet.

McAfee siger til Wired, at han under ingen omstændigheder vil overgive sig til politiet, men han afviser også at forlade landet, som han stadig betegner som "det bedste sted på jorden".

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S