John McAfee: "De vil slå mig ihjel"

McAfee-stifteren er på flugt fra politiet i Belize. Han nægter sig skyldig i mord.

Artikel top billede

Sagen om antivirus-milliardæren John McAfee har taget en ny drejning. Han har nu selv taget kontakt til Wired for at forklare sin side af historien. Flere medier skriver nu, at han ikke blot skal afhøres i sagen om mordet på sin nabo Gregory Faull i Belize, men også er eftersøgt som hovedmistænkt i sagen. Der havde længe været en strid mellem de to naboer, som kulminerede i sidste uge. Søndag blev Faull fundet skudt på sin ejendom.

McAfee, der tjente en formue på antivirus-firmaet med samme navn, har tidligere været anholdt for ulovlig våbenbesiddelse i Belize. Men han afviser, at han er indblandet i mordet. I en serie af opringninger til en Wired-journalist fortæller han, hvordan han gemte sig på sin ejendom, da politiet kom for at finde ham søndag. Han gravede sig ned i sandet med en papboks over hovedet.

"Det var meget ubehageligt. Men de vil slå mig ihjel, hvis de finder mig," siger han til Wired.

Den 67-årige er overbevist om, at politiet vil dræbe ham, hvis de får fat i ham. Han skjuler sig nu et sted i det mellemamerikanske land, hvor han har boet siden 2008.

McAfee siger til Wired, at han ikke ved andet om mordet end det, han har hørt i medierne. Men han tror, at Faull blev dræbt ved en fejl. McAfee mener nemlig, at det var ham selv, som morderne ville have ram på.

"Jeg tror, at de måske gik efter mig. De har taget fejl af os. De fik det forkerte hus. Han er død. De har dræbt ham. De skræmmer mig," siger han.

Men sagens kerne kan være en helt anden. Der har tidligere været problemer med de mange hunde, som McAfee holder på sin ejendom. En af dem blev dræbt under politiets ransagning efter ulovlige våben tidligere i år.

Faull og de andre naboer har klaget over larm fra hundene. McAfee hævder, at hundene blev forgiftet fredag aften. Han mener selv, at myndighederne står bag. Men det kan også have været en af naboerne.

Wired rejser spørgsmålet, om McAfee har hævnet sig for hundenes død, men han afviser selv, at hans naboer var indblandet.

McAfee siger til Wired, at han under ingen omstændigheder vil overgive sig til politiet, men han afviser også at forlade landet, som han stadig betegner som "det bedste sted på jorden".

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S