Google advarer om stigende webcensur

Antallet af henvendelser fra myndigheder om spærring af websider er steget markant, fortæller Google.

Artikel top billede

Søgegiganten Google har netop udgivet sin halvårlige Transparency Report, hvor man kan se antallet af anmodninger fra myndigheder verden over om fjernelse af indhold og udlevering af brugerdata. Typisk er der tale om, at Google bliver bedt om at fjerne YouTube-videoer eller søgeresultater.

Denne gang er der sket en markant stigning i antallet af anmodninger, fortæller Google i sin officielle blog. I andet halvår af 2011 har Google modtaget 1.048 henvendelser fra myndigheder om fjernelse af indhold, og det er steget til 1.791 i første halvdel af det indeværende år.

I Danmark har der været færre end ti henvendelser fra myndighederne, men andre lande er langt mere aktive.

I Brasilien har man således fået en anmodning fra en lokal politikreds om at fjerne syv blogindlæg, der efter sigende var ærekrænkende for den lokale borgmester, en dommer og politichefen i den brasilianske delstat Pará. Dén anmodning blev ikke imødekommet.

Det samme gælder en klage fra en borgmester i Filippinerne, som ville have fjernet fem kritiske blogs. I Frankrig krævede en tidligere politiker at få slettet et blogindlæg, der angiveligt krænker hans ære ved at forklare hans forbindelser med den farmaceutiske lobby. Det blev ikke slettet.

Men Google har fjernet 360 søgeresultater i Indien og 140 søgeresultater i Italien. I Rusland har man begrænset adgangen til 160 YouTube-videoer, der angiveligt indeholder ekstremistisk indhold.

I Storbritannien har man modtaget en anmodning fra et lokalt retshåndhævende organ om at fjerne 14 søgeresultater, der linker til websites, der kritiserer politiet og hævder, at individer var involveret i at dække over forbrydelser. Google ville dog ikke slette resultaterne.

Flere YouTube-videoer er blevet spærret i Thailand for majestæts-fornærmelse, og et par hundrede YouTube-videoer er blokeret for tyrkiske brugere på grund af påstået kritik af Atatürk, regeringen eller national identitet eller nationale værdier.

Google har også været nødt til at fjerne en YouTube-video i Tyskland, der indeholder groft sprog rettet mod politiet. Desuden har Google fjernet otte søgeresultater i sagen mod den tidligere præsidentfrue Bettina Wulff, der har klaget over at hendes navn bliver kædet sammen med prostitution.

I en sag om æreskrænkelse af en mand og hans familie har Google fjernet 1.664 indlæg fra sit sociale netværk i USA. I andre sager om æreskrænkelse er der fjernet 233 søgeresultater.

Det er sjette gang, Google udgiver sin oversigt. De fem lande der har stillet flest anmodninger om sletning af indhold er Tyrkiet (501), USA (273), Tyskland (247), Brasilien (191) og Storbritannien (97).

Tallene i rapporten er dog ikke helt fyldestgørende. Lande som Kina og Iran har deres egne nationale firewalls, der blokerer millioner af uønskede sider.

Forskellen er altså tydelig. I lande som Iran henvender man sig ikke til Google for at få blokeret en enkelt YouTube-video med uønsket indhold. Man blokerer straks hele YouTube.

Derfor giver rapport også et lidt forvrænget billede af den globale netcensur.

Når det gælder anmodninger om udlevering af brugerdata, er der også sket en markant stigning gennem de seneste år. I andet halvår af 2009 var der 12.539 henvendelser til Google. Det er steget til 20.938 i sidste halvår.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S