Nokia klar med ny kort-platform

Nokia samler nu sine korttjenester under navnet Here og kommer med nye apps til iOS og Android.

Artikel top billede

Nu vil Nokia satse stort på digitale kort. Tirsdag kunne Nokia-chef Stephen Elop præsentere den nye kort-platform Here i San Francisco. Fremover skal alle Nokias digitale kort og lokations-tjenester samles under dette brand. Samtidig har man overtaget det amerikanske selskab Earthmine, der er specialiseret i 3D-kortlægning af byer.

Fremover skal Nokias kort kunne bruges på stort set alle mobile og stationære platforme. På Here.net kan man finde en HTML 5-version af kortmaterialet og en 3D-visning af udvalgte byer. Den bruger WebGL og kræver altså ikke et særligt Nokia-plugin i browseren.

I de digitale kort kan man få vist en række informationer, som den aktuelle trafiksituation, seværdigheder, indkøbs-muligheder eller restauranter.

Der er også en ny Map Creator, hvor brugeren selv kan tilføje veje og tunneller i områder, hvor der stadig mangler kortmateriale. Det værktøj skulle være betydeligt mere simpelt end Online Map Editor i Openstreetmap. Der er dog kun muligt at indtegne nye veje i et begrænset udvalg af lande, fortrinsvis i Afrika og Caribien.

Here kan også bruges under Android og iOS. Nokia har annonceret en ny mobil app, som også er baseret på HTML 5. Her bliver det også muligt at downloade kortmaterialet og bruge det offline. Det ser ud til, at Here skal positioneres som et alternativ til Apple Maps og Google Maps.

Den nye app til iOS kommer i løbet af de næste uger, og et SDK til Android, hvor udviklere kan indbygge kortet i deres egne applikationer, skulle være klar i begyndelsen af det nye år.

Sammen med Mozilla udvikles også en særlig webversion, der skal kombineres med Firefox OS.

Med opkøbet af Earthmine har Nokia fået teknologi til at skabe sin egen konkurrent til Google Street View. Det skal lanceres under navnet Nokia Livesight, hvor man kan få 3D-elementer blændet ind i kamera-billedet fra sin smartphone eller tablet-pc. Det bliver allerede brugt i City-Kompas app'en til Nokias Lumia-telefoner.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest