Nokia klar med ny kort-platform

Nokia samler nu sine korttjenester under navnet Here og kommer med nye apps til iOS og Android.

Artikel top billede

Nu vil Nokia satse stort på digitale kort. Tirsdag kunne Nokia-chef Stephen Elop præsentere den nye kort-platform Here i San Francisco. Fremover skal alle Nokias digitale kort og lokations-tjenester samles under dette brand. Samtidig har man overtaget det amerikanske selskab Earthmine, der er specialiseret i 3D-kortlægning af byer.

Fremover skal Nokias kort kunne bruges på stort set alle mobile og stationære platforme. På Here.net kan man finde en HTML 5-version af kortmaterialet og en 3D-visning af udvalgte byer. Den bruger WebGL og kræver altså ikke et særligt Nokia-plugin i browseren.

I de digitale kort kan man få vist en række informationer, som den aktuelle trafiksituation, seværdigheder, indkøbs-muligheder eller restauranter.

Der er også en ny Map Creator, hvor brugeren selv kan tilføje veje og tunneller i områder, hvor der stadig mangler kortmateriale. Det værktøj skulle være betydeligt mere simpelt end Online Map Editor i Openstreetmap. Der er dog kun muligt at indtegne nye veje i et begrænset udvalg af lande, fortrinsvis i Afrika og Caribien.

Here kan også bruges under Android og iOS. Nokia har annonceret en ny mobil app, som også er baseret på HTML 5. Her bliver det også muligt at downloade kortmaterialet og bruge det offline. Det ser ud til, at Here skal positioneres som et alternativ til Apple Maps og Google Maps.

Den nye app til iOS kommer i løbet af de næste uger, og et SDK til Android, hvor udviklere kan indbygge kortet i deres egne applikationer, skulle være klar i begyndelsen af det nye år.

Sammen med Mozilla udvikles også en særlig webversion, der skal kombineres med Firefox OS.

Med opkøbet af Earthmine har Nokia fået teknologi til at skabe sin egen konkurrent til Google Street View. Det skal lanceres under navnet Nokia Livesight, hvor man kan få 3D-elementer blændet ind i kamera-billedet fra sin smartphone eller tablet-pc. Det bliver allerede brugt i City-Kompas app'en til Nokias Lumia-telefoner.

Læses lige nu

    BEC

    QA coordinator

    Region Sjælland

    Shure Scandinavia A/S

    Signal Processing Developer with Ambitions

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S