Nokia klar med ny kort-platform

Nokia samler nu sine korttjenester under navnet Here og kommer med nye apps til iOS og Android.

Artikel top billede

Nu vil Nokia satse stort på digitale kort. Tirsdag kunne Nokia-chef Stephen Elop præsentere den nye kort-platform Here i San Francisco. Fremover skal alle Nokias digitale kort og lokations-tjenester samles under dette brand. Samtidig har man overtaget det amerikanske selskab Earthmine, der er specialiseret i 3D-kortlægning af byer.

Fremover skal Nokias kort kunne bruges på stort set alle mobile og stationære platforme. På Here.net kan man finde en HTML 5-version af kortmaterialet og en 3D-visning af udvalgte byer. Den bruger WebGL og kræver altså ikke et særligt Nokia-plugin i browseren.

I de digitale kort kan man få vist en række informationer, som den aktuelle trafiksituation, seværdigheder, indkøbs-muligheder eller restauranter.

Der er også en ny Map Creator, hvor brugeren selv kan tilføje veje og tunneller i områder, hvor der stadig mangler kortmateriale. Det værktøj skulle være betydeligt mere simpelt end Online Map Editor i Openstreetmap. Der er dog kun muligt at indtegne nye veje i et begrænset udvalg af lande, fortrinsvis i Afrika og Caribien.

Here kan også bruges under Android og iOS. Nokia har annonceret en ny mobil app, som også er baseret på HTML 5. Her bliver det også muligt at downloade kortmaterialet og bruge det offline. Det ser ud til, at Here skal positioneres som et alternativ til Apple Maps og Google Maps.

Den nye app til iOS kommer i løbet af de næste uger, og et SDK til Android, hvor udviklere kan indbygge kortet i deres egne applikationer, skulle være klar i begyndelsen af det nye år.

Sammen med Mozilla udvikles også en særlig webversion, der skal kombineres med Firefox OS.

Med opkøbet af Earthmine har Nokia fået teknologi til at skabe sin egen konkurrent til Google Street View. Det skal lanceres under navnet Nokia Livesight, hvor man kan få 3D-elementer blændet ind i kamera-billedet fra sin smartphone eller tablet-pc. Det bliver allerede brugt i City-Kompas app'en til Nokias Lumia-telefoner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Software Developer

    Midtjylland

    Kræftens Bekæmpelse

    Teknisk it-projektleder

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Konsulent til KMD Health & Social

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S