E-handlen boomer: Kunderne rykker på nettet i stor stil

En større og større del af handlen foregår via nettet. Se hvor meget nethandlen er steget, og hvor meget den kommer til at fylde næste år.

Artikel top billede

15 procent.

Så meget er handelen på nettet steget hvert år i Norden. Og intet tyder foreløbigt på, at der bliver lavet om på den trend, skriver vores svenske søstermedie IT24.

For selvom internethandelen er steget betragteligt år for år, tror forbrugerne selv, at de vil handle endnu mere til næste år.

Det fremgår af en rapport, som logistikvirksomheden Bring har udarbejdet i samarbejde med analysefirmaet Ipsos blandt mere end 1000 kunder i Sverige, Norge og Danmark, 150 internet-forretninger og 100 virksomheder, der ikke handler online.

Mere end en fjerdedel af de adspurgte butikker, der ikke driver en webshop går med planer om at åbne en webbutik inden for to år, og mere end halvdelen tror på, at mindst 10 procent af deres omsætning i samme periode vil komme fra salg via web.

Af rapporten fremgår det desuden, at 15 procent af virksomhederne mener, at internettet vil være deres vigtigste afsætningskanal i fremtiden.

Til IT24 fortæller Johan Holgersson, der er Business Developer hos Bring, at flere virksomheder ser store muligheder for vækst igennem e-handel, fordi det er muligt at nå et større marked og en øget tilgængelighed.

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos