E-handlen boomer: Kunderne rykker på nettet i stor stil

En større og større del af handlen foregår via nettet. Se hvor meget nethandlen er steget, og hvor meget den kommer til at fylde næste år.

Artikel top billede

15 procent.

Så meget er handelen på nettet steget hvert år i Norden. Og intet tyder foreløbigt på, at der bliver lavet om på den trend, skriver vores svenske søstermedie IT24.

For selvom internethandelen er steget betragteligt år for år, tror forbrugerne selv, at de vil handle endnu mere til næste år.

Det fremgår af en rapport, som logistikvirksomheden Bring har udarbejdet i samarbejde med analysefirmaet Ipsos blandt mere end 1000 kunder i Sverige, Norge og Danmark, 150 internet-forretninger og 100 virksomheder, der ikke handler online.

Mere end en fjerdedel af de adspurgte butikker, der ikke driver en webshop går med planer om at åbne en webbutik inden for to år, og mere end halvdelen tror på, at mindst 10 procent af deres omsætning i samme periode vil komme fra salg via web.

Af rapporten fremgår det desuden, at 15 procent af virksomhederne mener, at internettet vil være deres vigtigste afsætningskanal i fremtiden.

Til IT24 fortæller Johan Holgersson, der er Business Developer hos Bring, at flere virksomheder ser store muligheder for vækst igennem e-handel, fordi det er muligt at nå et større marked og en øget tilgængelighed.

Læs også:

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job