E-handlen boomer: Kunderne rykker på nettet i stor stil

En større og større del af handlen foregår via nettet. Se hvor meget nethandlen er steget, og hvor meget den kommer til at fylde næste år.

Artikel top billede

15 procent.

Så meget er handelen på nettet steget hvert år i Norden. Og intet tyder foreløbigt på, at der bliver lavet om på den trend, skriver vores svenske søstermedie IT24.

For selvom internethandelen er steget betragteligt år for år, tror forbrugerne selv, at de vil handle endnu mere til næste år.

Det fremgår af en rapport, som logistikvirksomheden Bring har udarbejdet i samarbejde med analysefirmaet Ipsos blandt mere end 1000 kunder i Sverige, Norge og Danmark, 150 internet-forretninger og 100 virksomheder, der ikke handler online.

Mere end en fjerdedel af de adspurgte butikker, der ikke driver en webshop går med planer om at åbne en webbutik inden for to år, og mere end halvdelen tror på, at mindst 10 procent af deres omsætning i samme periode vil komme fra salg via web.

Af rapporten fremgår det desuden, at 15 procent af virksomhederne mener, at internettet vil være deres vigtigste afsætningskanal i fremtiden.

Til IT24 fortæller Johan Holgersson, der er Business Developer hos Bring, at flere virksomheder ser store muligheder for vækst igennem e-handel, fordi det er muligt at nå et større marked og en øget tilgængelighed.

Læs også:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Konsulent til vores Service Center

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS