Fejl i iOS 6 kan få dit dataforbrug til at eksplodere

Nogle brugere har opdaget, at deres datatrafik er steget voldsomt efter opgradering til iOS 6. Det kan skyldes en streaming-fejl i softwaren.

Artikel top billede

Apple har fået stor kritik for de dårlige kort i iOS 6, men denne ballade om det nye kort-program har måske overskygget et andet og langt mere alvorligt problem i softwaren. Ifølge HotHardware er der fundet en streaming-fejl i iOS 6, som i nogle tilfælde kan mangedoble datatrafikken. For mobile brugere med trafikafregnet abonnement kan det betyde en meget stor ekstraregning.

Flere brugere har opdaget, at deres datatrafik er steget voldsomt efter opgradering til iOS 6, selv om deres surfadfærd er den samme. En test bekræfter, at afspilning af en 30 MB videofil udløser en datatrafik på mere end 100 MB.

Ifølge PRX skulle problemet være løst med softwareopdateringen til iOS 6.0.1, men der er tegn på, at datatrafikken stadig er for høj.

HotHardware har kigget på dataforbruget for en iPhone 4, der blev opgraderet til iOS 6. Det fik datatrafikken til at stige fra 0,8 GB i september til 3,9 GB i den seneste måned. Her er der altså tale om en femdobling i den data, der sendes til og fra den mobile enhed.

Det anbefales derfor, at alle, som har en iPhone 5 eller har opgraderet til iOS 6, tjekker deres dataforbrug i de sidste måneder, hvis de har et abonnement med forbrugsafregning eller trafikbegrænsning. En opdatering til iOS 6.0.1 kan altså muligvis løse problemet.

Det generelle råd - som også kendes fra Windows-verdenen - er at vente med at opgradere til en ny version af styresystemet, indtil de værste fejl og mangler er rettet.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior AI Engineer

    Midtjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S