Fejl i iOS 6 kan få dit dataforbrug til at eksplodere

Nogle brugere har opdaget, at deres datatrafik er steget voldsomt efter opgradering til iOS 6. Det kan skyldes en streaming-fejl i softwaren.

Artikel top billede

Apple har fået stor kritik for de dårlige kort i iOS 6, men denne ballade om det nye kort-program har måske overskygget et andet og langt mere alvorligt problem i softwaren. Ifølge HotHardware er der fundet en streaming-fejl i iOS 6, som i nogle tilfælde kan mangedoble datatrafikken. For mobile brugere med trafikafregnet abonnement kan det betyde en meget stor ekstraregning.

Flere brugere har opdaget, at deres datatrafik er steget voldsomt efter opgradering til iOS 6, selv om deres surfadfærd er den samme. En test bekræfter, at afspilning af en 30 MB videofil udløser en datatrafik på mere end 100 MB.

Ifølge PRX skulle problemet være løst med softwareopdateringen til iOS 6.0.1, men der er tegn på, at datatrafikken stadig er for høj.

HotHardware har kigget på dataforbruget for en iPhone 4, der blev opgraderet til iOS 6. Det fik datatrafikken til at stige fra 0,8 GB i september til 3,9 GB i den seneste måned. Her er der altså tale om en femdobling i den data, der sendes til og fra den mobile enhed.

Det anbefales derfor, at alle, som har en iPhone 5 eller har opgraderet til iOS 6, tjekker deres dataforbrug i de sidste måneder, hvis de har et abonnement med forbrugsafregning eller trafikbegrænsning. En opdatering til iOS 6.0.1 kan altså muligvis løse problemet.

Det generelle råd - som også kendes fra Windows-verdenen - er at vente med at opgradere til en ny version af styresystemet, indtil de værste fejl og mangler er rettet.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos