Spotify klar med browser-version

Nu er det ikke længere nødvendigt at installere en app for at høre musik på Spotify.

Artikel top billede

Trods et galoperende underskud på mere end 300 millioner kroner i 2011 er der fortsat optimisme hos svenske Spotify. Selskabet har netop hentet en halv milliard kroner i frisk kapital i en ny investeringsrunde - en del af pengene kommer fra Coca-Cola - og det ser ud til, at omsætningen nærmer sig tre milliarder kroner i dette år.

Samtidig er Spotify nu klar med en web-version af tjenesten, der kan bruges direkte i browseren. Det er altså ikke længere nødvendigt at installere en separat applikation.

I løbet af de næste dage og uger bliver webversionen åbnet for stadig flere brugere på adressen play.spotify.com. Der er stadig tale om en beta, og den færdige udgave kommer først til næste år.

Den store fordel er selvfølgelig, at man slipper for at installere software lokalt. Så bliver det lettere at hente musik fra en arbejds-pc eller en lånt computer. Det kræver så bare, at man har en Spotify-konto.

Hos TechCrunch har man allerede testet den Flash-baserede browser-version, og den får ros for at være hurtig og brugervenlig. Men der mangler stadig enkelte funktioner fra desktop-udgaven, og den største mangel er nok, at der ikke er adgang til tredjeparts-applikationer som Pitchfork eller Last.fm til Spotify.  

Det er gratis at bruge den reklamebetalte version af Spotify, men man skal betale 49 pr. om måneden for en reklamefri version. Der er også en premium-udgave til 99 kr. om måneden med bedre lydkvalitet og mulighed for at spille musikken på mobilen.

Men alligevel mener det amerikanske analysefirma PrivCo, at den nuværende forretningsmodel for Spotify er uholdbar. Her anbefaler man blandt andet at indføre et dyrere Platinum-abonnement for de brugere, der henter mest musik.

Annonceindlæg fra MSI

MSI Cubi NUC AI 1UMG: Stor ydeevne i et lille, bæredygtigt format

MSI Cubi NUC AI 1UMG beviser, at kraftfuld performance ikke kræver stor plads.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S