Spotify klar med browser-version

Nu er det ikke længere nødvendigt at installere en app for at høre musik på Spotify.

Artikel top billede

Trods et galoperende underskud på mere end 300 millioner kroner i 2011 er der fortsat optimisme hos svenske Spotify. Selskabet har netop hentet en halv milliard kroner i frisk kapital i en ny investeringsrunde - en del af pengene kommer fra Coca-Cola - og det ser ud til, at omsætningen nærmer sig tre milliarder kroner i dette år.

Samtidig er Spotify nu klar med en web-version af tjenesten, der kan bruges direkte i browseren. Det er altså ikke længere nødvendigt at installere en separat applikation.

I løbet af de næste dage og uger bliver webversionen åbnet for stadig flere brugere på adressen play.spotify.com. Der er stadig tale om en beta, og den færdige udgave kommer først til næste år.

Den store fordel er selvfølgelig, at man slipper for at installere software lokalt. Så bliver det lettere at hente musik fra en arbejds-pc eller en lånt computer. Det kræver så bare, at man har en Spotify-konto.

Hos TechCrunch har man allerede testet den Flash-baserede browser-version, og den får ros for at være hurtig og brugervenlig. Men der mangler stadig enkelte funktioner fra desktop-udgaven, og den største mangel er nok, at der ikke er adgang til tredjeparts-applikationer som Pitchfork eller Last.fm til Spotify.  

Det er gratis at bruge den reklamebetalte version af Spotify, men man skal betale 49 pr. om måneden for en reklamefri version. Der er også en premium-udgave til 99 kr. om måneden med bedre lydkvalitet og mulighed for at spille musikken på mobilen.

Men alligevel mener det amerikanske analysefirma PrivCo, at den nuværende forretningsmodel for Spotify er uholdbar. Her anbefaler man blandt andet at indføre et dyrere Platinum-abonnement for de brugere, der henter mest musik.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank