Spotify klar med browser-version

Nu er det ikke længere nødvendigt at installere en app for at høre musik på Spotify.

Artikel top billede

Trods et galoperende underskud på mere end 300 millioner kroner i 2011 er der fortsat optimisme hos svenske Spotify. Selskabet har netop hentet en halv milliard kroner i frisk kapital i en ny investeringsrunde - en del af pengene kommer fra Coca-Cola - og det ser ud til, at omsætningen nærmer sig tre milliarder kroner i dette år.

Samtidig er Spotify nu klar med en web-version af tjenesten, der kan bruges direkte i browseren. Det er altså ikke længere nødvendigt at installere en separat applikation.

I løbet af de næste dage og uger bliver webversionen åbnet for stadig flere brugere på adressen play.spotify.com. Der er stadig tale om en beta, og den færdige udgave kommer først til næste år.

Den store fordel er selvfølgelig, at man slipper for at installere software lokalt. Så bliver det lettere at hente musik fra en arbejds-pc eller en lånt computer. Det kræver så bare, at man har en Spotify-konto.

Hos TechCrunch har man allerede testet den Flash-baserede browser-version, og den får ros for at være hurtig og brugervenlig. Men der mangler stadig enkelte funktioner fra desktop-udgaven, og den største mangel er nok, at der ikke er adgang til tredjeparts-applikationer som Pitchfork eller Last.fm til Spotify.  

Det er gratis at bruge den reklamebetalte version af Spotify, men man skal betale 49 pr. om måneden for en reklamefri version. Der er også en premium-udgave til 99 kr. om måneden med bedre lydkvalitet og mulighed for at spille musikken på mobilen.

Men alligevel mener det amerikanske analysefirma PrivCo, at den nuværende forretningsmodel for Spotify er uholdbar. Her anbefaler man blandt andet at indføre et dyrere Platinum-abonnement for de brugere, der henter mest musik.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job