Spotify klar med browser-version

Nu er det ikke længere nødvendigt at installere en app for at høre musik på Spotify.

Artikel top billede

Trods et galoperende underskud på mere end 300 millioner kroner i 2011 er der fortsat optimisme hos svenske Spotify. Selskabet har netop hentet en halv milliard kroner i frisk kapital i en ny investeringsrunde - en del af pengene kommer fra Coca-Cola - og det ser ud til, at omsætningen nærmer sig tre milliarder kroner i dette år.

Samtidig er Spotify nu klar med en web-version af tjenesten, der kan bruges direkte i browseren. Det er altså ikke længere nødvendigt at installere en separat applikation.

I løbet af de næste dage og uger bliver webversionen åbnet for stadig flere brugere på adressen play.spotify.com. Der er stadig tale om en beta, og den færdige udgave kommer først til næste år.

Den store fordel er selvfølgelig, at man slipper for at installere software lokalt. Så bliver det lettere at hente musik fra en arbejds-pc eller en lånt computer. Det kræver så bare, at man har en Spotify-konto.

Hos TechCrunch har man allerede testet den Flash-baserede browser-version, og den får ros for at være hurtig og brugervenlig. Men der mangler stadig enkelte funktioner fra desktop-udgaven, og den største mangel er nok, at der ikke er adgang til tredjeparts-applikationer som Pitchfork eller Last.fm til Spotify.  

Det er gratis at bruge den reklamebetalte version af Spotify, men man skal betale 49 pr. om måneden for en reklamefri version. Der er også en premium-udgave til 99 kr. om måneden med bedre lydkvalitet og mulighed for at spille musikken på mobilen.

Men alligevel mener det amerikanske analysefirma PrivCo, at den nuværende forretningsmodel for Spotify er uholdbar. Her anbefaler man blandt andet at indføre et dyrere Platinum-abonnement for de brugere, der henter mest musik.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pointsharp

Hvordan DKTV gennem automatisering kom i front med deres identitetsstyring

Manuelle og semi-automatiske strategier for identitetsstyring virker - lige indtil nogen beder om dokumentation. For at undgå denne fare har DKTV taget kontrol over sin identitets- og adgangsstrategi.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job