Dansk design-guru: Windows 8 er en katastrofe

Guruen Jakob Nielsen retter en sønderlemmende kritik mod Windows 8.

Artikel top billede

Den danskfødte Jakob Nielsen, der er en af verdens førende eksperter inden for brugervenlighed, mener, at Microsofts seneste styresystem Windows 8 er et "forfejlet" produkt. Han konstaterer, at den nye brugerflade "kvæler brugervenligheden med store farverige klodser, mens den skjuler de nødvendige funktioner".

Han har fået 12 erfarne Windows-brugere til at teste brugervenligheden både på en desktop-pc med Windows 8 og en tablet-pc med Windows RT. Det nye Windows har både en tablet-fokuseret startskærm og en pc-orienteret desktop-modus. Men det skaber en "ujævn brugeroplevelse", mener Jakob Nielsen, og brugerne har svært ved at huske, hvor de skal finde vigtige funktioner.

Den danske webguru mener, at hverken begyndere eller erfarne brugere vil være tilfredse med Windows 8.

Han kritiserer også, at man har bevæget sig væk fra det grundlæggende koncept i styresystemet.

"'Windows understøtter ikke længere flere vinduer på skærmen. Win8 har en mulighed for midlertidigt at vise et sekundært område på en lille del af skærmen, men ingen af vores testbrugere kunne få det til at fungere. Samtidig er den primære brugerflade begrænset til et enkelt vindue, så produktet burde faktisk hedde 'Microsoft Window'," skriver han.

Hans konklusion er, at Microsoft har fokuseret på tablet-pc'er og til gengæld givet køb på pc-oplevelsen. Han mener, at Windows 8 er svag på tablet-pc'er og forfærdelig på almindelige computere.

Nielsen vil selv blive på Windows 7 i nogle år og vente på et kommende Windows 9. Han understreger, at han ikke er en Microsoft-hader. Tidligere har han rost både det nye design i Office og Kinect-teknologien. Men Windows 8 får altså dumpekarakter hos den danskfødte design-guru.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Semler IT

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: AI, skalering og vækst

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks