It-problemer rammer togtrafikken

DSBs billetautomater har været ramt af tekniske problemer tirsdag morgen. Nu fungerer de igen, men det tager lang tid at købe billetter.

Artikel top billede

Tirsdag morgen har DSB's billetautomater været ramt af et teknisk nedbrud i hele landet. Det bekræfter DSBs pressevagt over for ComON. Det er it-problemer hos DSB, der er årsag til nedbruddet, men man har endnu ikke været i stand til at udpege den nøjagtige fejlkilde.

DSB fortæller dog, at det nu igen er muligt at bruge billetautomaterne, men systemet fungerer meget langsomt. Det betyder, at det kan tage 10 minutter eller mere at få sin billet i automaten.

DSB kan ikke oplyse, hvornår systemet igen kommer til at fungere med normal hastighed.

Det anbefales derfor at købe sin billet i Intercity-togene, og DSB lover, at personalet er informeret om problemerne og ikke vil udstede en bøde, selv om man ikke har fået købt en billet, inden man steg på toget.

Desuden kan man bruge DSB's billet-app til iPhone og Android, hvor man kan bestille og betale sin billet direkte fra mobilen. Den skulle ikke berørt af dagens problemer.

I hovedstadsområdets S-tog, hvor der ikke er billetsalg i togene, kan man købe et klippekort i en kiosk.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks