It-problemer rammer togtrafikken

DSBs billetautomater har været ramt af tekniske problemer tirsdag morgen. Nu fungerer de igen, men det tager lang tid at købe billetter.

Artikel top billede

Tirsdag morgen har DSB's billetautomater været ramt af et teknisk nedbrud i hele landet. Det bekræfter DSBs pressevagt over for ComON. Det er it-problemer hos DSB, der er årsag til nedbruddet, men man har endnu ikke været i stand til at udpege den nøjagtige fejlkilde.

DSB fortæller dog, at det nu igen er muligt at bruge billetautomaterne, men systemet fungerer meget langsomt. Det betyder, at det kan tage 10 minutter eller mere at få sin billet i automaten.

DSB kan ikke oplyse, hvornår systemet igen kommer til at fungere med normal hastighed.

Det anbefales derfor at købe sin billet i Intercity-togene, og DSB lover, at personalet er informeret om problemerne og ikke vil udstede en bøde, selv om man ikke har fået købt en billet, inden man steg på toget.

Desuden kan man bruge DSB's billet-app til iPhone og Android, hvor man kan bestille og betale sin billet direkte fra mobilen. Den skulle ikke berørt af dagens problemer.

I hovedstadsområdets S-tog, hvor der ikke er billetsalg i togene, kan man købe et klippekort i en kiosk.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S