Patentsag om 3D-printer rammer Kickstarter

Nu er den populære crowdfunding-platform Kickstarter blevet trukket med i en retssag om 3D-printere.

Artikel top billede

Flere end 2.000 brugere hos Kickstarter har allerede bidraget med et samlet beløb på næsten 20 millioner kroner til en ny 3D-printer, der er udviklet hos firmaet Formlabs i USA. Det er forskere hos det berømte Massachusetts Institute of Technology, der har startet projektet.

Men nu har en af de største producenter af tredimensionelle printere, 3D Systems, startet en retssag mod både Formlabs og Kickstarter. Det skriver BBC.

3D Systems hævder, at printeren krænker et af selskabets patenter. Det er ikke usædvanligt, at it-producenter sagsøger hinanden for patentkrænkelse. Men det er første gang, at Kickstarter bliver draget til ansvar for et af de projekter, der bliver markedsført på platformen.

Sagens kerne er en print-teknologi kaldet stereo-litografi, hvor en ultraviolet laser bruges til at hærde et meget tyndt lag af et flydende stof. På den måde bliver det færdige objekt bygget op lag for lag.

Helt tilbage i 1997 fik 3D Systems patent på en særlig metode, som skal gøre objekterne mere stabile, og det ser ud til, at Formlabs' 3D-printer bruger det samme trick.

Formlabs fortæller, at deres 3D-printer skal give en kvalitet, der er betydelig bedre end det, der er muligt i dag, og det skal samtidig ske til en brøkdel af prisen. Den færdige printer skal koste mindre end 15.000 kr.

Selv om Kickstarter ikke er direkte involveret i produktionen af printeren, modtager firmaet alligevel 5 pct. af det beløb, der bliver indsamlet gennem platformen.

Desuden mener 3D Systems' advokater, at Kickstarter har forvoldt "betydelig og uoprettelig" skade på firmaet.

Hvis printer-producenten får medhold i retten, kan det betyde, at crowdfunding-platformen fremover må være langt mere forsigtig med, hvilke projekter man vælger at godkende.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job