Patentsag om 3D-printer rammer Kickstarter

Nu er den populære crowdfunding-platform Kickstarter blevet trukket med i en retssag om 3D-printere.

Artikel top billede

Flere end 2.000 brugere hos Kickstarter har allerede bidraget med et samlet beløb på næsten 20 millioner kroner til en ny 3D-printer, der er udviklet hos firmaet Formlabs i USA. Det er forskere hos det berømte Massachusetts Institute of Technology, der har startet projektet.

Men nu har en af de største producenter af tredimensionelle printere, 3D Systems, startet en retssag mod både Formlabs og Kickstarter. Det skriver BBC.

3D Systems hævder, at printeren krænker et af selskabets patenter. Det er ikke usædvanligt, at it-producenter sagsøger hinanden for patentkrænkelse. Men det er første gang, at Kickstarter bliver draget til ansvar for et af de projekter, der bliver markedsført på platformen.

Sagens kerne er en print-teknologi kaldet stereo-litografi, hvor en ultraviolet laser bruges til at hærde et meget tyndt lag af et flydende stof. På den måde bliver det færdige objekt bygget op lag for lag.

Helt tilbage i 1997 fik 3D Systems patent på en særlig metode, som skal gøre objekterne mere stabile, og det ser ud til, at Formlabs' 3D-printer bruger det samme trick.

Formlabs fortæller, at deres 3D-printer skal give en kvalitet, der er betydelig bedre end det, der er muligt i dag, og det skal samtidig ske til en brøkdel af prisen. Den færdige printer skal koste mindre end 15.000 kr.

Selv om Kickstarter ikke er direkte involveret i produktionen af printeren, modtager firmaet alligevel 5 pct. af det beløb, der bliver indsamlet gennem platformen.

Desuden mener 3D Systems' advokater, at Kickstarter har forvoldt "betydelig og uoprettelig" skade på firmaet.

Hvis printer-producenten får medhold i retten, kan det betyde, at crowdfunding-platformen fremover må være langt mere forsigtig med, hvilke projekter man vælger at godkende.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S