Patentsag om 3D-printer rammer Kickstarter

Nu er den populære crowdfunding-platform Kickstarter blevet trukket med i en retssag om 3D-printere.

Artikel top billede

Flere end 2.000 brugere hos Kickstarter har allerede bidraget med et samlet beløb på næsten 20 millioner kroner til en ny 3D-printer, der er udviklet hos firmaet Formlabs i USA. Det er forskere hos det berømte Massachusetts Institute of Technology, der har startet projektet.

Men nu har en af de største producenter af tredimensionelle printere, 3D Systems, startet en retssag mod både Formlabs og Kickstarter. Det skriver BBC.

3D Systems hævder, at printeren krænker et af selskabets patenter. Det er ikke usædvanligt, at it-producenter sagsøger hinanden for patentkrænkelse. Men det er første gang, at Kickstarter bliver draget til ansvar for et af de projekter, der bliver markedsført på platformen.

Sagens kerne er en print-teknologi kaldet stereo-litografi, hvor en ultraviolet laser bruges til at hærde et meget tyndt lag af et flydende stof. På den måde bliver det færdige objekt bygget op lag for lag.

Helt tilbage i 1997 fik 3D Systems patent på en særlig metode, som skal gøre objekterne mere stabile, og det ser ud til, at Formlabs' 3D-printer bruger det samme trick.

Formlabs fortæller, at deres 3D-printer skal give en kvalitet, der er betydelig bedre end det, der er muligt i dag, og det skal samtidig ske til en brøkdel af prisen. Den færdige printer skal koste mindre end 15.000 kr.

Selv om Kickstarter ikke er direkte involveret i produktionen af printeren, modtager firmaet alligevel 5 pct. af det beløb, der bliver indsamlet gennem platformen.

Desuden mener 3D Systems' advokater, at Kickstarter har forvoldt "betydelig og uoprettelig" skade på firmaet.

Hvis printer-producenten får medhold i retten, kan det betyde, at crowdfunding-platformen fremover må være langt mere forsigtig med, hvilke projekter man vælger at godkende.

Læses lige nu

    Jyske Bank

    Senior Data Engineer til Data Warehouse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension