Patentsag om 3D-printer rammer Kickstarter

Nu er den populære crowdfunding-platform Kickstarter blevet trukket med i en retssag om 3D-printere.

Artikel top billede

Flere end 2.000 brugere hos Kickstarter har allerede bidraget med et samlet beløb på næsten 20 millioner kroner til en ny 3D-printer, der er udviklet hos firmaet Formlabs i USA. Det er forskere hos det berømte Massachusetts Institute of Technology, der har startet projektet.

Men nu har en af de største producenter af tredimensionelle printere, 3D Systems, startet en retssag mod både Formlabs og Kickstarter. Det skriver BBC.

3D Systems hævder, at printeren krænker et af selskabets patenter. Det er ikke usædvanligt, at it-producenter sagsøger hinanden for patentkrænkelse. Men det er første gang, at Kickstarter bliver draget til ansvar for et af de projekter, der bliver markedsført på platformen.

Sagens kerne er en print-teknologi kaldet stereo-litografi, hvor en ultraviolet laser bruges til at hærde et meget tyndt lag af et flydende stof. På den måde bliver det færdige objekt bygget op lag for lag.

Helt tilbage i 1997 fik 3D Systems patent på en særlig metode, som skal gøre objekterne mere stabile, og det ser ud til, at Formlabs' 3D-printer bruger det samme trick.

Formlabs fortæller, at deres 3D-printer skal give en kvalitet, der er betydelig bedre end det, der er muligt i dag, og det skal samtidig ske til en brøkdel af prisen. Den færdige printer skal koste mindre end 15.000 kr.

Selv om Kickstarter ikke er direkte involveret i produktionen af printeren, modtager firmaet alligevel 5 pct. af det beløb, der bliver indsamlet gennem platformen.

Desuden mener 3D Systems' advokater, at Kickstarter har forvoldt "betydelig og uoprettelig" skade på firmaet.

Hvis printer-producenten får medhold i retten, kan det betyde, at crowdfunding-platformen fremover må være langt mere forsigtig med, hvilke projekter man vælger at godkende.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    AP Pension

    AP Pension søger erfaren Product Owner

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S