Samsung hævder at iPad Mini krænker patent

Samsung har nu udvidet sin patent-retssag mod Apple, som nu også omfatter den seneste iPad og den nye iPad Mini.

Artikel top billede

Koreanske Samsung hævder nu, at den fjerde generation af iPad og den nye lillebror iPad Mini krænker selskabets patenter. Samsung og Apple har allerede sagsøgt hinanden for design-tyveri og patent-krænkelse - et opgør, der kører hos domstole i en række lande - og nu bliver de seneste produkter fra Apple også inddraget i denne strid.

Ifølge et dokument til retten, som CNET har fået fat i, mener Samsung, at "alle Apple-produkter med indbygget højtaler og lydudgang" krænker et bestemt patent, og de nye produkter fra Apple bør derfor automatisk tages med i retssagen.

Foruden iPad og iPad Mini er det også den femte generation af iPod Touch, som skal tilføjes til listen over patentkrænkende produkter. Samsung har tidligere også tilføjet iPhone 5, der blev lanceret, efter at sagen startede. Det har domstolen accepteret den 15. november.

Apple har tidligere hævdet, at en hel stribe af produkter fra Samsung krænker firmaets design- og teknologi-patenter, herunder Galaxy S3 og Galaxy Nexus.

I august blev Samsung dømt til at betale en erstatning på omkring 6,2 milliarder kroner til Apple. I den sag havde Samsung også forlangt erstatning af Apple, men det sydkoreanske selskab fik ikke medhold i et eneste punkt ved den amerikanske domstol.

Dén afgørelse er nu anket, og der skal holdes et nyt retsmøde den 6. december, hvor Apple vil forsøge at få forbudt salget af en række Samsung-produkter i USA.

Men samtidig har Samsung altså sagsøgt Apple for patentkrænkelse i en anden retssag, og her forsøger koreanerne også at opnå en erstatning og forbud mod salg af Apples produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S