Samsung hævder at iPad Mini krænker patent

Samsung har nu udvidet sin patent-retssag mod Apple, som nu også omfatter den seneste iPad og den nye iPad Mini.

Artikel top billede

Koreanske Samsung hævder nu, at den fjerde generation af iPad og den nye lillebror iPad Mini krænker selskabets patenter. Samsung og Apple har allerede sagsøgt hinanden for design-tyveri og patent-krænkelse - et opgør, der kører hos domstole i en række lande - og nu bliver de seneste produkter fra Apple også inddraget i denne strid.

Ifølge et dokument til retten, som CNET har fået fat i, mener Samsung, at "alle Apple-produkter med indbygget højtaler og lydudgang" krænker et bestemt patent, og de nye produkter fra Apple bør derfor automatisk tages med i retssagen.

Foruden iPad og iPad Mini er det også den femte generation af iPod Touch, som skal tilføjes til listen over patentkrænkende produkter. Samsung har tidligere også tilføjet iPhone 5, der blev lanceret, efter at sagen startede. Det har domstolen accepteret den 15. november.

Apple har tidligere hævdet, at en hel stribe af produkter fra Samsung krænker firmaets design- og teknologi-patenter, herunder Galaxy S3 og Galaxy Nexus.

I august blev Samsung dømt til at betale en erstatning på omkring 6,2 milliarder kroner til Apple. I den sag havde Samsung også forlangt erstatning af Apple, men det sydkoreanske selskab fik ikke medhold i et eneste punkt ved den amerikanske domstol.

Dén afgørelse er nu anket, og der skal holdes et nyt retsmøde den 6. december, hvor Apple vil forsøge at få forbudt salget af en række Samsung-produkter i USA.

Men samtidig har Samsung altså sagsøgt Apple for patentkrænkelse i en anden retssag, og her forsøger koreanerne også at opnå en erstatning og forbud mod salg af Apples produkter.

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job