Samsung hævder at iPad Mini krænker patent

Samsung har nu udvidet sin patent-retssag mod Apple, som nu også omfatter den seneste iPad og den nye iPad Mini.

Artikel top billede

Koreanske Samsung hævder nu, at den fjerde generation af iPad og den nye lillebror iPad Mini krænker selskabets patenter. Samsung og Apple har allerede sagsøgt hinanden for design-tyveri og patent-krænkelse - et opgør, der kører hos domstole i en række lande - og nu bliver de seneste produkter fra Apple også inddraget i denne strid.

Ifølge et dokument til retten, som CNET har fået fat i, mener Samsung, at "alle Apple-produkter med indbygget højtaler og lydudgang" krænker et bestemt patent, og de nye produkter fra Apple bør derfor automatisk tages med i retssagen.

Foruden iPad og iPad Mini er det også den femte generation af iPod Touch, som skal tilføjes til listen over patentkrænkende produkter. Samsung har tidligere også tilføjet iPhone 5, der blev lanceret, efter at sagen startede. Det har domstolen accepteret den 15. november.

Apple har tidligere hævdet, at en hel stribe af produkter fra Samsung krænker firmaets design- og teknologi-patenter, herunder Galaxy S3 og Galaxy Nexus.

I august blev Samsung dømt til at betale en erstatning på omkring 6,2 milliarder kroner til Apple. I den sag havde Samsung også forlangt erstatning af Apple, men det sydkoreanske selskab fik ikke medhold i et eneste punkt ved den amerikanske domstol.

Dén afgørelse er nu anket, og der skal holdes et nyt retsmøde den 6. december, hvor Apple vil forsøge at få forbudt salget af en række Samsung-produkter i USA.

Men samtidig har Samsung altså sagsøgt Apple for patentkrænkelse i en anden retssag, og her forsøger koreanerne også at opnå en erstatning og forbud mod salg af Apples produkter.

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job