Kæde: Vi går efter at hapse flere Expert-butikker

Bejler både til Expert-medarbejdere om starte op selv, samtidig med at de har ti butikker i kikkerten

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Electra-gruppen er ikke færdig med at charmere sig ind på resterne af det nu hedengangne Expert i Sverige, skriver IT24.

Denne gang er det de 73 butikker, der ikke var franchise, som er blevet interessante for Electra-gruppen, eller i hvert fald deres nu afskedigede medarbejdere.

Ifølge IT24 bejler Electra, der driver butikskoncepterne Ring Up, Audio Video og Digitalbutikkerne i Sverige, til nogle af de nu tidligere medarbejdere i Expert for at få dem til at arbejde i nye butikker under Electra-gruppen.

Electra-gruppens koncernchef Anneli Sjöstedts siger ifølge vores svenske søstermedie, at Electra-gruppen har været i kontakt med et tocifret antal tidligere medarbejdere i Expertkæden. Det kan dog trække ud, fordi der muligvis skal dannes et nyt aktieselskab, skaffes nye kassekreditter i bankerne - og ikke mindst lokaler.

IT24 skriver, at Electra-gruppen satser på komme i gang så hurtigt som muligt med det nye projekt, så den går glip af julehandelen.

Electra har indtil nu i år haft en omsætning på lige under 700 millioner danske kroner. Det er mindre end eksempelvis den frivillige danske CBC-kæde. Det hører dog med til fortællingen, at Electras reelle salgsomsætning er noget mindre, fordi Electra også sælger it- og logistik-løsninger.

Læs mere:

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S