Kæde: Vi går efter at hapse flere Expert-butikker

Bejler både til Expert-medarbejdere om starte op selv, samtidig med at de har ti butikker i kikkerten

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Electra-gruppen er ikke færdig med at charmere sig ind på resterne af det nu hedengangne Expert i Sverige, skriver IT24.

Denne gang er det de 73 butikker, der ikke var franchise, som er blevet interessante for Electra-gruppen, eller i hvert fald deres nu afskedigede medarbejdere.

Ifølge IT24 bejler Electra, der driver butikskoncepterne Ring Up, Audio Video og Digitalbutikkerne i Sverige, til nogle af de nu tidligere medarbejdere i Expert for at få dem til at arbejde i nye butikker under Electra-gruppen.

Electra-gruppens koncernchef Anneli Sjöstedts siger ifølge vores svenske søstermedie, at Electra-gruppen har været i kontakt med et tocifret antal tidligere medarbejdere i Expertkæden. Det kan dog trække ud, fordi der muligvis skal dannes et nyt aktieselskab, skaffes nye kassekreditter i bankerne - og ikke mindst lokaler.

IT24 skriver, at Electra-gruppen satser på komme i gang så hurtigt som muligt med det nye projekt, så den går glip af julehandelen.

Electra har indtil nu i år haft en omsætning på lige under 700 millioner danske kroner. Det er mindre end eksempelvis den frivillige danske CBC-kæde. Det hører dog med til fortællingen, at Electras reelle salgsomsætning er noget mindre, fordi Electra også sælger it- og logistik-løsninger.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet