Kæde: Vi går efter at hapse flere Expert-butikker

Bejler både til Expert-medarbejdere om starte op selv, samtidig med at de har ti butikker i kikkerten

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Electra-gruppen er ikke færdig med at charmere sig ind på resterne af det nu hedengangne Expert i Sverige, skriver IT24.

Denne gang er det de 73 butikker, der ikke var franchise, som er blevet interessante for Electra-gruppen, eller i hvert fald deres nu afskedigede medarbejdere.

Ifølge IT24 bejler Electra, der driver butikskoncepterne Ring Up, Audio Video og Digitalbutikkerne i Sverige, til nogle af de nu tidligere medarbejdere i Expert for at få dem til at arbejde i nye butikker under Electra-gruppen.

Electra-gruppens koncernchef Anneli Sjöstedts siger ifølge vores svenske søstermedie, at Electra-gruppen har været i kontakt med et tocifret antal tidligere medarbejdere i Expertkæden. Det kan dog trække ud, fordi der muligvis skal dannes et nyt aktieselskab, skaffes nye kassekreditter i bankerne - og ikke mindst lokaler.

IT24 skriver, at Electra-gruppen satser på komme i gang så hurtigt som muligt med det nye projekt, så den går glip af julehandelen.

Electra har indtil nu i år haft en omsætning på lige under 700 millioner danske kroner. Det er mindre end eksempelvis den frivillige danske CBC-kæde. Det hører dog med til fortællingen, at Electras reelle salgsomsætning er noget mindre, fordi Electra også sælger it- og logistik-løsninger.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension