Nyt Google-spil sender dig på skattejagt i din by

Google tester et nyt Android-spil med augmented reality, der blander den virkelige verden med spillets univers.

Artikel top billede

Internet-giganten Google har udviklet et nyt spil til Android-smartphones, Ingress, der sender spillerne ud i den virkelige verden. Her skal de hjælpe med at opspore en mystisk energikilde, samle genstande og hacke portaler.

Google har længe haft en interesse i sammenblandingen af den virkelige verden med et digitalt univers - det, som også kaldet augmented reality. De meget omtalte computerbriller fra Google tilføjer således et lag med digitale informationer til dit synsfelt.

Ingress bygger på samme princip, men her er det ikke nødvendigt at bruge særlige briller.

Spillerne skal samle det såkaldte XM (en forkortelse for "Exotic Matter") ved at bevæge sig hen til bestemte lokationer i den fysiske verden og kan så bruge deres XM på andre lokationer til at åbne missioner. Portalerne skal placeres på offentlige steder som biblioteker, museer eller lignende.

Der er også to forskellige grupperinger, som spilleren kan tilslutte sig, Enlightened og Resistance.

Det er Niantic Labs, der har udviklet spillet for Google, og her bliver det sammenlignet med World of Warcraft. Men forskellen er altså, at spillerne er nødt til at bevæge sig rundt i den fysiske verden, hvis de vil komme videre i spillet.

Det betyder også, at Google kan bruge spillet til at samle lokationsdata til sine kort-tjenester.

I øjeblikket er Ingress i en lukket beta, og der er ikke sat dato på, hvornår det bliver frit tilgængeligt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS