Nu har Windows 8 fået luft under vingerne

Flyselskabet Emirates vil uddele 1.000 tablet-pc'er med Windows 8 til sit personale.

Artikel top billede

Samtidig med den officielle lancering af Windows 8 i Dubai i sidste uge kunne flyselskabet Emirates annoncere, at man vil uddele 1.000 tablet-pc'er med det nye styresystem til besætningen på sine fly. Emirates fortæller, at man har valgt HP ElitePad 900, fordi den er let, har lang batteri-levetid og er rettet mod erhvervsbrugere. Den kommer dog først på markedet til januar.

Flyselskabet fortæller i en pressemeddelelse, at man har udviklet sin egen applikation til Windows 8, som henter data fra et system kaldet Knowledge Driven Inflight Service. Det kan blandt andet bruges til at gemme informationer om de flyrejsendes præferencer og foretage opgraderinger til business class eller første klasse i flyet.

De første 100 tablet-pc'er skulle være brug hos Emirates inden udgangen af januar, og i løbet af året skulle tallet så komme op på 1.000.

Men det er altså kun besætningen og ikke passagererne, der skal bruge disse tablet-pc'er. De skal dog også anvendes til at samle feedback fra de rejsende. Emirates skriver i sin meddelelse, at disse data bliver overført til hovedkvarteret så snart flyet er landet.

Emirates er kendt for at være på forkant med teknologien. I oktober kunne Emirates fortælle, at man fremover vil tillade, at passagerer på selskabets store A380-fly kan tale i deres mobiltelefon under flyrejsen.

I 1993 kunne flyselskabet installere de første satellit-telefoner på sine fly. Emirates kunne også tidligt tilbyde fax-maskiner over skyerne, og der kom trådløse netværk i de store A380-fly sidste år.

Flere andre flyselskaber har udskiftet de store og tunge pilothåndbøger med iPads, der nu er godkendt af den amerikanske Federal Aviation Administration.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job