Nu har Windows 8 fået luft under vingerne

Flyselskabet Emirates vil uddele 1.000 tablet-pc'er med Windows 8 til sit personale.

Artikel top billede

Samtidig med den officielle lancering af Windows 8 i Dubai i sidste uge kunne flyselskabet Emirates annoncere, at man vil uddele 1.000 tablet-pc'er med det nye styresystem til besætningen på sine fly. Emirates fortæller, at man har valgt HP ElitePad 900, fordi den er let, har lang batteri-levetid og er rettet mod erhvervsbrugere. Den kommer dog først på markedet til januar.

Flyselskabet fortæller i en pressemeddelelse, at man har udviklet sin egen applikation til Windows 8, som henter data fra et system kaldet Knowledge Driven Inflight Service. Det kan blandt andet bruges til at gemme informationer om de flyrejsendes præferencer og foretage opgraderinger til business class eller første klasse i flyet.

De første 100 tablet-pc'er skulle være brug hos Emirates inden udgangen af januar, og i løbet af året skulle tallet så komme op på 1.000.

Men det er altså kun besætningen og ikke passagererne, der skal bruge disse tablet-pc'er. De skal dog også anvendes til at samle feedback fra de rejsende. Emirates skriver i sin meddelelse, at disse data bliver overført til hovedkvarteret så snart flyet er landet.

Emirates er kendt for at være på forkant med teknologien. I oktober kunne Emirates fortælle, at man fremover vil tillade, at passagerer på selskabets store A380-fly kan tale i deres mobiltelefon under flyrejsen.

I 1993 kunne flyselskabet installere de første satellit-telefoner på sine fly. Emirates kunne også tidligt tilbyde fax-maskiner over skyerne, og der kom trådløse netværk i de store A380-fly sidste år.

Flere andre flyselskaber har udskiftet de store og tunge pilothåndbøger med iPads, der nu er godkendt af den amerikanske Federal Aviation Administration.

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

SOS International

Azure System Specialist – Team Lead

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)