Nu har Windows 8 fået luft under vingerne

Flyselskabet Emirates vil uddele 1.000 tablet-pc'er med Windows 8 til sit personale.

Artikel top billede

Samtidig med den officielle lancering af Windows 8 i Dubai i sidste uge kunne flyselskabet Emirates annoncere, at man vil uddele 1.000 tablet-pc'er med det nye styresystem til besætningen på sine fly. Emirates fortæller, at man har valgt HP ElitePad 900, fordi den er let, har lang batteri-levetid og er rettet mod erhvervsbrugere. Den kommer dog først på markedet til januar.

Flyselskabet fortæller i en pressemeddelelse, at man har udviklet sin egen applikation til Windows 8, som henter data fra et system kaldet Knowledge Driven Inflight Service. Det kan blandt andet bruges til at gemme informationer om de flyrejsendes præferencer og foretage opgraderinger til business class eller første klasse i flyet.

De første 100 tablet-pc'er skulle være brug hos Emirates inden udgangen af januar, og i løbet af året skulle tallet så komme op på 1.000.

Men det er altså kun besætningen og ikke passagererne, der skal bruge disse tablet-pc'er. De skal dog også anvendes til at samle feedback fra de rejsende. Emirates skriver i sin meddelelse, at disse data bliver overført til hovedkvarteret så snart flyet er landet.

Emirates er kendt for at være på forkant med teknologien. I oktober kunne Emirates fortælle, at man fremover vil tillade, at passagerer på selskabets store A380-fly kan tale i deres mobiltelefon under flyrejsen.

I 1993 kunne flyselskabet installere de første satellit-telefoner på sine fly. Emirates kunne også tidligt tilbyde fax-maskiner over skyerne, og der kom trådløse netværk i de store A380-fly sidste år.

Flere andre flyselskaber har udskiftet de store og tunge pilothåndbøger med iPads, der nu er godkendt af den amerikanske Federal Aviation Administration.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS