Nu har Windows 8 fået luft under vingerne

Flyselskabet Emirates vil uddele 1.000 tablet-pc'er med Windows 8 til sit personale.

Artikel top billede

Samtidig med den officielle lancering af Windows 8 i Dubai i sidste uge kunne flyselskabet Emirates annoncere, at man vil uddele 1.000 tablet-pc'er med det nye styresystem til besætningen på sine fly. Emirates fortæller, at man har valgt HP ElitePad 900, fordi den er let, har lang batteri-levetid og er rettet mod erhvervsbrugere. Den kommer dog først på markedet til januar.

Flyselskabet fortæller i en pressemeddelelse, at man har udviklet sin egen applikation til Windows 8, som henter data fra et system kaldet Knowledge Driven Inflight Service. Det kan blandt andet bruges til at gemme informationer om de flyrejsendes præferencer og foretage opgraderinger til business class eller første klasse i flyet.

De første 100 tablet-pc'er skulle være brug hos Emirates inden udgangen af januar, og i løbet af året skulle tallet så komme op på 1.000.

Men det er altså kun besætningen og ikke passagererne, der skal bruge disse tablet-pc'er. De skal dog også anvendes til at samle feedback fra de rejsende. Emirates skriver i sin meddelelse, at disse data bliver overført til hovedkvarteret så snart flyet er landet.

Emirates er kendt for at være på forkant med teknologien. I oktober kunne Emirates fortælle, at man fremover vil tillade, at passagerer på selskabets store A380-fly kan tale i deres mobiltelefon under flyrejsen.

I 1993 kunne flyselskabet installere de første satellit-telefoner på sine fly. Emirates kunne også tidligt tilbyde fax-maskiner over skyerne, og der kom trådløse netværk i de store A380-fly sidste år.

Flere andre flyselskaber har udskiftet de store og tunge pilothåndbøger med iPads, der nu er godkendt af den amerikanske Federal Aviation Administration.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

DHI A/S

Software Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse