Skype-medstifter vil redde verden

Nyt forskningscenter skal undersøge, om teknologien er den direkte vej til dommedag.

Artikel top billede

Det nye Cambridge Project for Existential Risk skal forske i verdens undergang - eller nærmere bestemt, hvordan teknologien kan udrydde os alle sammen. Det berømte Cambridge-universitet vil nu undersøge, hvordan man kan forhindre, at kunstig intelligens, nano- eller bio-teknologi sætter et punktum for menneskehedens eksistens.

Projektet er startet af filosofen Hue Price, astrofysikeren Martin Rees og den estiske programmør Jaan Tallinn, der var med til at starte Skype.

Forestillingen om at robotter går i krig mod menneskene er et populært tema i bøger og film, men forskerne mener, at det kan blive til virkelighed.

"Det er svært at vurdere, hvor alvorlig truslen er, men det er også i sig selv en grund til bekymring, når man tænker på, hvor meget der er på spil," lyder forskernes budskab ifølge BBC.

Professor Price mener, at robotter og computere snart bliver mere intelligente end mennesker.

"Det kan forudsiges med nogenlunde sikkerhed, at intelligensen vil overvinde biologiens grænser på et tidspunkt i dette eller det næste århundrede," siger han til nyhedsbureauet AFP.

Det betyder ikke nødvendigvis, at maskinerne har onde hensigter over for os, men de har deres egne interesser, som ikke nødvendigvis omfatter menneskets velfærd, mener forskeren.

Det nye forskningscenter skal åbne til næste år - hvis robotterne altså ikke har taget magten inden.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos