Skype-medstifter vil redde verden

Nyt forskningscenter skal undersøge, om teknologien er den direkte vej til dommedag.

Artikel top billede

Det nye Cambridge Project for Existential Risk skal forske i verdens undergang - eller nærmere bestemt, hvordan teknologien kan udrydde os alle sammen. Det berømte Cambridge-universitet vil nu undersøge, hvordan man kan forhindre, at kunstig intelligens, nano- eller bio-teknologi sætter et punktum for menneskehedens eksistens.

Projektet er startet af filosofen Hue Price, astrofysikeren Martin Rees og den estiske programmør Jaan Tallinn, der var med til at starte Skype.

Forestillingen om at robotter går i krig mod menneskene er et populært tema i bøger og film, men forskerne mener, at det kan blive til virkelighed.

"Det er svært at vurdere, hvor alvorlig truslen er, men det er også i sig selv en grund til bekymring, når man tænker på, hvor meget der er på spil," lyder forskernes budskab ifølge BBC.

Professor Price mener, at robotter og computere snart bliver mere intelligente end mennesker.

"Det kan forudsiges med nogenlunde sikkerhed, at intelligensen vil overvinde biologiens grænser på et tidspunkt i dette eller det næste århundrede," siger han til nyhedsbureauet AFP.

Det betyder ikke nødvendigvis, at maskinerne har onde hensigter over for os, men de har deres egne interesser, som ikke nødvendigvis omfatter menneskets velfærd, mener forskeren.

Det nye forskningscenter skal åbne til næste år - hvis robotterne altså ikke har taget magten inden.

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job