Skype-medstifter vil redde verden

Nyt forskningscenter skal undersøge, om teknologien er den direkte vej til dommedag.

Artikel top billede

Det nye Cambridge Project for Existential Risk skal forske i verdens undergang - eller nærmere bestemt, hvordan teknologien kan udrydde os alle sammen. Det berømte Cambridge-universitet vil nu undersøge, hvordan man kan forhindre, at kunstig intelligens, nano- eller bio-teknologi sætter et punktum for menneskehedens eksistens.

Projektet er startet af filosofen Hue Price, astrofysikeren Martin Rees og den estiske programmør Jaan Tallinn, der var med til at starte Skype.

Forestillingen om at robotter går i krig mod menneskene er et populært tema i bøger og film, men forskerne mener, at det kan blive til virkelighed.

"Det er svært at vurdere, hvor alvorlig truslen er, men det er også i sig selv en grund til bekymring, når man tænker på, hvor meget der er på spil," lyder forskernes budskab ifølge BBC.

Professor Price mener, at robotter og computere snart bliver mere intelligente end mennesker.

"Det kan forudsiges med nogenlunde sikkerhed, at intelligensen vil overvinde biologiens grænser på et tidspunkt i dette eller det næste århundrede," siger han til nyhedsbureauet AFP.

Det betyder ikke nødvendigvis, at maskinerne har onde hensigter over for os, men de har deres egne interesser, som ikke nødvendigvis omfatter menneskets velfærd, mener forskeren.

Det nye forskningscenter skal åbne til næste år - hvis robotterne altså ikke har taget magten inden.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse