Sådan finder du den skjulte produktnøgle i Windows 8

De gamle klistermærker med Windows-produktnøgler er forsvundet. Nu skal nøglen findes et helt andet sted.

Artikel top billede

Det er ikke kun startmenuen, der er forsvundet i nye computere med Windows 8. De mangler også det kendte klistermærke med ægthedscertifikat, også kaldet et Certificate of Authenticity (COA). Dermed mangler også den påtrykte Windows-produktnøgle, der skal bruges, hvis man vil geninstallere styresystemet.

Men det betyder dog ikke, at produktnøglen er forsvundet. Den er nu gemt i maskinens BIOS eller UEFI, altså den firmware, der ligger fast i systemet. Det skal gøre det vanskeligere at bruge OEM-produktnøgler til piratkopier af Windows, skriver digi.no.

For brugerne betyder det, at man i mange tilfælde slipper for at skulle genindtaste produktnøglen, hvis man vil geninstallere Windows 8. Det går nu helt automatisk.

Men det kan være nødvendigt at indtaste produktnøglen manuelt. Det gælder blandt andet, hvis man har brugt en image-fil til at oprette et boot-medie og ikke vil anvende den forudinstallerede recovery-partition på harddisken. Produktnøglen er også nødvendig, hvis Windows 8 skal installeres på en anden computer.

Her er man altså nødt til at finde frem til produktnøglen. Det kan gøres med et værktøj som Magical Jelly Bean, som Microsoft også selv henviser til i sit support-forum. Her kan man også læse, hvordan man kan geninstallere Windows uden at bruge produktnøglen.

Når man har installeret Magical Jelly Bean eller et af de andre værktøjer, kan man se produktnøglen og dermed bruge den til en ny installation.

Tidligere har der været problemer med hele serier af produktnøgler, der slap ud på nettet, og i nogle tilfælde har det været muligt at læse og kopiere nøglerne direkte fra produktpakkerne i butikkerne. Det skal forhindes med det nye system, som Microsoft kalder Activation 3.0.

De manglende klistermærker med produktnøgler gælder kun for nye computere med forudinstalleret Windows. Hvis man køber en pakkeversion af Windows 8, får man fortsat et kort med produktnøglen.

Der har også ballade omkring Secure Boot-funktionen i BIOS, som muligvis kan skabe problemer, hvis man forsøger at installere et andet styresystem på computeren. Microsoft har selv lovet, at man ikke vil blokere for Linux eller andre styresystemer.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration