Sådan finder du den skjulte produktnøgle i Windows 8

De gamle klistermærker med Windows-produktnøgler er forsvundet. Nu skal nøglen findes et helt andet sted.

Artikel top billede

Det er ikke kun startmenuen, der er forsvundet i nye computere med Windows 8. De mangler også det kendte klistermærke med ægthedscertifikat, også kaldet et Certificate of Authenticity (COA). Dermed mangler også den påtrykte Windows-produktnøgle, der skal bruges, hvis man vil geninstallere styresystemet.

Men det betyder dog ikke, at produktnøglen er forsvundet. Den er nu gemt i maskinens BIOS eller UEFI, altså den firmware, der ligger fast i systemet. Det skal gøre det vanskeligere at bruge OEM-produktnøgler til piratkopier af Windows, skriver digi.no.

For brugerne betyder det, at man i mange tilfælde slipper for at skulle genindtaste produktnøglen, hvis man vil geninstallere Windows 8. Det går nu helt automatisk.

Men det kan være nødvendigt at indtaste produktnøglen manuelt. Det gælder blandt andet, hvis man har brugt en image-fil til at oprette et boot-medie og ikke vil anvende den forudinstallerede recovery-partition på harddisken. Produktnøglen er også nødvendig, hvis Windows 8 skal installeres på en anden computer.

Her er man altså nødt til at finde frem til produktnøglen. Det kan gøres med et værktøj som Magical Jelly Bean, som Microsoft også selv henviser til i sit support-forum. Her kan man også læse, hvordan man kan geninstallere Windows uden at bruge produktnøglen.

Når man har installeret Magical Jelly Bean eller et af de andre værktøjer, kan man se produktnøglen og dermed bruge den til en ny installation.

Tidligere har der været problemer med hele serier af produktnøgler, der slap ud på nettet, og i nogle tilfælde har det været muligt at læse og kopiere nøglerne direkte fra produktpakkerne i butikkerne. Det skal forhindes med det nye system, som Microsoft kalder Activation 3.0.

De manglende klistermærker med produktnøgler gælder kun for nye computere med forudinstalleret Windows. Hvis man køber en pakkeversion af Windows 8, får man fortsat et kort med produktnøglen.

Der har også ballade omkring Secure Boot-funktionen i BIOS, som muligvis kan skabe problemer, hvis man forsøger at installere et andet styresystem på computeren. Microsoft har selv lovet, at man ikke vil blokere for Linux eller andre styresystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen